Domáce Politika Kauzy Top

Matovič sa priznal. Za svoju kauzu sa ospravedlnil všetkým poctivým študentom, chce odstúpiť

BRATISLAVA – Predseda vlády SR Igor Matovič (OĽaNO) sa ospravedlňuje všetkým poctivým študentom, ktorí počas štúdia nepodvádzali. Sám sa priznal že počas štúdia odpisoval a že by zrejme mal prísť o titul. Z pozície premiéra odstúpi vtedy, keď splní všetko, čo ľuďom pred voľbami sľúbil. Uviedol to vo štvrtok na sociálnej sieti v reakcii na medializované informácie o jeho diplomovej práci.

„Úprimne, netuším, či som pred 22 rokmi vo svojej diplomovke niečo necitoval a koľko toho bolo. Ak to tak je, ukradol som niečo, čo mi nepatrilo, som de facto v tejto veci zlodej, čo je smutné a určite nie na chválu,“ uviedol v reakcii na otázky Denníka N o jeho diplomovej práci.

V statuse na sociálnej sieti sa premiér priznáva, že zvykol posledné dva ročníky vysokej školy odpisovať a že by z toho dôvodu zrejme mal prísť o titul. „Ospravedlňujem sa všetkým poctivým študentom, ktorí dokázali vyštudovať bez jediného odpisovania, našepkávania a iných ‘fintičiek’. Úprimne vás obdivujem,“ uzavrel Matovič.

Šeliga hovorí o strašnej hanbe

Podpredseda Za ľudí a parlamentu Juraj Šeliga označil prípad Matovičovej diplomovky za „strašnú hanbu“. „Viem, že nechcem návrat Fica, Pellegriniho, nedajbože, nástup fašistov, ale toto je strašná hanba. Prepáčte. Po ostatných troch týždňoch, prepáčte,“ napísal na sociálnej sieti. „V tejto chvíli viem iba to, že to musím nejako spracovať. Toto je tá politická kultúra, ktorú sme chceli? Takto vyzerá prebratie zodpovednosti? Tak to sme teda ďaleko nedošli,“ doplnil.

Podľa medializovaných informácií má byť diplomová práca premiéra Matoviča o daňovom systéme plagiátom. Opísať v nej mal dve knihy od trojice slovenských ekonómov.