Regióny Prešov Humenné

Medzi diviakmi sa šíri africký mor! Poľovníci čakajú na povolenie na odstrel

HUMENNÉ – V rámci mimoriadneho núdzového opatrenia na zabránenie šírenia afrického moru ošípaných v dosiaľ neinfikovaných je potrebné znížiť stav diviačej zvery. Štátna veterinárna a potravinárska správa SR to potvrdila svojim vyhlásením. Týka sa to najmä poľovného revíru Hubková. Patrí doň takmer celé územie mesta Humenné.

 

Na internetovej stránke mesta o tom informoval Marián Škuba z tlačového referátu mestského úradu. Štátny podnik Lesy SR a odštepný závod Vranov nad Topľou ako užívateľ revíru Hubková sa podľa jeho slov zaoberal potrebou zníženia stavu diviačej zveri na tomto území aj vzhľadom na pohyb zvierat v intraviláne mesta a tiež na základe Okresného výboru Slovenského zväzu záhradkárov v Humennom.

Ako Škuba konkretizoval, závod má vystaviť povolenia na lov diviakov, čo najväčšiemu počtu zamestnancov. Má sa tiež zorganizovať niekoľko spoločných poľovačiek v lokalitách nad záhradkárskou osadou. Zamestnanci odštepného závodu majú najmä v dotknutých lokalitách, vykonávať návštevy, ktorých cieľom má byť prioritne lov diviačej zveri. Lesníci od uvedených opatrení očakávajú navýšenie plánu lovu diviačej zveri o minimálne desať kusov.