Politika Kauzy Domáce Top

Mazurek neskončil definitívne. Ak zaplatí pokutu, vrátiť sa môže už o pol roka

Zdroj: Glob.sk/Peter Korček

BRATISLAVA – Slovensko dnes žije rozsudkom Najvyššieho súdu SR. Ten napoludnie ako odvolací súd potvrdil, že Milan Mazurek je vinný z prečinu hanobenia rasy, národu a presvedčenia. Súd mu naparil pokutu 10-tisíc eur. Podstatnejšie však je, že Mazurek odsúdením za úmyselný trestný čin prichádza aj o mandát poslanca. Ak však poslanec pokutu zaplatí, o vstup do NR SR sa bude môcť usilovať opäť už v najbližších voľbách. 

 

“Senát NS SR napadnutý rozsudok ŠTS zrušil v časti výroku o treste a to vzhľadom na fakt, že ho nepovažoval za dostatočný. Obžalovanému Milanovi Mazurekovi senát NS SR uložil úhrnný peňažný trest 10-tisíc eur a náhradný trest 6 mesiacov odňatia slobody. V časti výroku o vine považuje senát NS SR rozsudok ŠTS za zákonný a správny,” uviedla po dnešnom pojednávaní hovorkyňa NS SR Alexandra Važanová.

Zákon zároveň hovorí, že “poslanec, ktorý je právoplatne odsúdený za úmyselný trestný čin stráca mandát”. Poslanec si tak bude musieť v najbližšom čase pobaliť svoje veci a odísť z Národnej rady. Už čoskoro však môže byť späť.

Ak zaplatí, môže kandidovať

Prekážkou práva byť volený do NR SR je totiž “právoplatné odsúdenie za úmyselný trestný čin, ak odsúdenie nebolo zahladené”. Práve táto časť legislatívy hrá do karát poslancovi za ĽS NS. Podľa zákona totiž v prípade peňažného trestu, aký dostal aj Mazurek, dochádza k “zahladeniu” jeho zaplatením. “Ak bolo odsúdenie zahladené, hľadí sa na páchateľa, ako keby nebol odsúdený,” uvádza trestný zákon. Pre Glob.sk to potvrdil aj bývalý vyšetrovateľ a odborník na trestné právo Peter Vačok. “Tam je takzvaná fikcia zahladenia. To je výhoda peňažného trestu, pokiaľ je uložený samostatne, že po zahladení, sa na človeka pozerá, ako keby skutok nespáchal,” povedal. V praxi to znamená, že jeho skutok už nebude viditeľný vo výpise z registra trestov. Na niektoré špecifické pozície je však potrebný odpis z registra trestov a tam je odsúdenie zaznamenané doživotne.

To však Mazurekovi nebude stáť v ceste. Zákon je totiž v tomto smere jednoznačný. Pokiaľ zaplatí peňažný trest, môže sa objaviť na kandidátnej listine do volieb v už v roku 2020. Zrejme tak aj urobí, po vynesení rozsudku avizoval, že “s politikou nekončí, ale rozsudok ho ešte viac motivoval hovoriť pravdu.” Počas tohto volebného obdobia sa však už do NR SR nevráti. Pre Glob.sk sa k tejto veci vyjadril aj ústavný právnik Marek Domin. “Počas tohto volebného obdobia, ktoré končí v roku 2020, sa do NRSR vrátiť nebude môcť, zánik mandátu je definitívny,” uviedol Domin.

Mazureka bol na Najvyššom súde podporiť aj predseda ĽS NS Marian Kotleba. Zdroj: Glob.sk/Peter Korček

Najmladší poslanec NR SR je už právoplatne vinný z prečinu hanobenia národa, rasy a presvedčenia v jednočinnom súbehu s prečinom podnecovania, hanobenia a vyhrážania sa osobám pre ich príslušnosť k niektorej rase, národu, národnosti, farbe pleti, etnickej skupine alebo pôvodu rodu. Tohto činu sa dopustil v žilinskom rádiu Frontinus ešte v roku 2016. Prvostupňový súd ešte v roku 2018 uznal Mazureka vinným a uložil mu pokutu 5-tisíc eur s tým, že ak ju nezaplatí, poputuje do basy. Proti rozsudku sa Mazurek aj prokurátor odvolali, práve preto sa celá vec ocitla pred trestným senátom Najvyššieho súdu. Ten rozsudok ešte sprísnil a Mazurekovi udelil peňažný trest vo výške 10-tisíc eur s tým, že pokiaľ nezaplatí, poputuje do basy.