Domáce Politika Top

Čaputová navrhla Matovičovi jeho výmenu. Premiér však razí vlastnú cestu

Zdroj: TASR / Jaroslav Novák

BRATISLAVA – Chýba nám plán, jasný postup a čelíme chaosu. Takto jasne a priamo prezidentka Zuzana Čaputová pomenovala situáciu na Slovensku ohľadne boja s koronavírusom. Urobila to v relácii rádia Expres. Podľa nej celý svet rieši COVID-19, len my riešime premiéra a vzťahy v koalícii. Pomôcť by mohlo, ak by predseda vlády Igor Matovič (OĽaNO) zvážil odovzdanie manažovania „covidovej krízy“ inému členovi vlády.

 

Podľa Čaputovej by sme neboli prvá krajina, ktorá funguje s takýmto modelom. Ako príklad uviedla Českú republiku či Nemecko. Na druhej strane by mal Matovič čas na to, aby riešil iné dôležité veci spojené s jeho funkciou. „Nehovoriac o tom, že treba manažovať vzťahy v koalícii,“ dodala Čaputová, podľa ktorej by bolo vhodné, keby premiér zvážil túto možnosť.

Prezidenta si podľa vlastných slov uvedomuje ťažkú situáciu vlády aj to, že veľa ministrov robí dobrú robotu. „Nikomu nemožno uprieť snahu, lenže snaha niekedy nestačí. Potrebujeme veľmi jasný plán a nie chaos. Potrebujeme upokojovať a nie strašiť. Potrebujeme motivovať ľudí a nie vyhrážať sa im. Potrebujeme, aby s nami spolupracovali a nie sa navzájom obviňovať. Toto je to, čo mi absolútne kľúčovo chýba. Postup krokov, ktorý bude racionálny, vecný, opretý o vedecké poznanie,“ uviedla.

Ťažko vraj môže stáť za vládou, ak tu je chaos. „Keď tu je opatrenie, ktoré platí chvíľu, ešte sa aj mení a nevidím krok dva a tri, ťažko môžem stáť za vládou a obhajovať jej opatrenia,“ povedala.

 

Zdroj: FB / Zuzana Čaputová

Deti ako vazali

Hlava štátu sa vyjadrila aj k situácii ohľadne otvárania škôl. Pripomenula, že prístup k vzdelaniu je ústavné právo, ktoré nemôžeme  všeličím podmieňovať. Treba nájsť preto rovnováhu medzi ochranou zdravia a právom na vzdelanie. „Treba ešte povedať, že v iných krajinách Európy sú školy posledné, čo sa zatvára a prvé čo sa otvára,“ uviedla.

„Je mi veľmi ľúto, pokiaľ sú vazalmi tej situácie deti, ktoré už vyše sedem mesiacov neboli v škole. Sú dáta o tom, že 128-tisíc detí sa nemôže dištančne vzdelávať, pretože na to nemajú technické alebo iné predpoklady,“ pripomenula.

Čaputová poukázala aj na samotnú kvalitu dištančného vzdelávania či sociálne a psychologické dopady zatvorených škôl na vývoj detí. „Budem veľmi rada ak sa Ústredný krízový štáb a následne vláda zhodne na postupe, ktorý bude znamenať príležitosť pre všetky deti a bude to ústavne súladné riešenie, lebo aj toto je veľmi dôležitý aspekt,“ zdôraznila.

Prezidentka nechcela komentovať informácie, podľa ktorých rokovania krízového štábu pripomínajú skôr súboj politikov krátko pred voľbami. Potvrdila však, že podobné správy má aj ona sama. Jasne tiež poukázala na to, že premiér často hľadá vinníka v iných, vrátane nej samotnej. „Celý svet rieši COVID-19, a my riešime pána premiéra a vzťahy v koalícii,“ povedala.

 

Zdroj: Glob.sk / Peter Korček

Čaputová tiež priznala , že cíti tlak na svoju osobu. Spomenula vyhrážky aj prosby, aby vládu vymenila. „Tieto kompetencie prezident Slovenskej republiky jednoducho nemá. To, čo ale môžem, je otvorene pomenovať situáciu,“ uviedla.

Predseda vlády Igor Matovič ešte minulý týždeň povedal, nech „kľúčové autority štátu, ktoré vystupovali proti plošnému testovaniu, vystúpia a povedia, že teraz je riešením iba lockdown“. Premiér vtedy nechcel menovať nikoho konkrétneho. Zuzana Čaputová však patrila k tým, ktorí zastávali už pred testovaním zo začiatku novembra názor, že by nemalo byť povinné a osoby, ktoré sa ho nezúčastnia, nemajú čeliť hrozbe reštrikcií.

Dnes vyslovila názor, že dilemu medzi dvomi možnosťami – lockdownom a plošným testovaním – vníma ako falošnú.

 

Igor Matovič. Zdroj: TASR / Jaroslav Novák

Matovič hrá na strany

Predseda vlády Igor Matovič však naďalej trvá na svojom. “Musíme si ujasniť kompetencie a to, kto na akej strane stojí. Kto je na strane Mariana Kotlebu, Roberta Fica, Petra Pellegriniho a kto na strane zdravého rozumu,“ povedal.

Premiér pritom situáciu vidí tak, že ak Čaputová povinné plošné testovanie podporí, pôjdu touto cestou, ak nie, tak podľa premiéra to nemá šancu, lebo ľudia to nebudú rešpektovať. Prezidentku  chce presvedčiť na spoločnom stretnutí.

“Buď Prezidentský palác povie, že sa mýlil, alebo bude stále trvať na tom, že to má byť dobrovoľné, a v tom prípade nastáva lockdown,”  uviedol. Podľa neho je nezodpovedné, ak vláda prijíma rozhodnutia “a niekto tu bude chcieť byť za cukrového a rozprávať ľuďom to, čo chcú počuť.” 

Z jeho slov tiež vyplýva, že sa nechystá predať “žezlo” v boji s koronavírusom niekomu inému. Predseda vlády totiž tvrdí, že on koronakrízu nemanažuje, ale ona manažuje krajinu. “Neviem, ako mám odstúpiť z funkcie, ktorú nemám,” povedal.