Regióny Banská Bystrica Žarnovica

Mesto Nová Baňa obnovilo panoramatické mapy na trase náučného chodníka

Zdroj: Nová Baňa

NOVÁ BAŇA – Mesto Nová Baňa obnovilo tri panoramatické mapy s drevenými stojanmi na troch zastávkach svojho náučného chodníka. Dve zastávky sú ryolitové bralá: Červená skala a Havrania skala a jedna zastávka je Háj, najvyšší bod, ktorý patrí medzi najkrajšie vyhliadkové lokality na trase chodníka. Informovala projektová manažérka mesta Lenka Šubová.

 

Ako uviedla, na stojanoch a mapách sa už podpísal zub času a obnova bola preto nevyhnutná. “Tieto vyhliadkové miesta, typické ryolitmi, ponúkajú návštevníkovi mesta nielen nádherné pohľady, ale aj možnosť rozšíriť si svoj obzor o vedomosti získané z informačný tabúľ a panoramatických máp,” doplnila.

Zdroj: Nová Baňa

Ryolit z novobanskej oblasti je pripomienkou bohatej kamenárskej tradície, typickej pre túto oblasť. Jeho vlastnosti ho predurčili ako veľmi kvalitnú surovinu na výrobu mlynských kameňov, ktorá má v Novej Bani tradíciu rovnako dávnu ako samotné baníctvo drahých kovov.

Na obnovu získali financie z grantového programu

Okolo roku 1850 vznikla Prvá novobanská spoločnosť na výrobu mlynských kameňov. Po jej rozpade od roku 1893 pracovala Novobanská továreň na mlynské kamene, ktorá dodávala kameň na stavbu ciest, mostov, železníc a na náhrobky. Na projekt obnovy informačných prvkov náučného chodníka získalo mesto podporu vo výške 3500 eur z grantového programu Regióny 2022 cez Ekofond SPP.