Politika Domáce Top

Matovič predstavil zloženie svojej vlády. Prekvapil menom ministra vnútra

Zdroj: Glob.sk / Peter Korček

BRATISLAVA – Presne 18 dní po voľbách predstavil dezignovaný premiér Igor Matovič zloženie svojej novej vlády. Urobil tak iba štyri dni predtým, ako sa má oficiálne udiať predanie moci z rúk Petra Pellegriniho do tých Matovičových. Prezidentka Zuzana Čaputová nový kabinet vymenuje už túto sobotu. S jeho zložením bola oboznámená medzi prvými a odsúhlasila ho. 

 

Igor Matovič v kresle premiéra, traja vicepremiéri a ministri. Verejnosť sa definitívnu podobu novej vlády dozvedela až dnes, hoci štvorica strán OĽaNO, Sme rodina, SaS a Za ľudí sa na nej dohodla ešte v piatok popoludní. Jej súčasťou sú mená, o ktorých sa v kuloároch špekulovalo už krátko po voľbách, ale aj také, ktoré môžu byť pre niektorých prekvapením.

Najsilnejšiu pozíciu, a to osem vládnych kresiel, bude mať, tak ako bolo avizované, hnutie OĽaNO. Ministerstvo vnútra bude riadiť bývalý šéf vojenskej spravodajskej služby Roman Mikulec. “Práve človek, ktorý pôsobil mimo ministerstva vnútra, tam môže priniesť iný, možno zdravší pohľad,” vysvetlil Matovič svoj prekvapivý výber. Urobil tak aj s ohľadom na to, že Mikulec bude v aktuálnych časoch šéfovať aj krízovému štábu. Dvojičku na ministerstve mú má robiť bývalý vyšetrovateľ Lukáš Kyselica. V minulosti šéfoval tímu Gorila.

Ministrom obrany bude bezpečnostný analytik Jaroslav Naď. OĽaNO pre seba získalo aj ministerstvo financií, o ktoré zviedlo boj s SaS. Ministrom bude Eduard Heger. Hnutie bude riadiť aj jeden z najproblematickejších rezortov – zdravotníctvo. Povedie ho Marek Krajčí. Ministrov chce bližšie Matovič predstaviť až po vymenovaní prezidentkou.

Zmien bude viac

Zmeny nastanú aj na iných, ako vládnych postoch. Matovič už dnes avizoval, že so súčasným policajným prezidentom Milanom Lučanským sa “treba rozlúčiť.” V lete má tiež prísť k voľbe nového generálneho prokurátora. To, koho si vie nová koalícia na tomto poste predstaviť, dezignovaný premiér neuviedol. Povedal však, že podľa súčasného zákona ním nemôže byť Daniel Lipšic.

Zmena sa očakáva aj vo vedení Slovenskej informačnej služby. “Nominovať šéfa SIS je autonómna právomoc predsedu vlády,” odkázal Matovič s tým, že ju aj využije. V kuloároch sa doteraz špekulovalo, že post šéfa tajných má prípadnúť Sme rodina Borisa Kollára.

Prekvapila tiež informácia o tom, že dvojku na ministerstve zahraničných vecí má Ivanovi Korčokovi robiť Martin Klus z SaS. Ešte včera sám Sulík hovoril, že Klusa nominujú za podpredsedu parlamentu. Zaujímavosťou je, že Korčok, ktorý je aktuálne veľvyslancom v USA, bude musieť byť po svojom návrate zo Spojených štátov v povinnej dvojtýždňovej karanténe kvôli hrozbe koronavírusu.

Zloženie novej vlády

OĽaNO:

predseda vlády – Igor Matovič

minister vnútra – Roman Mikulec

minister obrany – Jaroslav Naď

minister zdravotníctva – Marek Krajčí

ministerka kultúry – Natália Milanová

minister životného prostredia – Ján Budaj

minister financií – Eduard Heger

minister pôdohospodárstva – Ján Mičovský

Sme rodina

vicepremiér pre legislatívu a strategické plánovanie – Štefan Holý

minister dopravy – Andrej Doležal

minister práce, soc. vecí a rodiny – Milan Krajniak

SaS

vicepremiér pre ekonomiku a minister hospodárstva – Richard Sulík

minister školstva – Branislav Gröhling

minister zahraničných vecí – Ivan Korčok

Za ľudí

vicepremiérka pre regionálny rozvoj, investície a informatizáciu – Veronika Remišová

ministerka spravodlivosti – Mária Kolíková