Spoločnosť Zahraničné

Medzi obeťami veľkonočných útokov na Srí Lanke je 42 cudzincov

Armádni vojaci hliadkujú pred kostolom sv. Antona v Colombe na Srí Lanke 22. apríla 2019. Zdroj: TASR/AP

COLOMBO – Srílanské úrady identifikovali 42 cudzincov medzi 253 ľuďmi zabitými počas série samovražedných bombových útokov cez veľkonočné sviatky. Informovala o tom v utorok agentúra AFP s odvolaním sa na predstaviteľov ministerstva zahraničných vecí.

 

Ďalších 12 cudzincov je stále nezvestných a mohli by byť medzi neidentifikovanými telami v policajnej márnici v Kolombe. Päť zranených cudzincov je stále v nemocnici po tom, ako 21. apríla došlo k výbuchom v kostoloch a hoteloch, ku ktorým sa prihlásila skupina Islamský štát.

Podľa vyhlásenia ministerstva zahraničných vecí bol najväčší počet spomedzi cudzích štátnych príslušníkov z Indie (11), Británie (6), Číny (4) a Dánska (3). Saudská Arábia, Španielsko a Turecko stratili po dvoch svojich občanoch a USA, Holandsko, Portugalsko, Švajčiarsko, Japonsko a Bangladéš po jednom. Ďalších šesť osôb malo viac ako jedno občianstvo.

Úrady predtým informovali, že medzi obeťami bolo 40 cudzincov, ale nespresnili ich štátnu príslušnosť. Do vlasti zatiaľ vrátili pozostatky 25 cudzincov.

Identifikácia obetí v luxusných hoteloch bola ťažká, keďže mnoho tiel bolo zmrzačených.

Srílanská vláda vyhlásila po bombových útokoch výnimočný stav a zakázala dve džihádistické skupiny obviňované zo zodpovednosti za explózie.

Mnohí turisti opustili po útokoch krajinu. Niektoré štáty varovali pred cestovaním na Srí Lanku a počet zahraničných návštevníkov sa prudko znížil.

Srílanské ministerstvo financií očakáva v tomto roku 30-percentný pokles turistickej návštevnosti, čo bude viesť k zníženiu tržieb o približne 1,5 miliardy dolárov (1,3 mld. eur).

Prezident zrušil zákaz používania sociálnych médií

Srílanský prezident Maithrípála Siriséna zrušil v utorok celoštátny zákaz používania sociálnych médií, ktorý bol v platnosti od samovražedných bombových útokov. Tie si počas veľkonočných sviatkov vyžiadali 253 obetí, pripomenula agentúra AP.

Srílanská vláda vo vyhlásení uviedla, že Siriséna zrušil zákaz, ktorý zablokoval Facebook, WhatsApp, YouTube a iné obľúbené stránky. Vláda vyzvala verejnosť, aby sa na sociálnych médiách “správala zodpovedným spôsobom”.

Vláda uviedla, že zablokovala sociálne médiá po bombových útokoch na kostoly a luxusné hotely s cieľom zabrániť šíreniu dezinformácií.

K zrušeniu zákazu došlo deň po tom, ako sa vodca militantnej organizácie Islamský štát (IS) abú Bakr Baghdádí prvýkrát za posledných päť rokov objavil na propagandistickom videozázname, ktorý zverejnila táto džihádistická skupina. Okrem iného v ňom povedal, že útoky na Srí Lanke boli “súčasťou odplaty”, ktorá očakáva Západ.