Domáce Politika Spoločnosť Koronavírus Top

Matovič pripravil celoplošné testovanie Slovenska. Prebehne už čoskoro

Zdroj: archív

BRATISLAVA – Na Slovensku sa chystá plošné pretestovanie obyvateľov krajiny v súvislosti s ochorením COVID-19. Vláda sa na projekt pripravuje už tri týždne. Zatiaľ nie je jasné, či testovanie bude povinné alebo dobrovoľné. V sobotu to počas tlačovej konferencie uviedol predseda vlády Igor Matovič (OĽANO).

 

Pretestovanie Slovákov by malo prebiehať takým istým systémom ako pri voľbách. V približne 5997 volebných okrskoch sa vytvoria odberné miesta. V každom bude asi sedem ľudí, a to policajti, príslušník ozbrojených síl, miestnej štátnej správy a zdravotníci, vysvetlil premiér. Ľudia by mali na odberné miesto prísť s občianskym preukazom. Obyvatelia, ktorí žijú mimo svojho trvalého pobytu, môžu prísť na testovanie na najbližšie odberné miesto, nemusia sa presúvať do svojho bydliska. Premiér podotkol, že tam budú dopísaní do odberových zoznamov. Ľudia by mali byť otestovaní podľa Matoviča počas dvoch víkendov. Matovič tvrdí, že testovať by sa malo v časových rozvrhoch podľa abecedného poradia obyvateľov. Malo by sa tak predísť zhromažďovaniu sa ľudí na jednom mieste. “Testovanie bude bezplatné,” dodal. Zatiaľ nevedel povedať, či bude povinné alebo dobrovoľné. Matovič uviedol, že podľa predbežných názorov pediatrov by sa deti do desať rokov nemuseli testovať.

Testovať sa bude pomocou antigénových testov, ktoré štátne hmotné rezervy objednali v objeme 13 miliónov kusov. Antigénové testy zachytia infekčných ľudí, podotkol predseda vlády. Testy budú podľa premiéra stáť v priemere asi štyri eurá bez DPH za kus. “Boli tri víťazné firmy a najnižšia cena bola 3,90 eura a najvyššia 4,45 eura. Stredná cena od firmy, z ktorej je najviac testov nakúpených, je 3,95 eura,” uviedol premiér. Výhodou testu podľa Matoviča je, že sa vie veľmi rýchlo vyhodnotiť. Výsledky by mali byť známe zhruba do 15 minút. “Hlavné pretestovanie prebehne takto za dva týždne počas soboty a nedele (31. 10. – 1. 11.). Tento najbližší víkend (24. – 25. 10.) by sme chceli spustiť pilotný projekt a pretestovať najkrízovejšie okresy, ktoré na Slovensku máme, presne takým istým spôsobom, ako to bude prebiehať na celom Slovensku,” uviedol Matovič. Mali by to byť okresy Tvrdošín, Námestovo a Dolný Kubín. Ak budú interné kapacity stačiť, pôjde aj o okres Bardejov.

Matovič nechce zažiť situáciu, že sa budú stavať poľné nemocnice a bude sa rozhodovať o tom, kto má alebo nemá ísť do nemocnice. “Ak toto zvládneme, môžeme byť vzorom pre celý svet,” povedal premiér. Viac informácií bude podľa neho známych v nedeľu 18. októbra, kedy sa mimoriadne zíde vláda.

Pripustil demisiu

Premiér Igor Matovič (OĽANO) pripúšťa svoju demisiu, ak sa avizovaný plán plošného testovania obyvateľov krajiny v súvislosti s novým koronavírusom neuskutoční. “Som ochotný od toho upustiť, ale zároveň zvolím demisiu,” povedal premiér. Považuje to za jediný spôsob, ako sa môže zastaviť krivka za situácie, keď kľúčový koaličný partner verejne spochybňuje ochranné opatrenia.

“Obávam sa, že súčasné ochranné opatrenia tým pádom fungovať nebudú. Takéto pretestovanie nám v žiadnom prípade nemôže ublížiť, môže nám len a len pomôcť,” uviedol premiér. Ako doplnil, ak by chcel na neho niekto vyvinúť tlak, možno aj z koalície, že sa touto cestou nepôjde a “budeme tu horko-ťažko dolovať chorých ľudí cez PCR testy”, tak on sa pod to nepodpíše.

Koaliční partneri to hodnotia ako dobrý krok

Celoplošné testovanie obyvateľov na ochorenie COVID-19 je správny krok. Tvrdí to minister hospodárstva a líder SaS Richard Sulík na sociálnej sieti. Šéfka rezortu informatizácie Veronika Remišová (Za ľudí) hovorí, že okolo celoplošného pretestovania sú otvorené otázky, o riešení ktorých bude hovoriť s partnermi na vláde. “Testy sú kúpené, na Dušičky pretestujeme všetkých obyvateľov a budeme vedieť, kto je a kto nie je nakazený. Potom je to na zodpovednosti infikovaných, aby dodržali karanténu,” povedal Sulík. Zároveň ľudí poprosil, aby sa testovania zúčastnili.

“Na záchranu pracovných miest a ekonomiky, ako aj návrat k normálnemu životu je zjavne potrebná radikálna operácia. Doteraz sa v Európe, ale aj v iných krajinách na svete používalo ako riešenie zatváranie ekonomiky a krajín, čo má extrémne negatívny dopad na spoločnosť,” uviedla Remišová. Podotkla, že v súčasnosti Slovensko rieši najväčšiu krízu od druhej svetovej vojny a vláda musí postupovať jednotne.  “Sme v situácii, akú žiadna vláda v histórii nášho národa neriešila a tomu zodpovedajú aj prostriedky,” uviedla vicepremiérka. Taktiež prosí ľudí o dôveru.

Čaputová o ničom nevedela

Prezidentka SR Zuzana Čaputová nebola o plošnom testovaní obyvateľov v súvislosti s novým koronavírusom vopred informovaná. Uviedol to hovorca hlavy štátu Martin Strižinec. “Viem len to, čo sa dnes dozvedela verejnosť z tlačovej konferencie. Zmysluplnosť a realizovateľnosť plánu v tejto chvíli neviem zhodnotiť a budem sa najskôr informovať na názor odborníkov,” povedala Čaputová. Zároveň dodala, že plán takéhoto rozsahu mal byť oznámený spôsobom, ktorý nevyvolá viac otázok, ako poskytne odpovedí.

Opozícia chce počuť presné podmienky

Mimoparlamentný Hlas-SD si počká na vysvetlenie, čo má celoplošné testovanie obyvateľov na nový koronavírus priniesť. Taktiež chce vedieť, za akých podmienok sa pretestovanie uskutoční. TASR o tom informovala hovorkyňa strany Patrícia Medveď Macíková.

“Pri obrovskom amaterizme tejto vlády v zdravotnej, ekonomickej i sociálnej oblasti máme oprávnené pochybnosti, či ho dokáže vláda pripraviť tak, aby prinieslo zmysluplné výsledky a aby zároveň nenapomohlo ďalšiemu šíreniu vírusu,” uviedol Hlas-SD. Strana zároveň poznamenala, že keby si vláda a premiér plnili svoje povinnosti v boji proti pandémii, Slovensko by nemuselo byť v súčasnej situácii a nemuselo by pristupovať k takýmto experimentom.