Politika Domáce Top

Matovič stráca nielen percentá, ale aj verných. Remišová nevylúčila svoj odchod ku Kiskovi

Veronika Remišová o svojej budúcnosti ešte uvažuje. Zdroj: SITA / Marko Erd

BRATISLAVA – Igor Matovič má problém. Podľa informácii z posledných dní môže strana Andreja Kisku prebrať voličov práve strane OĽaNO. Vyzerá to totiž tak, že sa prezidentov projekt bude orientovať práve na konzervatívnejšieho voliča. Podľa informácii Glob.sk chce ku Kiskovi prejsť aj Veronika Remišová, ktorá bola jednou z najvýraznejších tvárí kresťanského krídla strany Igora Matoviča.

 

O tom, že by Veronika Remišová mohla z OĽaNO odísť sa špekuluje už dlho. Podľa najnovších informácii smerujú s dosluhujúcim prezidentom k dohode.

Kiska zatiaľ zo svojho tímu predstavil troch ľudí. Sú nimi Vladimír Ledecký, Juraj Šeliga a Miro Kollár. Všetci traja sú verejne známi a nejakým spôsobom sa už verejne angažovali. Napriek tomu, že už poznáme prvé mená, stále nie je známy žiaden program novovznikajúcej strany. Hovoria len o boji proti korupcii a za lepší štát. Aj tieto “bojové plány” bez celistvého programu zatiaľ pripomínajú vznik OĽaNO. Toto hnutie Igor Matovič založil ako reakciu na udalosti v spoločnosti na korupčné škandály a na klientelizmus. Oficiálne je to stredopravicové konzervatívne hnutie a približne rovnakú definíciu používa na svoj projekt aj Andrej Kiska.

Podľa Igora Matoviča nie sú informácie o odchode Remišovej pravdivé. “My sme mali väčšie stretnutie u nás v OĽaNO a ona tam nič také nehovorila. Myslím si, že niekomu, možno aj niekomu od Kisku, veľmi veľmi vyhovuje vyvolávať dojem, že OĽaNO sa rozpadáva a rozpredáva, a že ku Kiskovi všetci idú. Mne je to až smiešne,” povedal Igor Matovič pre Glob.sk. Veronika Remišová sa podľa Matoviča stále aktívne podieľa  na práci v strane a podľa Matoviča “nikto v tíme neverí, že by šla ku Kiskovi.” 

Andrej Kiska do svojej strany volá najmä známe tváre. Zdroj: Glob.sk / Peter Korček

Igor Matovič totiž zakladá vo svojej strane kresťanskú platformu. Ľuďom, ktorí by sa v nej uchytili, ponúka polovicu kandidátky. Môže teda ísť o akýsi pokus zastaviť odchod známych kresťanov zo svojej strany. V konzervatívnom krídle OĽaNO je napríklad Erika Jurinová (županka Žilinského kraja), Ján Marosz, Eduard Heger či Veronika Remišová. Keby sa Andrejovi Kiskovi podarilo prilákať týchto ľudí do jeho strany, mohol by si spolu s nimi vziať aj veľké množstvo Matovičových voličov.

Samotná Remišová však informácie o odchode ku Kiskovi nevylúčila. “Ako som sa už vyjadrila, konečné rozhodnutie o svojej budúcnosti v politike som nespravila,” napísala pre Glob.sk Veronika Remišová. O svojej budúcnosti hovorí v hádankách už niekoľko mesiacov. Vstup do Kiskovej strany však nikdy definitívne nevylúčila. Zároveň čoraz častejšie kritizuje Matovičove kontroverzné výstupy.

Podľa informácii Glob.sk chystá Matovič oveľa viac. “To, čo bolo zverejnené, je úplné minimum oproti tomu, čo zverejníme v pondelok,” povedal. Naznačil len, že ide o ďalšie aktivity strany. Viac prezradiť nechcel.

Podľa priekumu agentúry AKO, ktorý vyšiel dnes ráno, však Kiska zobral Matovičovi len 0,6%. S hlasmi KDH nepohol vôbec. Väčšie percentá vzal koalícii PS a SPOLU, dokonca aj Smeru. To by sa však mohlo zmeniť, pokiaľ by sa ku Kiskovi pridali známe konzervatívne tváre. Treba tiež brať do úvahy fakt, že Kiska zatiaľ neprezradil program svojej strany a neotvoril ani témy, ktorým by sa chcel v politike viac venovať.

Opúšťajú ho skalní

OĽaNO vzniklo oficiálne v roku 2011. Ešte predtým však Igor Matovič, Erika Jurinová, Jozef Viskupič a Martin Fecko kandidovali na listine SaS. Podarilo sa im prekrúžkovať do parlamentu a po predčasných voľbách v roku 2012 už kandidovali  za OĽaNO.

Matovič okolo seba združoval najmä známejšie tváre, či už to boli aktivisti, odborníci či novinári. Počas celého pôdobenia OĽaNO sa však ľudia v hnutí striedali, často odchádzali do iných strán alebo si zakladali vlastné. Prvým odídencom bol Alojz Hlina, ktorý je momentálne predsedom KDH. Nepáčili sa mu “slabé demokratické prvky v strane.”  O rok ho nasledovala poslankyňa Mária Ritomská a v roku 2014 odišiel aj poslanec Mikuláš Huba. 

Niektorí poslanci, ktorí v minulosti boli v parlamente za OĽaNO, založili aj vlastné strany. Brat kontroverzného kňaza Štefan Kuffa je lídrom novej strany Kresťanská demokracia – Život a Prosperita (KDŽP). Matoviča opustili aj Richard Vašečka a Branislav Škripek, ktorí si spolu s exčlenkou KDH Annou Záborskou založili stranu Kresťanská únia. Práve táto strana sa snaží odlákať od Matoviča ďalších ľudí. Ponuku dostal Marek Krajči, Anna Verešová a Eduard Heger. 

Matovičovi sa hnutie rozpadá.  Zdroj: OĽaNO

Matovičovu zvláštnu kampaň do eurovolieb, kedy najskôr kandidoval, ale nechcel do EP nastúpiť a nakoniec sa vzdal v prospech Petra Polláka, kritizovala Veronika Remišová aj Jaroslav Naď, ktorý do OĽaNO prišiel len nedávno. Obaja uviedli, že sa kvôli Matovičovým výstupom musia nad budúcnosťou v OĽaNO zamyslieť.

Andrej Kiska ponúkol miesto v strane aj Gáborovi Grendelovi. Pôvodne sa rozprával s ním aj s Danielom Lipšicom o spojení so stranou NOVA. To by mohlo Kiskovi pomôcť uplatniť sa v regiónoch, NOVA je tam napriek svojej neaktívnosti úspešná.

Zo spolupráce s Grendelom však nakoniec nič nebolo a to napriek tomu, že sa s Andrejom Kiskom o spoločných plánoch rozprávali. Gábor Grendel pred niekoľkými týždňami definitívne oznámil, že do ďalších volieb bude kandidovať za OĽaNO. Podľa neho je v politike dôležitá lojálnosť.

Čo bude so stranou Igora Matoviča ďalej, sa uvidí v najbližšom čase. Andrej Kiska má o svojich plánoch povedať viac už 17. júna, teda po tom, čo bude inaugurovaná nová prezidentka a on definitívne opustí úrad. Igor Matovič zase sľubuje na pondelok veľkú tlačovku, kde oznámi zmeny v hnutí. To by mohlo o politickej budúcnosti OĽaNO napovedať viac.