Politika Spoločnosť Regióny Koronavírus Domáce Top

Niekoľkohodinové kolóny a kolaps dopravy. Matovičove opatrenia rozhnevali ľudí, ale aj člena jeho vlády

Pohľad na diaľnicu D1 do Bratislavy. Zdroj: TASR / Henrich Mišovič

Dopravný kolaps v Bratislave

Podľa stránky Zelená vlna, ktorá informuje o aktuálnej situácii na cestách, sa na diaľnici D1 medzi Trnavou a Bratislavou tvorili niekoľkohodinové kolóny, pričom sa stálo už od Zelenča. “Doprava na vstupe do Bratislavy skolabovala,” informuje Bratislavský samosprávny kraj (BSK) na sociálnej sieti. Upchaté boli podľa zástupcov BSK všetky príjazdové cesty a jazdu do hlavného mesta v stredu odporúčajú zrušiť. Zelená vlna RTVS informuje, že kolóny sa tvorili aj na vjazde do Bratislavy zo Senca po Starej ceste, zdržanie bolo viac ako hodinu. Na diaľnici v smere od Stupavy do Bratislavy si vodiči počkali aj tri hodiny.

Pohľad na diaľnicu D1 do Bratislavy. Zdroj: TASR / Henrich Mišovič

Vodiči upozorňovali na viac ako hodinové zdržanie aj na výjazde z Bratislavy do Rovinky a na D2 pri Stupave v oboch smeroch. Do redakcie sa ozval aj Peter, ktorý povedal, že on cestoval z Ivanky pri Dunaji k Tescu Zlaté Piesky vyše 90 minút. “Nie je to normálne. Zbytočné obmedzenia,” tvrdí. V smere z Rovinky a Dunajskej Lužnej (okres Senec) do bratislavských Podunajských Biskupíc sa vodiči pre kontroly zdržali aj 2 a pol hodiny. Rovnako problematické boli aj okresné hranice s Pezinkom, Malackami a južným smerom v celom okrese Senec.

Rozhodnutie od stola, ktoré sa minulo účinku, tvrdia nespokojní obyvatelia

Viacerí nespokojní obyvatelia obcí neďaleko Bratislavy sa sťažujú na problémy, ktoré pre nich nové opatrenie znamená. Napríklad, že musia stáť v rade, keď si chcú ísť nakúpiť. Podľa Zuzany z Bernolákova je celá situácia totálne nepremyslená. “Žiadna stratégia, premyslený plán, vízia, nič. Príklad zo stredy rána. Z Ivanky a Bernolákova trvala cesta do Bratislavy 90 minút, pritom drvivá väčšina vodičov a posádok išla do roboty (zamestanci v zdravotníctve, v potravinách, záchranných zložkách, údržbári, smetiari), no nikam sa nedostali včas. To isté šikanovanie a buzerácia ich čaká cestou domov. Gratulujem,” napísala do redakcie.

Rovnaký názor má aj Ivan z Bernolákova, ktorý hovorí, že ide o rozhodnutie od stola, pričom je nepotrebné. “V strede týždňa, kedy množstvo ľudí chodí do roboty, alebo má iné povinnosti, je v pozícii rukojemníkov štátu a jeho hlavného ideológa. Matovič asi chce ľudí poriadne vytočiť a vyhnať ich do ulíc,” konštatuje.

Kontroly spôsobujú rozsiahle kolóny. Zdroj: TASR / Roman Hanc

Nespokojná je so situáciou aj Andrea, ktorá v Bratislave pracuje ako zdravotná sestra v jednej z nemocníc. Podľa jej slov sú opatrenia dobre vymyslené, ale tým, že neboli prijaté s okamžitou platnosťou, sa vymkli účinku a dobrému zámeru, pretože sa počas utorka ľudia presunuli na chaty a za rodinami. Podľa jej slov súčasné nariadenia spôsobujú nervozitu a chaos, pretože tí, ktorí chceli odísť, aj tak odišli a tí, ktorí dodržujú nariadenia, na to doplácajú. “Pretože sa nevedia dostať do práce a stoja v kolónach, a to najmä tí, ktorých najviac potrebujeme: lekári, sestry, predavačky.. Kopec mojich kolegov dnes po 24-hodinovej službe išlo 3-4 hodiny v kolónach domov! A veľa zdravotníkov sa nevedelo dostať do prace, najmä tí, čo bývajú v okrajových častiach BA, alebo v inom okrese,” napísala. Ako dodala, opatrenia sa jej veľmi dotkli, pretože dnes ešte robí a nemôže tak ísť za manželom, ktorý býva v inom okrese. “Musíme stráviť týždeň vrátane sviatkov každý osve. Ovplyvnilo to aj dianie v obchodoch, kde stoja fronty ľudí, sú vypredané dôležité potraviny a ľudia sú nervózni. A samozrejme, môžeme zabudnúť na povinné 2-metrové rozostupy..,” dodala.