Regióny Prešov Bardejov Sabinov Stará Ľubovňa Top

METEOROLÓGOVIA VARUJÚ Na Slovensko smerujú BÚRKY: Mestá a obce na východe sa stále spamätávajú z povodní

Zdroj: TASR / Radovan Stoklasa
Zdroj: TASR / Radovan Stoklasa

STARÁ ĽUBOVŇA – Slovensko v najbližších hodinách zasiahnu búrky! Slovenský hydrometeorologický ústav vydal v tejto súvislosti výstrahy pre celé Slovensko. Po silných zrážkach, ktoré zasiahli východné Slovensko je však v niektorých obciach ešte stále vyhlásený tretí stupeň povodňovej aktivity. Ide prevažne o obce v okrese Stará Ľubovňa a to Mníšek nad Popradom, Sulín, Jarabinu, Kremnú, Hraničné a samotné mesto Stará Ľubovňa. Vyliali sa tam potoky či zosunula pôda zo svahov. Aktuálne je v obciach stále pohotovostná situácia. Väčšina z nich však už má sprístupnené miestne komunikácie a spolu s hasičmi sa snažia zachraňovať čo sa dá.

 

„Ešte stále pracujeme na záchranných prácach, dôležité je však to, že cesty sú už spriechodnené. Záchranné zložky majú prístup ku každému domu. Verím, že z najhoršieho sme už von,“ hovorí Peter Žemba, starosta obce Mníšek nad Popradom.

V obci Sulín majú aktuálne najväčšie problémy s čistením priepustov. „Sme jedna z najväčších obcí v okrese Stará Ľubovňa, preto je s čistením aj veľa práce,“ uvádza starostka obce, Anna Hiľáková.

Zdroj: FB / Anna Hrúzová

V pohotovosti sú stále aj obce Miklušovce, Kremná či Hraničné. Ako uviedol starosta obce Hraničné, vo väčšine okolitých obcí zasiahli záplavy najmä miestne komunikácie. “Tie sú už u nás v poriadku, momentálne riešime most, podporné múry a úpravu korýt. Nás to, chválabohu, len lízlo, nie ako v Kremnej,” dodáva starosta Miroslav Pokrivčák.

Tretí stupeň je stále vyhlásený aj v ďalších okresoch

Tretí alebo druhý stupeň povodňovej aktivity platil v stredu stále aj v 12 mestách a obciach okresov Prešov, Sabinov a Bardejov. Slovenský vodohospodársky podnik evidoval k 6.00 hod. vyhlásený III. stupeň povodňovej aktivity v šiestich samosprávach okresu Prešov, konkrétne v meste Veľký Šariš a obciach Malý Šariš, Miklušovce, Župčany, Rokycany a Kvačany. Informoval o tom Marián Bocák, hovorca Slovenského vodohospodárskeho podniku.

“Počas prívalového dažďa došlo v obci Župčany k vybreženiu miestneho potoka, zaplaveniu miestnych komunikácií, studní, pivníc a dvorov rodinných domov, zaplaveniu poľnohospodárskych pozemkov. Nočný dážď spôsobil zaplavenie záhrad a rodinných domov aj v obci Miklušovce. Voda z polí okolo druhej hodiny ráno zaliala záhrady, prízemie rodinných domov, garáže na troch miestach v obci. Bahno a kamene z polí zahatili priekopu a štátnu cestu, aj miestnu komunikáciu,“ uvádza hovorca.

Najvyšší stupeň povodňovej aktivity platil aj v troch samosprávach okresu Sabinov. Ide o mesto Lipany, obce Milpoš a Lúčka.

Starosta Milpoša Ladislav Rabatin hovorí, že v obci majú stále kritickú situáciu. Najväčšie problémy vznikli po záplavách v miestnej rómskej osade a na školskom dvore. “Záchranné zložky už odišli. Momentálne riešime situáciu pomocou bagrov a ďalších strojov,” uvádza starosta.

Lipany však majú aktuálne vyhlásený už len druhý stupeň povodňových aktivít. Ako uviedla zástupkyňa primátora Viera Urdová, situácia je stabilizovaná. „Čakáme na ďalšie búrky, no verím, že to už nebude také dramatické,“ dodáva Urdová.

SHMU,. výstrahy, búrky, teplo
Slovenský hydrometeorologický ústav vydal výstrahy pred búrkami. ZDROJ: SHMU

Výstraha pre celé Slovensko

S búrkami treba v stredu počítať na celom Slovensku. Upozorňuje na to Slovenský hydrometeorologický ústav, ktorý vydal výstrahy prvého stupňa. Výdatnejšie lejaky sa môžu miestami objaviť aj v noci a vo štvrtok (15. 7.). Pre niektoré okresy platia zároveň výstrahy pred vysokými teplotami. “S búrkami môžu byť spojené krátkodobé, ale intenzívne lejaky, pri ktorých môžu úhrny dosiahnuť 20 až 40 milimetrov a nárazy vetra rýchlosť 65 až 85 kilometrov za hodinu,” približujú meteorológovia. No a v tejto súvislosti varujú pred vzostupom vodných hladín na malých tokoch, ale tiež stekanie vody zo svahov či zatápanie pivníc, podchodov a podjazdov.

SHMU, búrky, výstrahy
Slovenský hydrometeorologický ústav vydal výstrahy pred búrkami. ZDROJ: SHMU

Pre niektoré južné okresy Banskobystrického a Košického kraja platia okrem výstrah pred búrkami aj výstrahy druhého stupňa pred vysokými teplotami. “Tie môžu dosiahnuť 35 až 36 stupňov Celzia. Výstrahy prvého stupňa platia pre Nitriansky a Prešovský kraj, teplota sa môže vyšplhať na 33 až 34 stupňov Celzia,” uzavreli vo svojej správe pre dnešný deň.