Zahraničné

Merkelová zagratulovala novému starostovi Istanbulu k volebnému víťazstvu

Angela Merkelová - Zdroj: SITA/AP/Markus Schreiber

ISTANBUL – Nemecká kancelárka Angela Merkelová zagratulovala starostovi Istanbulu Ekremovi Imamoglovi k víťazstvu v sporných komunálnych voľbách, ktoré sa konali v júni 2019. Informovala o tom v sobotu agentúra DPA s odvolaním sa na Imamoglovo vyjadrenie na sociálnych sieťach.

“Prijal som Merkelovej gratuláciu v mene nášho mesta, ktoré úspešne obstálo v skúške demokracie.” uviedol Imamoglu na Twitteri. Istanbulský starosta a Merkelová sa stretli v Berlíne pri príležitosti osláv 30. výročia pádu Berlínskeho múru. Člen hlavnej opozičnej Republikánskej ľudovej strany (CHP) Imamoglu v júni zvíťazil v opakovaných komunálnych voľbách v Istanbule. Jeho súperom bol bývalý premiér Binali Yildirim (63) z vládnucej islamsko-konzervatívnej Strany spravodlivosti a rozvoja (AKP).

Imamoglu zvíťazil už vo voľbách 31. marca. Turecká Najvyššia volebná rada (YSK) však začiatkom mája výsledky zrušila a v súlade s požiadavkou AKP a jej tvrdeniami o nezrovnalostiach nariadila nové voľby na 23. júna. Istanbul je najľudnatejším tureckým mestom a tiež kultúrnym i finančným centrom krajiny. Kandidáti AKP a konzervatívnych islamských strán v ňom zastávali pozíciu starostu uplynulých 25 rokov. Súčasný turecký prezident Recep Tayyip Erdogan bol starostom Istanbulu v rokoch 1994-98.