Politika Zahraničné

Merkelová odmieta špekulácie. Nebude sa usilovať o post v európskej exekutíve

Angela Merkelová. Zdroj: SITA/AP/Markus Schreiber

BERLÍN – Nemecká kancelárka Angela Merkelová vo štvrtok jednoznačne odmietla úvahy nemeckých médií, že by sa po skončení svojho pôsobenia na čele nemeckého kabinetu mohla usilovať o post v európskej exekutíve, napríklad na čele Európskej komisie (EK) či Európskej rady (ER).

Nové kolo takýchto úvah, ktoré sa periodicky objavujú odkedy Merkelová oznámila svoj postupný odchod z nemeckej politiky, vyvolal nedávny výrok odchádzajúceho šéfa EK Jeana-Claudea Junckera. “Jednoducho si neviem predstaviť, že sa Angela Merkelová len tak vytratí bez stopy,” vyhlásil koncom apríla Juncker a dodal, že podľa neho je “veľmi vysoko kvalifikovaná” na to, aby zastávala post šéfky komisie.

Špekulácie o ďalšom politickom osude Merkelovej posilnili aj jej vyjadrenia pre štvrtkové vydanie nemeckého denníka Süddeutsche Zeitung. Kancelárka v rozhovore pre tento denník okrem iného povedala, že v porovnaní s minulosťou cíti teraz “ešte väčšiu zodpovednosť za starostlivosť o osud Európy”, čo si niektorí politickí komentátori vyložili tak, že po odchode z postu nemeckej kancelárky chce pôsobiť v európskej politike.

Merkelová však všetky tieto úvahy rázne odmietla na štvrtkovej tlačovej konferencii. Potvrdila, že platí to, čo povedala minulý rok, a síce, že nadobro odchádza z politiky. “Nie som k dispozícii pre žiadny politický úrad, bez ohľadu na to, kde je – teda platí to aj na Európu,” vyhlásila. Merkelová minulý rok odišla z postu predsedníčky vládnucej Kresťanskodemokratickej únie (CDU) a strana si zvolila za novú predsedníčku Merkelovej obľúbenkyňu Annegret Kramp-Karrenbauer. Merkelová zároveň oznámila, že po skončení aktuálneho funkčného obdobia sa už nebude uchádzať ani o post nemeckej kancelárky.

Súčasné volebné obdobie by sa malo skončiť až v roku 2021, nie je však stopercentne isté, či súčasný nemecký kabinet, v ktorom vzťahy medzi koaličnými stranami nie sú úplne ideálne, vydrží až do konca riadneho volebného obdobia.