Regióny Bratislava Banská Bystrica Košice GPlus Top

Mestá chystajú na Deň detí bohatý program. Pozrite sa, kde môžete zabaviť vaše ratolesti

Zdroj: TASR / Štefan Puškáš

BRATISLAVA – Sviatok všetkých detí je po roku opäť tu. Medzinárodný deň detí každoročne oslavujú nielen rodičia, ale aj rôzne organizácie a inštitúcie, ktoré deťom pripravujú špeciálne akcie, hry, a zábavu. Rozmýšľate ako stráviť víkend a potešiť svoje ratolesti? Glob.sk prináša prehľad najzaujímavejších programov, ktoré sa dnes a zajtra budú konať v Bratislave, Banskej Bystrici a Košiciach. 

 

V hlavnom meste na deti a ich rodičov čaká viac ako dva tucty rôznych programov v rôznych mestských častiach. Pre tých, ktorí snívajú o tom byť rytiermi, je pripravený na hrade Devín špeciálny program. Od 10. rána do 7. hodiny večera sa deti a ich rodičia môžu preniesť do obdobia stredoveku. Za vstupné, ktoré umožňuje návštevníkom pozrieť si aj hrad Devín, bude pripravený bohatý program. Kým základné vstupné pre dospelých bude stáť 8 eur, pre deti bude o polovicu lacnejšie a najviac sa oplatí rodinné vstupné za 15 eur.

O 11:00 sa návštevníci môžu tešiť na otvárací ceremoniál, po ktorom bude šermiarsky majster Peter Koza rozprávať o stredoveku, pričom slová doplní o ukážky zo šermu. Následne sa návštevníci môžu tešiť na dobové tance, premiéru predstavenia podľa skutočných udalostí s názvom Zajatie Richarda Levie srdce, či vystúpenie sokoliarov. O 16:00 je pripravený rytiersky turnaj na koňoch piatich rytierov, ktorí sa budú pokúšať vybojovať si priazeň divákov. “Počas celého dňa môžete zabaviť v dobovej strelnici, mučiarni, povoziť svoje ratolesti na živom či drevenom koni, občerstviť sa v orientálnej čajovni alebo si kúpiť niečo pekné v stánku u remeselníkov,” píše sa na stránke podujatia. 

Zdroj: FB / Rytieri na Devíne

Na deň detí sa pripravujú aj na vyhliadkovej veži UFO. Na tento špeciálny deň vytvorili aj špeciálny program. Podľa organizátorov budú mať všetky detské ratolesti do 15 rokov v sprievode dospelej osoby vstup na vežu zdarma. Na vyhliadke ich privíta maskot – dinosaurus, ale aj maľovanie na tvár, a množstvo balónov. Pre deti vytvorili aj zaujímavú súťaž. “Všetci zúčastnení, ktorí sa na mieste prihlásia do našej súťaže sú v hre o Detskú narodeninovú oslavu v UFE pre oslávenca,” deklarujú.

Zdroj: FB / Petržalka

Nakoľko má byť celý víkend konečne pekné počasie, pre deti je pripravený aj relaxačno-športový program. A to napríklad splav rieky Dunaj z Hainburgu an der Donau až do Bratislavy. Podľa organizátorov je udalosť vhodná pre rodičov s deťmi, sprevádzať ich bude inštruktor, ktorý im vie v prípade núdze poradiť a pomôcť. “Stretáva sa o 14:00 v Karloveskej zátoke na Botanickej ulici pri Lodenici UK. Naložia vás do busu a odveziete sa do Hainburgu. Splavuje sa cca hodinu až hodinu a pol. Cestou môžete vidieť hrad Hainburg, kopec Braunsberg, aj hrad Devín. Pri troche šťastia uvidíte bociany, volavky, orliaky a možno aj bobry,” píšu organizátori na stránke. Rodiny si môžu vybrať, či chcú splav absolvovať v klasickom dvojmiestnom kajaku, alebo v komfortných dvojmiestnych morských kajakoch. Splav klasickým kajakom vyjde 19 eur na osobu a v morskom 25 eur na osobu. 

V sobotu budú deň detí oslavovať aj vo Svätom Jure. Tam je pre deti od 11:00 do 16:00 pripravený bohatý program s voľným vstupom. Môžu si zaskákať na trampolíne, v hrade na skákanie, pripravené sú aj tvorivé dielne, súťaže, či lukostreľba. Prítomní budú aj mestskí policajti, dobrovoľní hasiči, záchranári. O 16:00 čaká na deti tombola a 16:30 penová show, ktorá bude na tréningovom ihrisku na ulici SNP.

Zdroj: kamsdetmi.sk

V nedeľu je pre deti pripravený program k MDD aj v Sade Janka Kráľa. Udalosť s názvom Na palube jednorožca organizuje občianske združenie Moonlight camp, pričom je súčasťou projektu na podporu nadaných detí zo sociálne znevyhodneného prostredia. Tento rok pôjde o 8. ročník u tohto u detí mimoriadne obľúbeného podujatia, pričom mestská časť Petržalka prevezme nad ním záštitu. Od 10:00 do 17:00 je pre deti pripravený koncert niekdajšieho superstáristu Tomáša Bezdedu, najväčšia penová párty na Slovensku, či atraktívne ceny zo súťaží. 

Zdroj: FB / Petržalka

Súťaže pre malých banskobystričanov

O podujatia nebudú ukrátené deti ani zo stredu Slovenska – Banskej Bystrice. Pre ne je cez víkend pripravený poľovnícky deň detí vo zveroparku v Revisťskom Podzámčí. Od 10:00 do 19:00 je pre deti a ich rodičov pripravený bohatý program – poľovnícke súťaže, mini poľovnícky jarmok, lesná pedagogika, ukážky vábenia zvierat, či komentované kŕmenie losov. 

