Politika Domáce Top

Matovič pripustil, že by mohli žiaci dobehnúť učivo v škole počas leta

Zdroj: TASR / Jakub Kotian

BRATISLAVA – Premiér Igor Matovič (OĽaNO) pripustil, že deti by mohli mať počas letných prázdnin možnosť aspoň mesiac chodiť do škôl a dobehnúť zameškané učivo. V diskusnej relácii RTVS Sobotné dialógy vysvetlil, že ak to umožní situácia a čísla budú naďalej priaznivé, bolo by to v prospech detí. Zdôraznil, že o tom, ale aj o skoršom otvorení obchodov budú rozhodovať odborníci a epidemiológovia, nie politici. Verejnosť i politikov vyzval k zodpovednosti, apeloval najmä na ministra hospodárstva Richarda Sulíka (SaS).

 

Na otázku, či zvažujú zrušenie letných prázdnin, odpovedal, že nie všetky deti mali počas krízy rovnaké možnosti venovať sa štúdiu vzhľadom na pomery, z akých pochádzajú. “Je, samozrejme, v ich záujme, aby sme túto medzeru dobehli,” poznamenal s tým, že uvažujú, že by aspoň mesiac počas prázdnin dali deťom možnosť chodiť do školy. V súvislosti s otváraním predškolských zariadení skonštatoval, že nie všetci rodičia sú ochotní dať svoje deti do škôlok už teraz.

Poznamenal, že ekonomicky je Slovensko na tom dobre. “Tým, že máme zdravých ľudí na Slovensku, máme aj najzdravšie firmy,” povedal s tým, že firmy nemajú zamestnancov v karanténe. V momente, ako príde zahraničný dopyt, môže sa podľa jeho slov okamžite vyrábať.

Na otázku o jeho sporoch so Sulíkom v tejto oblasti reagoval tým, že zatvorené sú obchody, knižnice či divadlá, čo nie je priemysel. “Bol by som veľmi rád, keby sa skúsil podrobiť autorite, aspoň raz v živote,” podotkol s tým, že autoritou sú v tomto prípade odborníci. Podľa vlastných slov Sulíka viackrát na vláde i Koaličnej rade k tomu vyzýval. “Vládnutie nie je len o tom, že sa postavíte za populárne rozhodnutie, ale aj o zodpovednosti. A mne tá zodpovednosť z jeho strany chýba,” dodal.

Dohoda na mene nového generálneho prokurátora zatiaľ nie je

Koaliční partneri už diskutovali o novom generálnom prokurátorovi, dohoda na mene zatiaľ nie je. Premiér Igor Matovič (OĽaNO) to povedal v diskusnej relácii RTVS Sobotné dialógy. Skonštatoval, že z programového vyhlásenia vlády (PVV) sa bude koalícia snažiť naplniť čo najviac, pripustil, že niektoré opatrenia sa budú musieť odložiť vzhľadom na krízu. Kritizoval súčasné médiá, zastáva nápad vládnych novín.

“Nie je dohoda na mene, tri štyri mená zazneli a každý jeden je veľmi dobrý kandidát,” priblížil Matovič v súvislosti s voľbou generálneho prokurátora s tým, že ho potešila konštruktívna diskusia aj návrhy koaličných partnerov. Ak by vybrali hociktorého zo spomínaných kandidátov, šlo by podľa neho o osobu, za ktorú by sa nikto nehanbil postaviť. Mená však nekonkretizoval.

Kritizoval minulú vládu

V súvislosti s PVV a jeho naplniteľnosťou skonštatoval, že bude potrebné okresať nezmyslené výdavky, pričom kritizoval predchádzajúcu vládu. Poznamenal, že vzhľadom na krízu bude dôležitá spolupatričnosť a zodpovednosť. Potrebu vidí v podpore domácich produktov a firiem. Ľudia, ktorí si to môžu dovoliť, by podľa neho mali investovať, aby tak dali prácu ďalším. Podotkol, že ak príde druhá vlna koronakrízy, slovenská ekonomika ju nemusí prežiť.

Pripustil, že niektoré navrhované opatrenia budú musieť odložiť. “Budeme sa musieť postaviť aj pred nepopulárne rozhodnutia. Musí byť na tom najprv dohoda v koalícii,” uviedol s tým, že bude potrebné sa spolu postaviť pred občanov, čestne im hovoriť o tom, čo si môžeme dovoliť teraz a čo až neskôr.

Za prioritu označil aj školstvo. “Samozrejme, že školstvo musí byť popri zdravotníctve alfou a omegou. Ak budeme mať ľudí chorých a hlúpych, nikam sa nedopracujeme,” podotkol s tým, že túto kapitolu mal na starosti minister školstva a ako ju napísal, tak si za tým musí stáť.

Premiér sa vyjadril aj k plánovaným vládnym novinám. Odmieta, že by šlo o propagandu. Poskytnúť majú podľa neho kompletný odpočet toho, koľko sa vybralo financií, minulo, koľko a odkiaľ sa požičiavalo, ale aj odpočet zákonov, ktoré sa v rámci rezortov prijímali. “Ak by to bolo o tom, že slovenské médiá tiež iba sprostredkúvajú pravdu ľuďom a nesnažia sa ňou manipulovať, v tom prípade vládne noviny nepotrebujeme. Bohužiaľ, mnohé médiá manipulujú pravdou a podsúvajú ľuďom iba svoj obraz,” tvrdí.