Politika Koronavírus Domáce Top

Matovič si vypočul ďalšie nie. Strana Za ľudí nepodporí plošné testovanie

Veronika Remišová. Zdroj: TASR / Jakub Kotian

BRATISLAVA – Najmenšia koaličná strana Za ľudí nepodporí plošné testovanie. Namiesto toho preferuje, aby sa testovalo v ohniskách nákazy a v regiónoch, ktoré sú najviac zamorené. Predsedníčka strany Veronika Remišová to oznámila iba hodiny pred rokovaním vlády, ktorá sa má stretnúť, aby uzavrela otázku ďalších krokov v boji s pandémiou. Myšlienku celoplošného testovania odmieta už dlhšie aj SaS. Premiér Igor Matovič (OĽaNO) však ešte včera potvrdil, že jej ostáva verný a neuviedol, čo urobí v prípade, ak nebude mať dostatočnú podporu. 

 

Strana označila celoplošné testovanie za mrhanie kapacít. V testovaní v ohniskách a najviac postihnutých regiónoch však vidí zmysel. Presadiť chceli tiež testovania u zamestnávateľov, ktorí by mali podľa Remišovej dostať od štátu testy a rovnako tak finančnú kompenzáciu. Strana tiež prišla s návrhom zvýšiť počet mobilných odberových miest. “V kritickom stave je podľa epidemiológov 21 okresov, spolu s okresmi s vysokou mierou antigénovej pozitivity je to 30 až 40 okresov. Navrhla som aby, sme pozvali odborníkov na vládu, lebo nezasadol Ústredný krízový štáb ani Pandemická komisia, kde odborníci sedia. Nebúchame do stola, ani dverami, snažíme sa dávať konštruktívne návrhy,“ uviedla Remišová.

V strane naopak poukázali na dôležitosť očkovania, ktorému je teraz potrebné venovať maximum síl.

 

 

Rokovanie vlády bolo naplánované dnes od 15. hodiny, avšak nie v prezenčnej forme, ale on-line. Po jeho skončení je avizovaná tlačovka.

Tento týždeň ide už o štvrté zasadnutie predstaviteľov vlády. Prvýkrát sa stretli v pondelok. Odvtedy nedokázali ani po opakovaných spoločných sedeniach nájsť prienik v otázke ďalšieho postupu počas zúriacej pandémie. Matovič včera podvečer po rokovaní vlády uviedol, že stále zostáva verný myšlienke plošného testovania, to, či má pre ňu aj dostatočnú politickú podporu z radov ministrov, však vtedy nepovedal. Netlmočil ani svoj postoj v prípade, ak sa väčšina prikloní skôr k testovaniu v najzamorenejších okresoch.

Proti plošnému testovanou vystupoval dlhodobo minister hospodárstva Richard Sulík (SaS), ktorý tento svoj postoj aj verejne komunikoval. Medzi ním a Matovičom sa kvôli tomu opäť zavládlo napätie, ktoré vyústilo do rozhodnutia zverejniť časť zvukového záznamu z rokovania. Ten síce dokázal, že Sulík naozaj s plošným testovaním súhlasil, no minister to označil za nedorozumenie a ospravedlnil sa. Jeho strana presadzuje testovanie v najzamorenejších regiónoch a vo firmách.

Včera sa viacerí členovia vlády zhodli na tom, že spejú ku kompromisu a panovala zhoda v tom, že dnes by sa Slovensko mohlo dozvedieť definitívu.