Zahraničné Top

Merkelová navrhla Číne, aby spor v Juhočínskom mori riešila na súdoch

PEKING – Nemecká kancelárka Angela Merkelová dnes v Pekingu vyjadrila znepokojenie nad teritoriálnym sporom medzi námornými silami Číny a USA v Juhočínskom mori a navrhla Číne, aby spor riešila na medzinárodných súdoch.

Merkelová je na dvojdňovej návšteve Číny. Dnes vyhlásila, že je nevyhnutné, aby námorné obchodné trasy zostali otvorené aj napriek sporu. Ten vypukol po tom, čo americká vojnová loď tento týždeň preplávala spornými vodami cez teritórium, na ktoré si nárokuje Čína.

“Teritoriálny spor v Juhočínskom mori je vážny konflikt. Som vždy tak trochu prekvapená, prečo možnosťou jeho riešenia nie sú aj medzinárodné súdy,” povedala spolková kancelárka v prejave v Pekingu. “Predsa len si želáme, aby námorné obchodné trasy zostali voľné a bezpečné, pretože sú dôležité pre nás všetkých,” dodala.

Peking kritizuje Washington za to, že poslal torpédoborec USS Lassen do vôd v okolí súostrovia známeho ako Spratleyho ostrovy, na ktoré si dlhodobo nárokuje Čína, ale aj Malajzia, Brunej, Filipíny a Taiwan.

Americká vojnová loď sa totiž v utorok tento týždeň plavila okolo rifov Subi (Ču-pi Ťiao) a Mischief (Mej-ťi Ťiao), ktoré Čína rozširuje na umelé ostrovy, a to vo vzdialenosti menej ako 12 námorných míľ, čo je hranica vymedzujúca teritoriálne vody pri pobrežiach. Agentúra Reuters však pripomína, že podľa príslušného dohovoru OSN takúto zónu nie je možné vymedzovať okolo umelých ostrovov vybudovaných na rifoch ponorených predtým pod morskou hladinou.

Peking vojnovú loď sledoval a varoval a následne si na protest predvolal amerického veľvyslanca.

Merkelová a čínsky premiér Li Kche-čchiang sa dnes v Pekingu venovali v rozhovoroch aj situácii v Sýrii. Zhodli sa, že kríza v Sýrii musí mať politické riešenie.

Ťažiskom Merkelovej cesty v Číne je však obchod. Kancelárka sa tam snaží podporiť nemecké obchodné záujmy, ktoré ohrozuje emisný škandál automobilky Volkswagen a ktorým konkuruje množstvo dohôd, dosiahnutých počas návštevy čínskeho prezidenta Si Ťin-pchinga v Británii minulý týždeň.

Merkelová tiež oznámila, že Nemecko a Čína sú pripravené podpísať dohodu, že sa zdržia priemyselnej špionáže.