Regióny Košice Rožňava

Mauzóleum neďaleko hradu Krásna Hôrka navštívi ročne okolo 11.000 ľudí

Ilustračná foto. ZDROJ: TASR/František Iván

KRÁSNOHORSKÉ PODHRADIE – Mauzóleum v Krásnohorskom Podhradí v okrese Rožňava navštívi ročne približne 11.000 ľudí. Podľa riaditeľky Slovenského národného múzea (SNM) – Múzea Betliar Tímey Mátéovej ide o jednu z najvýznamnejších secesných pamiatok na Slovensku, ktorá má svetové parametre. Stavba je miestom posledného odpočinku grófa Dionýza Andrássyho a jeho manželky Františky, rodenej Hablawetz.

 

“Gróf Dionýz Andrássy bol posledným mužským potomkom monockej vetvy Andrássyovcov. Oženil sa s obyčajným meštianskym dievčaťom, čo skončilo jeho vydedením a akýmsi sklamaním zo strany rodičov,” povedala Mátéová s tým, že preto tento pár nežil na Gemeri, ale vo Viedni a v Mníchove. Podľa nej bola nevôľa rodičov pravdepodobne aj dôvodom, prečo nechcel, aby bola jeho manželka pochovaná v rodovej krypte na hrade Krásna Hôrka.

Mauzóleum je obdivuhodné svojou architektúrou

Dal tak postaviť samostatnú hrobku. Františka Andrássyová zomrela 26. októbra 1902 v Mníchove, kde bola aj dočasne pochovaná. “Vtedy si Dionýz pre tento svoj veľký projekt začal hľadať architektov, maliarov a zlatníkov. Nakoniec, po roku a pol stavby, čo je neuveriteľne krátky čas, je mauzóleum dokončené,” spresnila riaditeľka múzea. Mauzóleum je podľa jej slov obdivuhodné svojou architektúrou a fascinujúcou výzdobou. Veľký krásnohorský pohreb, keď boli telesné pozostatky Františky umiestnené v mauzóleu, sa konal presne na druhé výročie jej úmrtia.

Pozostatky grófa Andrássyho sem previezli po tom, ako v roku 1913 zomrel na Sicílii. Stavbu obklopuje 4,5-hektárový park. Za mauzóleom je pochovaný aj verný pes grófskeho páru Tascherl. Na hrobe jazvečíka sa nachádza pieskovcový pomník so sochou.