Politika Koronavírus Domáce

Matovič reaguje na Sulíkove výčitky. Zverejnil dlhoočkávané dáta

Zdroj: Glob.sk

BRATISLAVA – Aké dáta prinútili Pandemickú komisiu a Ústredný krízový štáb konať? Ktoré stretávanie sa ľudí je najrizikovejšie? Tieto otázky si začali mnohí klásť po tom, ako v nedeľu kompetentní predstavili sumár nových opatrení. Premiér Igor Matovič (OĽaNO) sa rozhodol tieto údaje poskytnúť. Predchádzal tomu ostrý spor s ministrom hospodárstva Richardom Sulíkom (SaS), ktorému práve dáta chýbali. 

 

Najdôležitejšími dátami, ktoré prinútili kompetentných konať a sprísniť opatrenia, boli štatistiky nových prípadov od začiatku pandémie, ale aj počty nových prípadov pri ohrozených skupinách obyvateľstva. “V priebehu dvoch týždňov sa nám relatívne zelené Slovensko zmenilo na červené,” poukázal Matovič. Ako dodal, o osemnásobok sa nám zvýšil počet hospitalizovaných. “V prvej vlne sme na týždeň prekonali počet hospitalizovaných 50, dnes sme na čísle viac ako 310,” uviedol. Pripomenul tiež spor, ktorý zvádza s ministrom hospodárstva. “Sulík šíri bludy hodné Mariana Kotlebu” povedal. “Kamarátstvo skončilo, ale zodpovednosť ide ďalej,” komentoval premiér. Odmietol Sulíkove slová o “tliachaninách”, ktoré sa mali týkať rokovania odborníkov.

Matovič avizoval, že vývoj nákazy u nás je identický, ako v Čechách, ale oveľa strmší. “Kým im trval nárast incidencie nad 50 38 dní, nám to trvalo 18 dní,” upozornil Matovič. Podľa jeho slov sa stranícki kolegovia Richarda Sulíka po jeho odchode z rokovania Pandemickej komisie “neodvážili hlasovať proti opatreniam, ale radšej sa pri hlasovaní zdržali.”

O Sulíkovi…

Matovič tiež prečítal všetky výroky, ktoré dnes mali zaznieť na rokovaní vlády z úst ministra hospodárstva. “Pamätnou vetou bude táto: ´Robíme chybu, že tých virológov počúvame.´ Veril som, že sa z toho Richard vyspí, ale keď ste sa ho spýtali, či svojho postoja neľutuje, povedal, že: ´Poďte si tam sadnúť a pochopíte.´ Tak vás teda pozývam na najbližšie rokovanie Pandemickej komisie a Ústredného krízového štábu, za podmienky, že nebudete vynášať citlivé informácie,” avizoval premiér.

Matovič tiež vysvetlil slová o tom, že asi 200-tisíc ľudí je infikovaných, ale nevie sa o nich. Ako uviedol, pri súčasných denných číslach sa dá predpokladať, že obrovský počet ľudí im “uniká cez prsty” a konštatujú, že každý 25. človek je pozitívny a infekčný.

Na to, či navrhne odvolanie Sulíka, povedal, že ho k tomuto kroku nebude nabádať, avšak ak sa epidemiologická situácia zhorší, očakáva, že vládu opustí sám.