Domáce Spoločnosť Koronavírus Top

Maturanti aj naďalej bojujú za zrušenie skúšky dospelosti. Ich otvorený list rezort školstva odignoroval

Zdroj: Glob.sk / Peter Korček

BRATISLAVA – Nevzdávajú sa, avšak z aktuálnej situácie sú bezradní. Študenti maturitného ročníka by sa podľa ministerstva školstva mali posadiť za zelený stôl a to aj napriek pandémii. Nesúhlasia s tým, preto sa  proti konaniu ústnej časti maturitnej skúšky vyjadrujú nielen na sociálnych sieťach, ale po novom už aj prostredníctvom otvoreného listu. V ňom premiérovi, šéfovi rezortu školstva a členom krízového štábu jasne popísali, čo ich počas skúšky dospelosti môže postihnúť.

 

Aj maturitné skúšky v školskom roku 2019/2020 zmenila pandémia na nepoznanie. Z obavy o zdravie stredoškolákov bola písomná časť úplne zrušená. Osud ústnej časti je ešte stále vo hviezdach. Minister školstva Branislav Gröhling (SaS) v spolupráci s Úradom verejného zdravotníctva predstavil podmienky, za akých by ku skúške mohlo dôjsť. S tým však maturanti nesúhlasia a kompetentným posúvajú argumenty, prečo je lepšie od ústnej časti upustiť.

Nevzdávajú sa

Takmer 9-tisíc študentov posledných ročníkov stredných škôl sa podpísalo pod otvorený list, ktorý má zastávať názor väčšiny tohtoročných maturantov. Adresovali ho ako premiérovi Igorovi Matovičovi (OĽaNO), tak aj ministrovi školstva Branislavovi Gröhlingovi (SaS) a členom krízového štábu. V ňom apelujú na kompetentných, aby prehodnotili uskutočnenie sa ústnej časti maturitnej skúšky. Argumentmi sa snažia poukázať na absurdnosť podmienok, za akých má ku skúške dospelosti dôjsť. ,,Je to celé v celku rozporuplné, pár dní dozadu sme boli kontrolovaní PZ SR pri prechádzaní okresmi a riskovali sme pokutu, pretože bolo zakázané prechádzať mimo výnimok. A v týchto dňoch rozhodujete o tom, aby žiaci boli nútení cez tie okresy cestovať,” píšu študenti v otvorenom liste.

Tohtoroční maturanti adresovali premiérovi Matovičovi, ministrovi Gröhlingovi a členom krízového štábu otvorený list. Zdroj: Glob.sk / Peter Korček

Absurdné opatrenia či výhovorky?

Podľa ministerstva posadiť sa pred skúšobnú komisiu bude možné len s ochranným rúškom. Maturanti ale už v tomto bode vidia niekoľko problémov. ,,Mali ste na sebe rúško aspoň dve hodiny bez toho, aby ste s ním nepohli a nedali ho aspoň na chvíľu dole? Viete ako sa cez neho veľmi príjemne dýcha, najmä v teplotách, ktoré budú dosť pravdepodobné už v tých dňoch skúšania?” spytujú sa maturanti adresátov listu.

Do skúšobnej miestnosti budú môcť študenti vchádzať len po jednom, kde im bude odmeraná telesná teplota. V prípade akýchkoľvek náznakov respiračného ochorenia či zvýšenia teploty, bude žiak vylúčený. Maturanti sa však obávajú stresového vypätia, ktoré im môže spôsobiť napríklad aj zvýšenú teplotu. ,,V praxi to teda znamená a aj to tak chápeme, že náhodou naša teplota nebude vhodná alebo nás reálne bude škriabať hrdlo a budeme mať potrebu si odkašliavať, taktiež ľudia, ktorí budú nervozitu znášať ťažšie a budú mať sťažené dýchanie – budú vylúčení zo skúšky pretože mali príznaky Covid-19 a 4 alebo v niektorých prípadoch 5 rokov štúdia budú kvôli tomuto nezmyselnému rozhodnutiu zbytočné?”

Ochranné rúško musí mať pri odpovedi každý účastník maturitnej skúšky. Zdroj: Glob.sk / Peter Korček

Zákaz konzumácie jedál či dopĺňania tekutín, vyvolal azda najväčšie vášne. Maturanti pri splnení tohto nariadenia priznávajú svoju bezradnosť. ,,Ak bude nejakých 28 stupňov, čo je reálne možné, a my sa nebudeme môcť napiť vody, že budeme dýchať hnusný vzduch v rúšku, že sa budeme potrebovať sústrediť na svoju odpoveď a pri tom budeme pociťovať pocit smädu, nevieme ako to zvládneme,” obávajú sa študenti.

Obavy z nákazy

Kvôli pandémii už viac ako mesiac žiaci absolvujú domácu školu prostredníctvom online vzdelávania. V prípade odklepnutia internej časti maturitnej skúšky by sa museli študenti opäť vrátiť do školy. Nie každý však má tú možnosť žiť v meste, kde sídli aj jeho škola. Ani tento fakt nezabudli maturanti predostrieť vo svojom liste. ,,Ak sa nad tým zamyslíme, tri dni musíme ísť do školy a naspäť nejakou dopravou, autobus, vlak,… Čo ak budú tieto spoje plné ľudí. Máme ísť bez akýchkoľvek iných myšlienok maturovať? Nerozmýšľať nad tým, že ohrozíme seba, učiteľov, ich rodiny, naše rodiny?”

Študenti by sa kvôli maturitám museli opäť vrátiť do školy. Zdroj: Glob.sk / Peter Korček

Obhajoba rezortu školstva

Maturanti preto navrhujú, aby sa alternatívou maturitného vysvedčenia stal priemer vysvedčení z posledných troch rokov. Či by bolo ministerstvo školstva ochotné k takémuto kroku pristúpiť, nešpecifikovalo. ,,Rezort školstva však intenzívne pracuje na tom, aby sa mohla uskutočniť interná časť maturitnej skúšky, teda aby naši maturanti ukončili štúdium riadnym spôsobom, i keď bude mať maturitná skúška možno v tomto roku iný obsah a formu,” reagoval pre Glob.sk rezort školstva. K podrobnostiam otvoreného listu sa však vyjadrovať nechcel. Ministerstvo plánuje až v najbližších dňoch predstaviť presné informácie k blížiacim sa maturitám.

Ministerstvo školstva plánuje so zriaďovateľmi stredných škôl do 1. mája 2020 zistiť technické zabezpečenie škôl a či sú schopné dodržať mimoriadne opatrenia. Zdroj: Glob.sk / Peter Korček

*Glob.sk požiadal o stanovisko aj premiéra Igora Matoviča. Do uzávierky však neodpovedal.

Mohlo by vás zaujímať: