Domáce Politika Top

Matovič reaguje na obžalobu: Dvojitý meter, urobil by to znovu

BRATISLAVA – Obžalobu za ohováranie premiéra voči svojej osobe považuje poslanec NR SR Igor Matovič (OĽaNO) za zdvihnutý prst voči všetkým ľuďom, ktorí by chceli poukazovať na nezákonnosti. Ako dnes ďalej uviedol na brífingu, Slovensko sa podľa neho začína podobať na “diktatúry stredoafrického priestoru”.

„Tam platí, že kto vlastní štát, vlastní pravdu,” vyhlásil. Podľa Matoviča je absurdné, aby prípad údajného ohovárania vyšetroval vyšetrovateľ Národnej kriminálnej agentúry, ktorá sa má zaoberať korupciu za milióny eur.

Slabá snaha polície a prokuratúry

Kritizoval tiež to, že rovnaký vyšetrovateľ mal na starosti jeho prípad a aj vyšetrenie podozrení, že predseda vlády má v Belize účet na iné meno a na ňom milióny dolárov. „Vyžiadali si oficiálne stanovisko, že Robert Fico nemá v Belize účet pod svojím menom a to im stačí,” povedal s tým, že polícia ani prokuratúra neurobili žiadne reálne kroky, aby preverili jeho podanie.

Igor Matovič počas tlačového brífingu –
Foto: SITA/Diana Černáková

Matovič tiež vyhlásil, že zverejnenie podozrení voči predsedovi vlády považoval za svoju občiansku povinnosť. „Dnes by som to urobil znovu,” povedal s tým, že sa nedá zastrašiť a bude naďalej vykonávať svoju prácu. „Som pripravený ísť na súd aj nastúpiť na výkon trestu,” uviedol.

Dvojitý meter

Daniel Lipšic, ktorý Matoviča v tomto prípade zastupuje ako advokát, kritizoval dvojitý meter štátnych orgánov voči rôznym politikom, samotný premiér podľa neho napríklad v poslednom čase verejne vznášal obvinenia na adresu prezidenta.

Obžalobu voči Matovičovi označil Lipšic za „flagrantné zneužívanie orgánov činných v trestnom konaní na politický boj”. „K takýmto excesom nedochádza ani v Maďarsku a Poľsku,” povedal s tým, že politické zásahy kazia dôveryhodnosť inštitúcií ako polícia a prokuratúra.

Snaha o ovplyvňovanie, tvrdí generálna prokuratúra

„Dnešné vystúpenie dotyčných politikov nemožno inak chápať ako snahu o ovplyvňovanie činnosti prokuratúry a súdov, ktorí (rozumej politici) s ľahkosťou zneužívajú mediálny priestor, na rozdiel od bežných občanov, ktorí takúto možnosť nemajú. Vzhľadom na to, že sa začalo súdne konanie, ktoré nie je skončené, nebudem sa k trestnej veci vyjadrovať,” uviedol námestník generálneho prokurátora pre trestný úsek Peter Šufliarsky v reakcii, ktorú médiám poskytla hovorkyňa Generálnej prokuratúry SR Andrea Predajňová.

Foto: SITA / Diana Černáková