Politika Domáce Top

Matovič si z eurovolieb robí dobrý deň. Pripustil, že mali byť jeho vlastnou anketou

Igor Matovič. Zdroj: Glob.sk / David Duducz

BRATISLAVA – Svoje hnutie do eurovolieb nepovedie. Igor Matovič (OĽaNO) iba pár dní pred voľbami do Európskeho parlamentu infomoval, že sa vzdáva kandidatúry. Matovič, ktorý bol dodnes lídrom kandidátky, svojim voličom odporučil voliť Petra Polláka, bývalého splnomocnenca vlády pre rómske komunity. 

 

Za Matovičovým rozhodnutím má stáť obava z toho, že voľby na Slovensku vyhrajú extrémisti z Kotlebovej ĽS NS. Odvoláva sa pritom na čísla posledných prieskumov, ako aj výsledok marcových prezidentských volieb, v ktorých Marian Kotleba skončil v prvom kole na štvrtom mieste. “Odstupujem z kandidátky a prosím všetkých voličov, ktorí mi chceli dať krúžok, aby krúžkovali Petra Polláka,” uviedol Matovič. Pri Pollákovi poukázal na jeho rómsky pôvod a kontrast, ktorý by jeho prípadné zvolenie vytvorilo voči fašistom.

Pollák rozhodnutie Igora Matoviča ocenil. V kampani, ako aj v prípade svojho zvolenia do Európskeho parlamentu, sa nechce zamerať iba na rómsku komunitu. “Moja kampaň je cielená pre každého jedného človeka, ktorý nesúhlasí s extrémizmom,” povedal Pollák.

O svojom rozhodnutí nekandidovať mal Matovič hovoriť aj s niektorými členmi poslaneckého klubu a vedieť o tom mala aj Veronika Remišová. “Tento krok robím s vedomím, že mnohí voliči sa od nás odvrátia,” dodal. Počíta aj s tým, že v eurovoľbách bude mať OĽaNO nižší výsledok.

Peter Pollák. Zdroj: archív

Zmeny

OĽaNO bolo poslednou parlamentnou stranou, ktorá koncom februára zverejnila kandidátnu listinu. Líder hnutia Obyčajní ľudia a nezávislé osobnosti Igor Matovič hovoril o prekvapení. Nakoniec sa ukázalo, že je ním on sám.

Oficiálne oznámil svoju kandidatúru 27. februára, tri dni potom, ako museli byť definitívne uzatvorené kandidátky. Do Štrasburgu však ísť neplánoval a v prípade svojho zvolenia sa chcel mandátu europoslanca vzdať.

Od výsledku v eurovoľbách chcel namiesto toho odvodzovať svoju ďalšiu politickú dráhu na domácej scéne. V prípade, že by nezískal aspoň 50 000 krúžkov, plánoval odísť z Národnej rady a v ďalších parlamentných voľbách chcel kandidovať z posledného miesta. Nevylúčil, že ak by dosiahol veľmi zlý výsledok, mohol by odísť aj z funkcie predsedu hnutia. To, že by si z eurovolieb robil osobné referendum, však v tom čase odmietol.

Dnes už pripúšťa, že eurovoľby mali byť jeho súkromnou anketou. Zároveň tiež uviedol, že ostáva v slovenskom parlamente.

Vlastná anketa

Kedže Matovič už nekandiduje v eurovoľbách, téma jeho odchodu z Národnej rady, ktorú v prípade nízkeho počtu získaných hlasov ešte vo februári pripúšťal, už dnes nie je aktuálna. Potvrdil to aj sám Matovič. To, že by za jeho odstúpením z eurovolieb bola obava, že by nedostal dostatok hlasov, však odmietol.

Zmena nastala aj v jeho postoji k voľbám. Zatiaľ, čo vo februári tvrdil, že si z eurovolieb súkromné referendum robiť nechce, dnes už jasne povedal, že sa rozhodol “odložiť svoju vlastnú anketu a svoje vlastné ego bokom.”

Voliť europoslancov budeme už túto sobotu. Zdroj: archív

Útek z boja

Podľa šéfa agentúry MVK Pavla Haulíka, Matovičovo dnešné rozhodnutie nezasiahne významným spôsobom do priebehu volieb a vplyv nebude mať pravdepodobne ani na voličskú účasť. Tiež neočakáva, že sa takto oslabí pozícia ĽS NS.

Pripomenul tiež, že Matovič do europarlamntu ísť nikdy reálne nechcel a “voliči OĽaNO si jeho odchod neželali.” Poukázal však aj na limit 50 000 krúžkov, ktorý si stanovil sám Matovič. “Mám podozrenie, že sa bál, že nezíska toľko hlasov,” vidí pravdepodobný dôvod Matovičovho kroku. Volič takéto správanie podľa neho vyhodnotí ako “útek z boja.”