Regióny Žilina Tvrdošín Top

Medveď ZAÚTOČIL za bieleho dňa! ZABÍJAL dobytok a neodradí ho ani silný HLUK! Chodia tam aj deti, dávajte si pozor

Ilustračná foto. Medveď. Zdroj: TASR/AP

ČIMHOVÁ – Ďalšia šelma ohrozuje obyvateľov. Tentokrát výskyt viacerých medveďov hlási obec Čimhová na Orave, neďaleko mesta Tvrdošín. Medveď tu útočil za bieleho dňa len niekoľko stoviek metrov za dedinou. Ohrozené sú tak aj blízke obce Liesek a Vitanová. Medveď zaútočil na jalovicu a podarilo sa mu strhnúť aj dve ovce miestnych farmárov. 

V Čimhovej pozorovali viacero kusov medveďov už skôr. Sám starosta obce pozoroval samicu s mladými, ale medvede sa držali v bezpečnej vzdialenosti od obce. Po víkendových útokoch sú však obyvatelia vystrašený.

O prípadoch napadnutia informuje portál sme.sk. Jalovica, na ktorú medveď zaútočil patrí farmárovi Jozefovi Dudovi (77). Podľa dostupných informácií volal farmárovi sused, ktorý ho upozornil, že mu ušli jalovice. Dostali sa za hlavnú cestu, kde ich farmár našiel a s pomocou svojej rodiny chcel zahnať naspäť do ohrady. „Boli poriadne vyplašené, ľahli si k potoku a ležali pri ňom do druhého dňa.“ povedal farmár pre portál. Neskôr si všimol na najväčšej jalovici krvavé škrabance od medveďa.

Útočil aj na ovce

Druhý farmár prišiel kvôli medveďovi o dve ovce. To, že ide o útok medveďa vedia podľa toho, že po jednej z nich nezostali takmer žiadne pozostatky „Keby to boli vlky, vyžrali by mäso a zvyšok by nechali. Ale ak útočí medveď, nenechá nič,“ povedal jeden z obyvateľov obce Čimhová.

Podľa starostu obce je dôležité, aby si obyvatelia dávali pozor. Medveď útočil neďaleko hlavnej cesty, kde je zvýšený hluk z motorových vozidiel, ale ani to medveďa neodradilo. Obec situáciu hlásila Zásahovému tímu pre medveďa hnedého a ochranárom. Kompetentní sa tak chystajú v najbližších dňoch podniknúť potrebné kroky a opatrenia k zachovaniu bezpečnosti.

Medveď stráca plachosť, varuje starosta

V miestach, kde sa vyskytli útoky, bežne chodia rodiny s deťmi, na čučoriedky a maliny. Starosta obce aj preto neberie situáciu na ľahkú váhu. O výskyte medveďa informoval obyvateľov a nabádal ich k vyššej opatrnosti aj v príspevku na sociálnej sieti.

Zvýšená opatrnosť je na mieste

Výskyt tejto šelmy na území Slovenska je čoraz častejší. Preto by ste si mali dávať pozor pri každej návšteve lesa či extravilánu obcí. Medvede sa prestávajú obávať hluku a ľudí, preto je dôležité si všímať signály, ktoré vás upozornia, že medveďa môžete mať vo svojej blízkom okolí. Všetky signály nájdete v tomto článku:


Ako spoznať, kde sa pohybuje medveď? Toto by ste si na prechádzke lesom mali všímať!