Regióny Bardejov Svidník

Meteorológovia upozorňujú na možné silné búrky a povodne na severovýchode Slovenska

Zdroj: SHMÚ

BRATISLAVA – V okresoch Bardejov a Svidník sa môžu v nedeľu vyskytnúť silnejšie búrky, ako aj povodne. Upozorňuje na to Slovenský hydrometeorologický ústav (SHMÚ), ktorý vydal výstrahu druhého stupňa pred búrkami a prvého stupňa pred povodňou. Informuje o tom na svojom webe.

 

Výstrahy upozorňujúce na búrky a povodne pribudli aj pre okresy Prešov, Sabinov a Stará Ľubovňa. V okrese Bardejov už platí výstraha druhého stupňa pred povodňou, výstraha prvého stupňa pred povodňou sa týka aj okresu Kežmarok.

S búrkami môžu byť podľa SHMÚ spojené prívalové zrážky s úhrnmi 30 až 50 milimetrov a nárazy vetra s rýchlosťou 70 až 110 kilometrov za hodinu. Naďalej platia výstrahy prvého stupňa pred búrkami pre väčšinu územia okrem západu.

“Vzhľadom na očakávané prívalové zrážky pri búrkach predpokladáme prechodný výrazný lokálny vzostup vodných hladín hlavne na malých tokoch s možnosťou dosiahnutia a prekročenia vodných stavov zodpovedajúcich stupňom povodňovej aktivity,” uviedli meteorológovia s tým, že predpokladajú výskyt sprievodných povodňových javov aj mimo tokov. Vývoj hydrologickej situácie SHMÚ priebežne aktualizuje.

Zdroj: SHMÚ