Rovnako je pre malých návštevníkov prichystaný prechod rozprávkovým lesov v Kremničke. Podľa organizátorov sa podujatie bude konať od 8:00 do 11:00, pričom štart je pri miestnej základnej škole. “Pripravených bude opäť množstvo stanovíšť a atrakcií s rozprávkovými bytosťami. Následne nebude v cieli chýbať aj ďalší sprievodný program a samozrejme občerstvenie,” píše sa na stránke podujatia. 

Oslava MDD sa chystá aj v Dudinciach. Podľa organizátorov sa deti môžu tešiť na víkend plný zábavy. “Sobota sa bude niesť v duchu divadla na letnom amfiteátri, kde detičky čakajú rôzne hry, divadelné predstavenia či sladké maškrty. V nedeľu Kino Diamant premieta rozprávku SNEHOVÁ KRÁĽOVNÁ,” píše sa na oficiálne stránke mesta. Pre deti je pripravené aj prekvapenie. “A máme pre vás ešte jedno prekvapenie. Detičky, ktoré absolvujú jednotlivé stanovištia, sa môžu tešiť okrem iných detských atraktivít na darčekovú poukážku na KÚPALISKO DUDINKA,” uviedli organizátori. 

Naopak, v nedeľu je pre deti pripravený bohatý program v Revúcej. Okrem nafukovacieho hradu a kopca, či nafukovacej veľkej a malej šmýkalky je pre deti prichystané jazdenie na koňoch, ukážka policajnej a hasičskej techniky, psovodi, či rôzne tvorivé dielne. Tie budú od 14:00 do 18:00 so vstupným 2 eurá na ihrisku ZŠ Hviezdoslavova. 

Atrakcie a otvorené vzdelávacie inštitúcie čakajú na návštevníkov vo Zvolene. Tam je vzhľadom na MDD pre rodiny s deťmi vstup do galérie SNG na Zvolenskom zámku zdarma. Pre deti sú okrem iného pripravené atrakcie rôzneho typu – od skákadiel, cez balóny, až po maľovanie na tvár. Návštevníci sa môžu zúčastniť aj rozprávkového chodníka na Pustý hrad, kde bude aj opekačka. Okrem toho bude v sobotu od 12:00 do 17:00 premávať kyvadlová doprava vláčikom na Borovú horu.

Zdroj: FB / Zvolen mesto

Ani Košice nezabudli

Bohatý program je pripravený aj v druhom najväčšom slovenskom meste a jeho okolí – Košiciach. Od 11:00 do 16:00 si deti môžu Deň detí užiť v košickej ZOO. Pripravená je pre nich cesta náučným chodníkom, vypúšťanie dravcov, krst ťaviatka, či minidisko a súťaže pre deti. V centre voľného času zase na deti budú čakať súťaže, lego stavebnice, animácie, planetárium, či maratón animovaných filmov.  Program je naplánovaný od 14:00 do 18:00. Vstupné na toto dnešné podujatie je jedno euro. 

Bohatý program čaká na najmenších návštevníkov aj na Spišskom hrade. Od 11:00 do 16:00 budú na hrade choduliari, klauni, maľovanie s bublinami, či maľovanie na tvár. V košickej mestskej časti Nad jazerom sa od 14:00 do 18:00 budú konať pre najmenších súťaže, atrakcie, prítomné budú aj poníky, pripravená bublinková a penová show, či sladké odmeny. Priučiť sa môžu aj aktivitám na triedenie odpadov. 

Zdroj: spisskemuzeum.com

Oslavy dňa detí si pre najmenších pripravili aj Ozbrojené sily SR. Tie sa konajú na letisku v Spišskej Novej Vsi. Pre deti je pripravená kynológia vojenskej polície, beh pre zdravie, prelet stíhačiek, zoskok výsadkárov s vlajkami Slovenska, Európskej únie, či NATO. Pripravený je aj sprievodný program – súťaže pre deti, nafukovacie atrakcie, a podobne. 

V nedeľu sa deti v michalovskej tržnici môžu od 12:00 do 18:00 tešiť na tvorivé dielne z textilu, modelovanie z hliny, či maľovanie na tvár. Skúsiť môžu aj koleso šťastia s tombolou o hlavnú výhru. Prítomné budú aj kolotoče, poníky, či elektrické autá. Vstupné bude jedno euro. 

Návšteva historických záhrad

Pod záštitou primátora Bratislavy Matúša Valla, ministerky kultúry Ľubice Laššákovej a ministra životného prostredia Lászlá Sólymosa otvoria v hlavnom meste všetky parky a záhrady. V súčasnosti pôjde o 11. ročník tohto podujatia, do ktorého sa každoročne zapája 19 krajín z celej Európy. Konkrétne sa do neho zapojí 101 verejných a súkromných parkov. “Pre návštevníkov budú pripravené vychádzky s odborným sprievodcom, okruh po kláštorných a cirkevných záhradách, okruh na tému palácové záhrady a v Sade Janka Kráľa bude pripravená vychádzka na tému dendrologických skvostov. Špeciálne okruhy sú pripravené aj pre deti.  Jedna prehliadka aj s krátkym oddychom a malým občerstvením  bude trvať 1 až 3 hodiny.” Podľa organizátorov sa na prehliadky treba vopred zaregistrovať a budú spoplatnené. Všetky otvorené záhrady nielen v Bratislavskom kraji, ale aj na celom Slovensku, nájdete TU.