Politika Spoločnosť Regióny Koronavírus Domáce Top

Niekoľkohodinové kolóny a kolaps dopravy. Matovičove opatrenia rozhnevali ľudí, ale aj člena jeho vlády

Pohľad na diaľnicu D1 do Bratislavy. Zdroj: TASR / Henrich Mišovič

BRATISLAVA – Rozsiahle kolóny, nespokojní vodiči a nekončiace kontroly. To všetko spôsobili nové opatrenia zo strany vlády, ktoré schválila pre blížiace sa veľkonočné sviatky. Vláda na čele s premiérom Igorom Matovičom tak chcela obmedziť pohyb ľudí a zabrániť tým ohrozeniu seniorov. Nariadenie však hneď v prvý deň skončilo dopravným fiaskom a vodičov smerujúcich zväčša do práce potrápili niekoľkohodinové kolóny, ktoré vznikali na hraniciach okresov nielen v okolí Bratislavy, ale i mimo nej. Nespokojné hlasy sa však ozývajú už aj zo strany vládnej koalície. 

 

Premiér Igor Matovič o zámere nariadiť zákaz vychádzania informoval obyvateľov Slovenska ešte koncom minulého týždňa. Už vtedy jeho slová vyvolali vlnu kritiky a pochybností. V nedeľu o zámere diskutovali odborníci – lekári, ktorí Matovičovi odporučili na vláde schváliť toto nariadenie. A aj sa tak stalo – vláda v pondelok zákaz vychádza schválila. Ten trvá od dnešnej polnoci a už hneď prvý deň spôsobil rozsiahle problémy. Vodiči, ktorí sa snažili dopraviť do práce, či k lekárovi, si museli vystáť niekoľkohodinové rady na hraniciach okresov. Dôvod? Kontroly zo strany polície a armády, ktoré Matovič nariadil. V nich museli vodiči uviesť dôvod svojej cesty do okresu, preukázať sa občianskym preukazom a kontrola musela všetky informácie zapísať. Podľa informácií Glob.sk jedna kontrola trvá zhruba 10 minút.

“U každého evidujú osobné údaje, telefón, účel a cieľ cesty. Dôvod na cestu mimo okres je potrebné hodnoverným spôsobom preukázať. U koho zistia, že je porušenie zákazu vychádzania neopodstatnené, toho otočia naspäť. Je potrebné si tiež uvedomiť, že porušením uznesenia vlády môže ísť o priestupok podľa zákona o ochrane civilného obyvateľstva, za ktorý hrozí od okresného úradu pokuta až 1659,- eur,” skonkretizoval hovorca prezídia policajného zboru Michal Slivka. “Aktuálne sme prijali opatrenia na zjednodušenie kontrol. Štatistické ukazovatele zverejníme, akonáhle ich budeme mať k dispozícii,” dodal. Podľa Zelenej vlny sa vodiči na hraniciach okresov zdržali od desiatok minút až po niekoľko hodín. Najproblematickejšie boli hlavné ťahy.

Zdroj: FB / Zelená vlna RTVS

Podľa Matoviča za kolóny môžu hliadky

Premiér Matovič v jednom zo svojich statusov na sociálnej sieti uviedol, že kontroly sa vymkli z rúk a mali byť náhodné. “Kontroly mali byť námatkové. Z rána sa to niektorým hliadkam vymklo trochu z rúk … napriek tomu – nehaňme ich za to … malo by to byť už v poriadku,” uviedol na sociálnej sieti premiér. Ministerstvo vnútra však argumentuje, že konali na základe nariadenia vlády. Z toho dôvodu policajti kontrolujú každého, kto sa ocitne na hraniciach okresov a plnia si tak úlohy, ktoré dostali. Rezort aj polícia vyzývajú občanov, aby necestovali, ak to nie je nevyhnutné. Matovič však medzičasom svoj status vymazal a nahradil ho novým, kde vyzýva ľudí, aby nebláznili a situáciu nepodceňovali.

V inom statuse zdieľal svoje vyjadrenie na brífingu, kde hovorí o námatkových kontrolách. Za chaos, ktorý vznikol na cestách, viní policajného prezidenta Milana Lučanského. Podľa jeho slov to, čo hovorí vo videu, boli jeho zadanie pre policajný zbor. “A dopadlo to tak, že policajtom v teréne dali inštrukcie zastavovať všetkých. Bláznovstvo … a pán policajný prezident Lučanský má čo vysvetlovať,” uviedol Matovič s tým, že podľa jeho slov ide o sabotáž vlády. Následne sa ospravedlnil policajtom za to, že mal neúplné informácie, a údajne robili to, čo im nakázala veliteľstvo zboru. “Polícia postupovala v zmysle uznesenia vlády, v ktorom boli naformulované výnimky. Tie sme zohľadňovali pri príprave rozkazu prezidenta Policajného zboru pre hliadkovú činnosť policajtov,” povedal Lučanský v reakcii na slová premiéra. Policajný prezident zároveň dodáva, že sa s týmto rozkazom stotožnilo aj vedenie rezortu vnútra.