Politika Domáce Top

Matovič za dva dni hovorí už druhýkrát o svojom konci. A opäť pre pomery v koalícii

Igor Matovič. Zdroj: TASR / Jaroslav Novák

BRATISLAVA – Zhruba deväť mesiacov. Toľko času zatiaľ strávil Igor Matovič (OĽaNO) v premiérskom kresle. Na začiatku sa hrdil tým, že ako prvý muž vlády chce skoncovať s korupciou a mafiánskymi praktikami. Plány mu ale nečakane skrížil koronavírus, ktorý sa stal hlavným problémom, s ktorým sa jeho vláda musí popasovať. Ako jej predseda pritom čelí kritike nielen od opozície či časti verejnosti, ale často aj od vlastných koaličných partnerov. Posledné dni z jeho úst čoraz častejšie zaznievajú narážky na koniec vo funkcii.

 

Ako dnes Matovič sám priznal, na včerajšej „predpolnočnej“ koaličnej rade svojim kolegom povedal, že ak sa situácia nezmení, nemá viac síl a chuť takto pokračovať ďalej. „Nedokážem v čase, keď sa Slovensko nachádza v najťažšej situácii od ll. svetovej vojny a stojí zrejme pred najťažšími troma mesiacmi v tomto boji, neustále striehnuť na výpady od brata v zbroji,“ uviedol.

Premiér má dlhodobo spory s podpredsedom vlády a ministrom hospodárstva Richardom Sulíkom (SaS). Obaja politici majú totiž rozdielny názor na opatrenia prijímané v súvislosti s pandémiou koronavírusu. Predseda liberálov kritizuje viaceré rozhodnutia, za ktoré sa postavil Matovič, pretože podľa neho škodia ekonomike. Premiér zasa ministrovi svojej vlády vyčíta nečinnosť, pričom ich nezhody z pracovnej roviny často prechádzajú aj do osobných atakov.

Vláda a koalícia však musia podľa aktuálnych premiérových slov v tejto dobe ťahať za jeden povraz a všetci koaliční partneri musia byť schopní postaviť sa aj za nepopulárne kroky a rozhodnutia. „Lebo teraz nejde o percentíčka popularity kohokoľvek z nás, ale naozaj o životy a zdravie najmä tých najzraniteľnejších z nás – chorých a starších ľudí. O pomoc absolútne vyčerpaným zdravotným sestrám a lekárom v nemocniciach na Covid oddeleniach,“ uviedol Matovič.

Ako ďalej tvrdí, ľuďom pred voľbami sľúbili úplne otvorené vládnutie, a je preto dobre, že obyvatelia Slovenska vedia o všetkom, čo sa v koalícii deje. „Na druhej strane, úprimne uznávam, že som úplne zbytočne späť reagoval na každý podpich pod rebro. Nedokázal som sa cez to preniesť, lebo to bolo zraňujúce a nepovažoval som to za fér voči mne, nášmu hnutiu a ostatným dvom koaličným partnerom. Ale uznávam, mal som radšej mlčať, nereagovať, odkusnúť si jazyk a ľudia by si urobili úsudok sami. Ospravedlňujem sa za svoje konanie, prepáčte,“ napísal premiér na sociálnej sieti.

Dohoda podľa neho znie, že od dnešného dňa, ak bude chcieť niekto verejne spochybňovať rozhodnutia svojich koaličných partnerov, tak im to najskôr povie do očí na koaličnej rade, „presne tak, ako sa na dobrú a funkčnú rodinu patrí. A keďže verím, že dobré dohody robia dobrých priateľov … postupne sa, dúfam, opäť z nás s Rišom stanú priatelia, presne tak, ako som ho, aspoň ja, dlhé roky bral.”

 

Zdroj: TASR / Pavel Neubauer

So Sulíkom dlhodobo na nože

Napätie medzi Sulíkom a Matovičom zavládlo už na jar počas prvej vlny pandémie koronavírusu. Už vtedy mali obaja rozdielne názory na opatrenia, ku ktorým vláda v snahe zamedziť šíreniu vírusu pristupovala.

Do názorového stretu s premiérom sa šéf rezortu hospodárstva dostal pre koronavírus aj na jeseň. Dôvodom boli najskôr odlišné pohľady na vyhlásenie, respektíve predĺženie núdzového stavu, systém testovania antigénovými testami, či otváranie prevádzok. Posledný veľký spor sa týka protipandemickému plánu, ktorý dostal Sulík za úlohu vypracovať, no nestihol termín, ktorý mu premiér určil a predstavil ho s „týždenným sklzom.“ Medzitým plán vypracoval aj minister zdravotníctva Marek Krajčí (OĽaNO). To, či a ktorý bude nakoniec platiť je zatiaľ nejasné. Zaoberať sa ním má najskôr konzílium odborníkov a Pandemická komisia. Obaja politici si medzi tým, ako riešili boj s pandémiou, stihli posielať odkazy či komentáre na konanie toho druhého.

 

Koalícia vo svojich začiatkoch. Zdroj: TASR / Pavel Neubauer

Reči o konci

Matovičove dnešné slová nie sú prvé, ktorými hovorí o možnom konci. Pred včerajším rokovaním Ústredného krízového štábu uviedol, že sa dopočul o dohodách niektorých členov koalície s opozičnými predstaviteľmi ohľadne kandidáta na generálneho prokurátora, ktorého má parlament voliť na prebiehajúcej schôdzi. „Ešte pred vypočúvaním sa mi dostalo do uší, že niektoré strany spravili dohodu s mafiou či jednou, alebo druhou, ak by sa niečo také stalo, OĽANO vystúpi z koalície a je koniec,” uviedol Matovič.

Niekoľko dní dozadu zasa zdieľal na sociálnej sieti video v angličtine, kde uviedol, že je vo funkcii premiéra prvýkrát a zrejme aj „last time“, teda posledný raz.

Preferencie klesajú

Matovičovo hnutie OĽaNO, ktorá ešte v posledný februárový deň suverénne ovládlo voľby, začalo postupne, ale viditeľne strácať podporu voličov. Agentúra Focus jej ešte v apríli namerala 24,4 percenta. V máji to bolo „už iba“ 22,9 percenta a v júni 21,2 percenta. Slovensko v tom čase bojovalo s prvou vlnou koronavírusu a postupne sa začalo „otvárať.“ Hnutiu Obyčajných ľudí však nepomohlo ani pokojnejšie obdobie počas leta a prepadlo sa pod 20 percent. Za august a september jej agentúra namerala 18,4 percenta. To však nebol koniec poklesu. V októbri to totiž bolo už iba 15,1 percenta. OĽaNO zároveň po prvýkrát od volieb neskončilo v prieskume na čele, ale až druhé v poradí, keď ho predbehol Hlas-SD Petra Pellegriniho. Sulíkova SaS, naopak, postupne rastie.