Politika Kauzy Domáce Top

Medzi ochrankármi to vrie. Bývalý šéf naďalej riadi ľudí, ktorí vypovedajú v kauze Vietnamec

Ministerstvo vnútra malo vietnamskej delegácii požičať vládny špeciál. Na palube mal byť aj unesený Vietnamec. Zdroj: TASR - Michal Svítok

BRATISLAVA – Mal byť na nútenej dovolenke až do skončenia vyšetrenia prípadu, no je naspäť v úrade. Bývalý riaditeľ Úradu pre ochranu ústavných činiteľov a diplomatických misií Peter Krajčirovič musel odísť z funkcie kvôli kauze údajného únosu vietnamského občana. Ministerka vnútra Denisa Saková jeho odchod komunikovala v auguste tohto roka s tým, že nebude riadiť úrad. Realita však vyzerá trochu inak.

 

Po tom, ako Denník N zverejnil v auguste informácie o tom, akým spôsobom sa malo ministerstvo vnútra spolupodieľať na únose vietnamského podnikateľa Trinh Xuan Thanha, spustilo sa vyšetrovanie udalostí z 26.júla 2017. Podľa medializovaných informácií mal exminister vnútra Robert Kaliňák vedieť o prevoze Vietnamca, vietnamskej strane poskytnúť vládny špeciál a zabezpečiť bezproblémový odchod zo schengenského priestoru. Podrobnosti mali popísať príslušníci ochranky, ktorí mali v ten deň zabezpečovať oficiálnu návštevu vietnamskej delegácie.

Po vyšetrení toho, čo sa naozaj stalo, volali okamžite predstavitelia koalície aj opozície. Podpredseda parlamentu Béla Bugár z Mostu-Híd vyzval ministerku vnútra Denisu Sakovú, aby odvolala z funkcie šéfa Úradu pre ochranu ústavných činiteľov a diplomatických misií Petra Krajčiroviča. Po dohode s premiérom Petrom Pellegrinim tak ministerka urobila. Teda aspoň navonok to tak vyzeralo. “Práve v týchto chvíľach oznamuje pani ministerka vnútra, s ňou som mal rozhovor ešte predtým, ako som išiel do prezidentského paláca, že okamžite dočasne pozbavuje služby terajšieho šéfa Úradu pre ochranu ústavných činiteľov, aby tak poskytla priestor všetkým, ktorí budú vypovedať, respektíve budú vyšetrovaní, aby nemali pocit možnosti ovplyvňovania tohto vyšetrovania,” vyhlásil Pellegrini.

O pár dní musela Saková toto vyjadrenie korigovať, nakoľko vyplávalo napovrch, že Krajčirovič nebol zbavený funkcie, ale iba na nútenej dovolenke. “Keď sa používa podľa zákona o štátnej služby policajtov výrok, že je postavený mimo službu, znamená, že je podozrivý alebo obvinený zo spáchania trestného činu, a keďže pán Krajčirovič zatiaľ nie je ani podozrivý, ani obvinený, je mimo službu, pretože je na nútenej dovolenke a nezdržuje sa na úrade ochrany ústavných činiteľov a neriadi tento úrad. Prvý zástupca pána Krajčiroviča prevzal vedenie tohto úradu,” vysvetľovala ministerka.

Vyšetrovanie v prípade možného únosu je v plnom prúde. Zbavených mlčanlivosti bolo až 44 ľudí. Vypovedajú zamestnanci ministerstva vnútra aj členovia ochranky. Napriek prísľubu, že vtedajší šéf Krajčirovič nebude mať na ochrankárov, ktorí vypovedajú, žiadny vplyv, opak je pravdou. Nútená dovolenka mu skončila expresne rýchlo a Krajčirovič sa do úradu vrátil ešte v septembri. “Od. 7.9 je zaradený ako riaditeľ osobnej a technickej ochrany na Úrade pre ochranu ústavných činiteľov a diplomatických misií MV SR,” potvrdil nám hovorca rezortu Petar Lazarov. Podľa informácií Glob.sk prichádza dotyčný denne do kontaktu s ochrankármi, ktorí v prípade vypovedali, alebo ešte len budú. Situácia na úrade vraj nie je vôbec dobrá a vládne tam napätie. S Krajčirovičom majú mať problém viacerí podriadení, ale aj niektoré chránené osoby – teda ústavní činitelia. Vplyv na Krajčiroviča aj jeho nástupcu Radoslava Štrbu má vraj stále bývalý minister Robert Kaliňák.

Ministerka vnútra Denisa Saková si odídencov zakaždým nechá v rezorte. Zdroj: TASR / Marko Erd

Štandardný postup

To, že sa odídení z funkcii vracajú nejakým spôsobom naspäť do systému, sa už pri Denise Sakovej začalo stávať zvykom. Bývalý policajný prezident Tibor Gašpar, ktorý musel vo funkcii skončiť po verejnom a politickom tlaku, dnes pracuje pre Sakovú ako poradca v oblasti znižovania rómskej kriminality. Na ministerstve sa môže stretávať aj so svojim bývalým kolegom Róbertom Krajmerom, ktorý skončil ako šéf Národnej protikorupčnej jednotky NAKA tiež po mediálnom tlaku po vražde Jána Kuciaka. Saková si ho vzala na ministerstvo na sekciu hnuteľného a nehnuteľného majetku, kde sa má starať o vozový park rezortu.