Spoločnosť Domáce GPlus

Meteorológovia hodnotia tohtoročné leto: Zatiaľ mu chýba väčšia stabilita, výrazné oteplenia striedajú ochladenia

Zdroj: AP /Michael Probst

BRATISLAVA – Na konci prvej polovice tohtoročného leta chýba počasiu na Slovensku väčšia stabilita. Tvrdia to meteorológovia zo Slovenského hydrometeorologického ústavu (SHMÚ). Príkladom je podľa nich vývoj teplotných podmienok v týždni od 6. do 12. júla. V priebehu tohto obdobia boli zaznamenané dve výrazné oteplenia a dve výrazné ochladenia.

 

“V pondelok (6. 7.) zaregistrovala väčšina meteorologických staníc na Slovensku tropické hodnoty teploty vzduchu, v Hurbanove dosiahla maximálna denná teplota vzduchu 32,9 stupňa Celzia. Už v priebehu popoludnia, potom večer a v noci, nasledovalo ochladenie. V utorok (7. 7.) bola maximálna denná teplota vzduchu približne o desať stupňov nižšia, napríklad v Dudinciach namerali 23,4 stupňa Celzia,” spresnil ústav na sociálnej sieti.

Nasledovala studená noc a ráno 8. júla, keď napríklad v Nitre klesla minimálna denná teplota vzduchu v úrovni dvoch metrov nad zemským povrchom na 7,4 stupňa Celzia, pričom minimálna prízemná teplota vzduchu, päť centimetrov nad zemským povrchom, sa niekde blížila k bodu mrazu (letisko v Kuchyni tri stupne, Poprad dva a Oravská Lesná jeden stupeň Celzia). “V ďalších dňoch sa otepľovalo a v piatok (10. 7.) prvýkrát v tomto roku teplota vzduchu dosiahla nad 35 stupňov Celzia (Senica 35,3 stupňa Celzia). V sobotu sa od západu ochladzovalo a v nedeľu (12. 7.) cez deň bolo aj na najteplejších miestach Slovenska iba okolo 25 stupňov Celzia,” uviedol SHMÚ.

Ešte citeľnejšie sa podľa meteorológov ochladenie prejavilo v noci a skoro ráno 12. júla, a to predovšetkým v západných častiach Slovenska, napríklad v Kuchyni na letisku a v Piešťanoch klesla minimálna denná teplota vzduchu na 8,8 stupňa Celzia a minimálna prízemná teplota vzduchu klesla v Kuchyni na letisku v tomto čase na 3,4 stupňa Celzia.

Z hľadiska stavu pôdnej vlahy je začínajúce sucho momentálne na štyroch percentách plochy. Relatívne nasýtenie pokleslo najmä na Podunajskej nížine a Záhorí, kde sú najnižšie hodnoty v povrchovej vrstve len desať až 20 percent. Z pohľadu meteorologického sucha na Slovensku podľa SHMÚ naďalej prevažujú normálne až mierne vlhké podmienky. Extrémne vlhko je len v Michalovciach či Somotore. Deficit zrážok je za posledných 90 dní najvyšší v Hurbanove, až okolo -60 milimetrov.