Politika Zahraničné

Mayová utrpela definitívnu porážku. Poslanci ani na tretíkrát neschválili jej brexitovú dohodu

Poslanci ani na tretíkrát neschválili Mayovej brexitovú dohodu. (SITA/AP)

LONDÝN/BRATISLAVA – Britskej premiérke sa podarilo presadiť, aby poslanci na dnešnom mimoriadnom zasadnutí Dolnej komory britského parlamentu už tretíkrát hlasovali o dohode o vystúpení z Európskej únie, ktorú vyrokovala v Bruseli. Ešte vo štvrtok počas dňa nebolo jasné, či k opätovnému hlasovaniu dôjde. Šéf parlamentu John Bercow ho napokon odsúhlasil. Poslanci však dohodu ani na tretí pokus neschválili.

Britskí poslanci už tretíkrát hlasovali o brexitovej dohode premiérky Theresy Mayovej. Dohodu ani na tretí pokus neschválili. Proti bolo 344 poslancov a za 286 zákonodarcov. Parlament dohodu predtým už dvakrát zhodil zo stola. 

Premiérka tesne pred rozhodujúcim hlasovaním počas rozpravy ešte raz požiadala o schválenie dohody. “Toto je posledná šanca na to, aby bol brexit garantovaný,” varovala vo vypätej debate.

Neprijatie dohody sa očakávalo, keďže s ňou má problém severoírska DUP. Už vo štvrtok sa jej predstavitelia vyjadrili, že za zmluvu ani tentoraz strana nezahlasuje. Naopak očakávalo sa, že na poslednú chvíľu Mayovej dohodu podporia aj zástancovia úplného a dôsledného oddelenia krajiny od Únie z radu konzervatívcov (tzv. hardlineri), ktorí ju predtým odmietali.

Počas dnešného dňa sa prihováral za jej schválenie aj Generálny prokurátor Anglicka a Walesu Geoffrey Cox, či bývalý minister pre brexit Dominic Raab. Ten pred hlasovaním pre Sky News uviedol: “ Nemôžem už zniesť ďalšie odkladanie brexitu a nemôžem ani zniesť fakt, že by sme sa mali zúčastniť eurovolieb.”

Podobne sa vyjadril aj doterajší odporca dohody, exminister zahraničia Boris Johnson, ktorého mnohí považujú za možného nástupcu Mayovej. “Je bolestivé hlasovať pre túto dohodu,” napísal Johnson na Twitteri. Teraz sa však prihovára za spoluprácu na odstránení jej nedostatkov a presadenie brexitu, za ktorý Briti hlasovali v referende.