Politika Kauzy Domáce

Matovič zvoláva opozíciu za okrúhly stôl. Jankovská podľa neho spáchala atentát na spravodlivosť

Predseda hnutia OĽaNO Igor Matovič. Zdroj: Glob.sk / Peter Korček

BRATISLAVA – (SITA/Zuzana Janíková) Prvým a nevyhnutným krokom na dosiahnutie spravodlivosti musí byť zastavenie činnosti sudcov a sudkýň, na ktorých padá tieň podozrenia spolupráce s Marianom Kočnerom. Uvádza sa to v stanovisku koalície Progresívne Slovensko/Spolu k medializovaným informáciám o komunikácii bývalej štátnej tajomníčky rezortu spravodlivosti Moniky Jankovskej s obvineným podnikateľom. Neskôr sa k výzve pridal aj zvyšok opozície. Igor Matovič zároveň pozval opozičné strany za okrúhly stôl. Podľa neho by sa mali dohodnúť na spoločnom postupe. 

 

Opozíciu na nohy postavila zverejnená komunikácia Mariana Kočnera s bývalou štátnou tajomníčkou ministerstva spravodlivosti Monikou Jankovskou. Viac sa dočítate TU.

Podľa lídra OĽaNO Igora Matoviča spácha Jankovská „atentát na spravodlivosť”. Zverejnená komunikácia je podľa neho dôkazom, že vládna strana Smer-SD umožnila mafii sprivatizovať si súdnictvo. V tejto súvislosti zároveň navrhuje vytvoriť spoločný plán všetkých demokratických opozičných subjektov, ako očistiť orgány činné v trestnom konaní. „Jankovská je len špičkou ľadovca, aj iné je skorumpované,” vyhlásil. Už od rána sa k situácii vyjadrujú aj iní opozičníci.

„Konať môžu a musia minister spravodlivosti aj predsedníčka Súdnej rady. Ich správanie ale vyzerá tak, že ak by mali záujem podozrivé osoby chrániť, nekonali by inak,” konštatuje PS/Spolu.

Monika Jankovská. Zdroj: Glob.sk / Peter Korček

Minister Gábor Gál podľa opozičného zoskupenia nekonal a bránil Moniku Jankovskú do poslednej chvíle. Podľa nich mohol iniciovať voči dotknutým sudcom disciplinárne konanie. Konať mohli aj poverení členovia Súdnej rady, ktorí sú oprávnení robiť potrebné na zistenie skutočností a zabezpečenie dôkazov nevyhnutných na rozhodovanie. „Súdna rada je oprávnená nahliadnuť do spisu orgánu verejnej moci alebo súdneho spisu. Predsedníčka Súdnej rady môže podať návrh na začatie disciplinárneho konania voči sudcom a sudkyniam. Dokonca môže navrhnúť dočasné pozastavenie výkonu funkcie. Následne v konaní vedenom pred disciplinárnym senátom je možné preskúmať, či dotknutí sudcovia a sudkyne spĺňajú morálne a etické štandardy pre pokračovanie vo výkone ich funkcie,” dodalo zoskupenie.

SaS hovorí o organizovanom zločine

Strana SaS v tejto súvislosti zdôrazňuje, že medializovaná komunikácia dokazuje vplyv organizovaného zločinu na justíciu. „Kým justícia nebude očistená, občania Slovenska už nikdy nebudú veriť, že pred súdom bude o ich prípadoch rozhodnuté nezávisle a spravodlivo. Dokiaľ existuje možnosť, že akýkoľvek súdny prípad rozhoduje sudkyňa Jankovská alebo iní sudcovia, o ktorých prepojeniach na mafiu zatiaľ nevieme, nie je možné Slovensko považovať za právny štát,“ povedal poslanec Alojz Baránik. SaS zároveň vyzýva orgány činné v trestnom konaní, aby stíhali všetkých sudcov v súlade s tým, čo indikuje komunikácia s Marianom Kočnerom a to bez ohľadu na to, o ako vysokopostavené osoby v súdnom systéme ide.

Podľa hnutia Sme rodina podobné informácie nie sú pri súčasnom stave spoločnosti až tak prekvapivé, hrôzostrašný je však rozmer a konkrétne detaily. „Ako sa má bežný človek dovolať spravodlivosti, ak súdy a vysokí predstavitelia justície fungujú štýlom veľmi nebezpečnej zločineckej skupiny?,” pýta sa hnutie. „Hanba, ktorú tieto informácie prinášajú na sudcovský stav, je nepredstaviteľná. Je zbytočne vyzývať na prísne potrestanie vinníkov, keď sa podarí zverejnené informácie preukázať slušným policajtom a prokurátorom pred súdom,” uvádza Sme rodina. Hnutie doplnilo, že verí, že v silových zložkách a na súdoch je dostatok takých ľudí, ktorí musia chápať, že toto je koniec jednej smutnej a čiernej éry a tá sa musí uzavrieť trestami pre tých, ktorí si to zaslúžia.

Monštrózny obraz spravodlivosti

Veronika Remišová zo strany Za ľudí v tejto súvislosti vyhlásila, že zverejnená komunikácia je monštróznym obrazom spravodlivosti na Slovensku. Podľa nej sa štát nevie vysporiadať s podozrením na obrovskú korupčnú sieť v súdnictve. Zároveň pripomenula, že Monika Jankovská bola jednou z najvyššie postavených osôb v rezorte a nominoval ju tam Smer. Bývalá kolegyňa Jankovskej na ministerstve spravodlivosti a súčasná členka strany Za ľudí Mária Kolíkova doplnila, že by bolo namieste, aby samotní sudcovia, ktorí sú spomenutí v komunikácii zvážili, či neprerušia výkon funkcie z osobných dôvodov. Predsedovia príslušných súdov by sa podľa Kolíkovej mali s nimi na túto tému porozprávať. Strana Za ľudí zároveň deklaruje, že by sa mala obnoviť diskusia o bezpečnostných previerkach sudcov.

Marian Kočner na pojednávaní v kauze zmenky TV Markíza. Zdroj: Glob.sk/Peter Korček

Bývalá štátna tajomníčka ministerstva spravodlivosti Monika Jankovská (Smer-SD) intenzívne komunikovala s obvineným podnikateľom Marianom Kočnerom a ovplyvňovala v jeho prospech sudkyňu v kauze zmeniek televízie Markíza. Vyplýva to z komunikácie v aplikácii Threema, ktorú polícia zaistila pri vyšetrovaní vraždy novinára Jána Kuciaka a jeho partnerky, napísal dnes Denník N. Sudkyňa Zuzana Maruniaková v kauze zmenky Marianovi K. vyhovela bez toho, aby vôbec skúmala podpis niekdajšieho šéfa a spolumajiteľa televízie Pavla Ruska.

Minister spravodlivosti Gábor Gál (Most-Híd) označil prepisy údajnej komunikácie medzi obvineným Marianom K. a bývalou štátnou tajomníčkou ministerstva Monikou Jankovskou (Smer-SD) za závažné informácie. Ak sú autentické, orgány činné v trestnom konaní by podľa ministra mali okamžite vzniesť obvinenie.