Domáce Politika Trapasy Kauzy Top

Medzi kresťanskými politikmi to vrie. Hlina si skočil do vlasov so Škripekom rovno pred kostolom

Branislav Škripek sa poškriepil s Alojzom Hlinom. Zdroj: koláž/TASR

BRATISLAVA- Kresťania v politike sa aktivizujú čoraz viac. Ich predvolebné aktivity ale nie sú vždy v duchu kresťanskej zásady “kto do teba kameňom, ty do neho chlebom”. Dôkazom je aj škriepka medzi Alojzom Hlinom, predsedom mimoparlamentného Kresťanskodemokratického hnutia (KDH) a Branislavom Škripekom, poslancom Európskeho parlamentu a členom novovzniknutej strany Kresťanská únia (KÚ). Počas voľného prvomájového dňa po bohoslužbe v Modrom kostolíku pri príležitosti výročia vstupu Slovenska do Európskej únie, vykypeli emócie.

 

Europoslanec Branislav Škripek pre Glob.sk incidentu, ktorý videlo viacero očí, potvrdil. “Po omši sa ku mne nečakane priblížil Alojz Hlina a vyrútil sa na mňa dosť razantne, s tým že ako som si dovolil mať takú drzosť tam prísť. To ma podvihlo a spýtal som sa, či on je katolík, lebo ja som konvertita, ale nikde som sa nedočítal, že by som nemohol prísť na omšu, ktorá je na verejnom mieste.” Podľa neho si Hlina uvedomil, že prestrelil a zisťoval, kto Škripeka pozval. Ten mal reagovať, že ho pozval samotný celebrujúci pomocný biskup Jozef Haľko. Hlina vraj potom tvrdil, že to bolo ich zhromaždenie a Škripek tam nemal prísť. “Tak som mu dosť zvýšeným hlasom povedal, koho tým myslí, lebo z kostola vychádzali kresťanskí politici. Použil som výraz, Lojzo tebe už vážne preskočilo. Bolo to neslušné, ale už som sa nekontroloval. Bolo to prvýkrát, čo by ma niekto vyhadzoval z omše, to sa nerobí ani ľuďom, ktorých nemáme radi.”

Europoslanec Branislav Škripek a jeho predvolebný guláš. Zdroj: FB.com/branislav.skripek

Škripekovi mal potom Hlina vyčítať aj jeho kandidatúru za europoslanca. “Celé sa to zvrhlo a bolo to veľmi prekvapujúce a znechucujúce” vraví Škripek. Podľa neho ale napriek takýmto osobným nedostatkom je potrebné spolupracovať a “musíme sa učiť nebrať na vedomie takéto hrubosti a nechať ich ako prekážku medzi nami”.

Netreba to riešiť cez médiá, tvrdí Hlina

Predseda KDH Alojz Hlina túto situáciu vníma rozdielne. “Považujem za veľmi nešťastné to, že niekto má záujem riešiť niektoré skutočnosti prostredníctvom médií. Je to zúfala snaha zaujať i za cenu, že to má potenciál výrazne prehĺbiť konflikt” myslí si Hlina. Vyhadzovanie z omše odmietol so slovami: “Svätá omša je verejne prístupná, tak to bolo, je a bude. Neviem o tom, že by to bolo niekde a niekedy ináč.”

Predseda KDH Alojz Hlina na jednej z mnohých akcií, ktoré počas eurokampane kresťanskí demokrati organizujú. Zdroj: Alojz Hlina

Podľa neho po skončení omše stál europoslanec Škripek pred kostolom a pozeral sa na kandidátov KDH do eurovolieb ako sa fotia. Škripek sa vraj chcel pridať alebo podať svoj predvolebný leták. “Ja som k nemu prišiel, usmial sa, podal som mu ruku a spýtal sa ho, či majú nejaké prieskumy, ktoré by im dávali šancu a či nepovažuje za drzé, že stojí pri našich kandidátoch vediac, že tým, že rozbíjajú hlasy, ich poškodzujú” opisuje Hlina pre Glob.sk.

Škripek vraj zareagoval dosť impulzívne a oponoval Hlinovi, čo mu to hovorí, lebo to, koľko majú percent on nerieši.
Potom údajne dodal niečo v tom zmysle, že kvôli Hlinovi nemôže kandidovať “líder sekty Milosť a je to moja chyba. Dočkal som sa aj oslovenia “ty vôl” a neviem, prečo považoval za potrebné viac razy povedať, že je konvertita. To je celé.”

Hlina sa bojí antisystému, viniť bude Kresťanskú úniu

Alojz Hlina sa netají tým, že Kresťanskú úniu považuje len za výťah pre niektorých politikov k opätovnému obsadeniu europoslaneckých ľavíc.
Príspevok Alojza Hlinu na sociálnej sieti. Zdroj: FB.com/alojz.hlina

Pre Glob.sk svoj názor nezmenil.  “Ak si niekto kúpi politickú stranu tesne pred voľbami a premenuje ju, svedčí to o všeličom, každý nech si doplní, ale určite to nesvedčí o politickej kultúre. Kresťanská únia ani nefiguruje v prieskumoch, respektíve sa objavila len v jednom, v ktorom dosiahla 0.2%. Kandidatúra KÚ v eurovoľbách, žiaľ, poškodí kresťanskú demokraciu na Slovensku.” 

Hlina vraj chce poprosiť predstaviteľov KÚ, aby sa zachovali konštruktívne a zodpovedne a aby neoslabovali kresťanskú demokraciu. Je vraj “najvyšší čas, aby sa KÚ stiahla zo zničujúceho zápasu a nerozbíjala hlasy, stále im ponúkame možnosť spolu sa rozprávať o spolupráci na individuálnej báze.” Hlina tvrdí, že KÚ mandát nezíska, no KDH práve ich pričinením o jeden mandát príde. “Oslabí sa tak kresťanská demokracia a nielen to, mandát kresťanských demokratov získajú extrémisti, antisystém.  Apelujem na zodpovednosť.” 

Podpora Vašečku pre Kresťanskú úniu

Kandidátov na europoslancov z radov Kresťanskej únie pritom podporil okrem primátora Trenčína Richarda Rybníčka či bývalého ministra vnútra Vladimíra Paľka aj posledný Hlinov protikandidát na post predsedu KDH poslanec NR SR Richard Vašečka. Na web stránke KÚ ich odporúča voliť s týmito slovami: “Som veľmi rád, že na kandidátke Kresťanskej únie môžem podporovať kandidátov, ktorých naozaj môžem voliť s nadšením, radosťou a čistým svedomím. Teším sa, že sa dokázali spojiť viaceré prúdy a skupiny, tak ako to vyjadruje aj logo tejto strany.”
Podporovatelia Kresťanskej únie. Zdroj: web KÚ

 

Hlina vo Vašečkovom postoji problém nevidí. “Pán Vašečka vstúpil do KDH s tým, že chce byť predsedom. Keď bol neúspešný, odišiel do inej strany. V čase, keď kandidoval na predsedu KDH, našim členom na všetkých stretnutiach tvrdil, že z KDH neodíde ani keď ho nezvolia. Neviem, ako sa s tým chce vysporiadať, je to otázka na neho.”