Zahraničné Politika Top

Mayovej dohodu o brexite zmietol parlament zo stola. Čaká teraz Veľkú Britániu chaos?

Mayovej tvár po hlasovaní o dohode hovorí za všetko. (TASR/AP)

LONDÝN/BRATISLAVA – Prognózy, ktoré nedávali dohode o brexite žiadne šance, sa naplnili. Britská premiérka Theresa Mayová utrpela v utorňajšom hlasovaní zničujúcu prehru. Za dohodu o vystúpení Veľkej Británie z Európskej únie (EÚ), na ktorej pracovala, a o ktorej rokovala v Bruseli viac ako dva roky, hlasovalo len 202 poslancov. Proti bolo 432 zákonodarcov. Čaká teraz krajinu najhorší variant – tvrdý brexit a s ním spojený chaos ? Toto sú možné scenáre ďalšieho vývoja.

Utorňajšie rokovanie o dohode o brexite v dolnej komore britského parlamentu sa nieslo v búrlivej atmosfére. Premiérka Theresa Mayová sa pred samotným hlasovaní snažila v prejave vyrokovanú dohodu s EÚ obhájiť. Jej reč často prerušoval krik poslancov, ktorí s takouto podobou dohody ostro nesúhlasia. Hlasovanie napokon odhalilo krutú pravdu. Parlament odmietol dokument obrovskou väčšinou. Pozrime sa, ako môže vývoj v krajine pokračovať, a ktoré možnosti sú najpravdepodobnejšie.

1. Žiadna dohoda – najhoršia možnosť

Keď nenadobudne platnosť žiadna dohoda, hrozí krajine nekontrolovateľný a neorganizovaný brexit. Krajinu to vrhne do chaosu v takmer všetkých oblastiach života. Veľká Británia a EÚ by mohli uzavrieť iba núdzové dohody. Pri tvrdom brexite by krajina krok za krokom postupne opustila jednotný európsky trh a colnú úniu. Všetky tovary by museli prejsť na hraniciach s EÚ colnou kontrolou. Ekonomika krajiny by utrpela veľké straty.

Bravdepodobnosť: Žiaľ, nie je vylúčená.

2. Nové hlasovanie v parlamente

Mayová by sa mohla pokúsiť získať od Bruselu nové záruky, urobiť ústupky labouristom a znovu predložiť dohodu. Šéfka vlády by mohla rátať s tým, že obavy z tvrdého brexitu napokon prinútia poslancov hlasovať za dohodu.

Pravdepodobnosť: Je to menej pravdepodobné. Prípravy na nové hlasovanie by stáli veľa drahocenného času. Okrem toho je málo pravdepodobné, že by hlasovanie dopadlo inak.  Británia môže len ťažko očakávať ústupky od EÚ. Okrem toho by opätovné hlasovanie za podobných podmienok mohlo pôsobiť tak, že sa bude hlasovať dovtedy, pokiaľ sa nedostaví “požadovaný” výsledok.

3. Predĺženie lehoty na rokovanie

Británia by mohla požiadať o predĺženie lehoty na ďalšie rokovania. To by muselo odsúhlasiť všetkých zvyšných 27 krajín EÚ. Žiadosť by však musela byť opodstatnená a musela by zdôvodniť, na čo by mal ďalší čas slúžiť. Mohli by to byť napríklad nové voľby alebo druhé referendum. 

Pravdpodobnosť: EÚ určite nemá záujem o predlžovanie neistoty na neurčitý čas. Britská vláda by musela veľmi presvedčivo vysvetliť, ako využije dodatočný čas a či sa potom naozaj uskutoční brexit alebo nové referendum.  Okrem toho Mayová odmieta odloženie brexitu. Ak by odstúpila, alebo by ju zvrhli, nová vláda by mohla mať iný názor.

4. Hlasovanie o nedôvere

Líder opozície Jeremy Corbyn bezprostredne po neúspešnom hlasovaní oznámil, že chce vyvolať hlasovanie o nedôvere. To sa má uskutočniť dnes večer. Ak by Mayovej naozaj vyslovili nedôveru, dolná komora parlamentu má 14 dní na to, aby vytvorila novú vládnu väčšinu. V opačnom prípade by mali nasledovať nové voľby. 

Pravdepodobnosť:  Vysoká – za predpokladu, že sa Jeremy Corbyn nezľakne a nebude sa báť prevziať vládnu moc. Na Mayovej príklade je totiž vidieť, že osoba, ktorá má rozhodovať o brexite, nie je veľmi obľúbená.

Jeremy Corbyn
Šéf britskej opozície Jeremy Corbyn. (TASR/AP)

5. Nové referendum

Naprieč politickými stranami sa ozývajú volania po novom referende, ktoré by mohlo umožniť aj zotrvanie v EÚ. Lenže čas sa kráti. Experti tvrdia, že príprava na nové referendum by trvala päť mesiacov. Či by Británia napokon zostala v Únii, je otázne, i keď v poslednom prieskume mali odporcovia brexitu mierne navrch.

Pravdepodobnosť: Mnoho prívržencov labouristov si praje nové referendum. Ich šéf Jeremy Corbyn je však v tomto smere skeptický. Zatiaľ je ťažké predvídať, či napokon túto možnosť pripustí. Mayovej postoj je naopak jasný. Je proti všetkým možnostiam okrem ňou vyrokovanej dohody. 

6. Nórsky model

Niektorí britkí politici sa pohrávajú s myšlienkou tzv. “nórskej cesty”, ktorá by umožňovala akési polovičné členstvo v EÚ. Británia by zostala v európskom hospodárskom priestore a na jednotnom trhu Únie. V takomto prípade by sa však zástanci brexitu museli vzdať svojej požiadavky na obmedzenie slobodného pohybu pracovných síl a pobytu občanov EÚ v krajine. Okrem toho by musela Británia aj naďalej platiť členské príspevky, ale nemala by žiadne hlasovacie práva pri rozhodovaní o vývoji jednotného trhu.

Pravdepodobnosť: Veľmi nepravdepodobné. Všetkých 27 ostatných štátov EÚ s touto možnosťou nesúhlasí.

7. Odvolanie brexitu

Pre Londýn existuje do dátumu vystúpenia formálna možnosť vziať jednostranne žiadosť o brexit späť. Toto právo potvrdil v decembri aj Európsky súdny dvor. 

Pravdepodobnosť: Mayová je proti, šéf opozície Corbyn je skôr nerozhodný. Ten, kto by stiahnutie žiadosti o brexit presadil, by bol najmä u mladej generácie veľmi obľúbený. Ale mnoho ďalších voličov, ktorí sú za brexit, by ho nenávidelo. Odstúpenie od brexitu nie je preto z politického hľadiska príliš atraktívne a skôr nepravdepodobné.