Politika Zahraničné Top

Merkelová na návšteve Česka: Názory na utečencov ostávajú odlišné

PRAHA – Česká vláda je naďalej proti prerozdeľovaniu migrantov v rámci Európskej únie na základe kvót.

“Nemôžeme súhlasiť so systémom, ktorý sa zakladá na záväzných kvótach pre prerozdeľovanie utečencov,” vyhlásil včera v Prahe podľa tlačovej agentúry DPA český premiér Bohuslav Sobotka po rokovaniach s nemeckou spolkovou kancelárkou Angelou Merkelovou.

Vulgárne pokriky a piskot

Hostku z Berlína, ktorá pricestovala do českej metropoly z Estónska na osemhodinovú návštevu, privítali pred Úradom vlády ČR piskotom, skandovaním sloganu “Merkel muss weg” (Merkelová musí preč), ale aj vulgárnymi heslami.

Nechýbali ani pokriky “Bohouše do koše” na adresu predsedu českej vlády, vyplýva z informácií internetových serverov Novinky.cz a

Na spoločnej tlačovej konferencii oboch štátnikov český hostiteľ uviedol, že ČR a Nemecko majú na mnoho vecí zhodné názory, ale neplatí to o revízii azylovej politiky a zavedení kvót pre záväzné prijatie utečencov, ktoré Česko odmieta.

Zmiernený príliv utečencov

Odlišný názor na migračnú problematiku netajila ani hostka z Berlína, ktorá pripomenula, že po dohode EÚ-Turecko sa prílev utečencov zmiernil. Súčasne na margo odlišností v tejto otázke naznačila, že dialóg medzi oboma krajinami bude pokračovať.

Merkelová však zdôraznila podobné názory Prahy a Berlína na niektoré aspekty migračnej problematiky, napríklad ochranu vonkajších hraníc únie či boj proti príčinám exodu.

Postoj Prahy je iný, lebo je v strednej Európe

Privítala, že ČR podporila operáciu NATO v Egejskom mori i dohodu s Tureckom, a vyjadrila sa, že operácie proti džihádistom zo skupiny Islamská štát budú v spolupráci s Tureckom pokračovať.

Kým Sobotka konštatoval, že ľudia vnímajú riziká, ktoré môže predstavovať migrácia alebo nie úplne úspešná migrácia, Merkelová vyjadrila názor, že postoj Prahy je iný, pretože Česko leží v strednej Európe a nie je priamo zasiahnuté migračnou vlnou.

Ocenila rast českej ekonomiky

Nemecká kancelárka vyjadrila spokojnosť s vývojom bilaterálnych nemecko-českých vzťahov, ocenila rast českej ekonomiky a zmienila sa o dostavbe diaľnice D8 i vzájomnej spolupráci v oblasti vedy.

Český premiér informoval, že spoločným cieľom oboch krajín je zlepšenie dopravného spojenia, predovšetkým rýchlodráha Praha-Drážďany-Berlín.

Stretla sa aj so Zemanom

V reakcii na otázku o možnom zrušení sankcií uvalených na Ruskú federáciu Merkelová uviedla, že predpokladom pre to je uplatnenie obsahu minských mierových dohôd v praxi.

Nemecká kancelárka zavítala popoludní do Českého inštitútu informatiky, kybernetiky a robotiky (CIIRC).

Na jej pracovnom programe počas návštevy českej metropoly figurovalo ešte večerné stretnutie s českým prezidentom Milošom Zemanom.