Domáce

Medzi obeťami zemetrasenia v Turecku by nemali byť Slováci

Zemetrasenie - Zdroj: TASR/ IHA via AP

ANKARA – Medzi obeťami zemetrasenia v Turecku by nemali byť občania Slovenskej republiky. Uviedlo to Ministerstvo zahraničných vecí a európskych záležitostí (MZVaEZ) SR. Šéf rezortu v tejto súvislosti zaslal svojmu tureckému rezortnému partnerovi Mevlütovi Čavušogluovi sústrastný telegram.

“V tomto náročnom čase pre Turecko by som chcel vyjadriť úprimnú sústrasť obetiam zemetrasenia, ktoré zasiahlo vašu krajinu,” uviedol v kondolencii minister Miroslav Lajčák (nominant Smeru-SD). Rezort doplnil, že sa medzi obeťami, respektíve zranenými, Slováci nenachádzajú, no slovenské ministerstvo ostáva naďalej v kontakte s miestnymi úradmi.

Na najmenej 22 mŕtvych a 1000 zranených stúpol počet obetí zemetrasenia s magnitúdou 6,8, ktoré v piatok postihlo východ Turecka. Približne 30 ľudí je nezvestných. Zemetrasenie nastalo v piatok (24. 1.) o 20.55 h miestneho času (18.55 h SEČ) a jeho epicentrum sa nachádzalo neďaleko mesta Sivrice v provincii Elazig. Otrasy podľa agentúry TASS pocítilo najmenej 20 miliónov ľudí v Turecku, ako aj Izraeli, Iraku a Sýrii. Po zemetrasení nasledovalo najmenej 35 dotrasov s magnitúdou v rozmedzí od 2,5 do 5,4.