Domáce Politika Kauzy Top

Mičovský začal ako minister zhurta. Muža, ktorého vymenil, mal v zuboch dlhodobo

Ján Mičovský. Zdroj: Glob.sk / David Duducz

BRATISLAVA – Výmenu vlády často sprevádzajú aj otrasy na vysokých miestach. Po odvolaní Kajetána Kičuru z čela Správy štátnych hmotných rezerv prišiel o miesto aj ďalší muž. Nový minister pôdohospodárstva Ján Mičovský ešte v utorok odvolal riaditeľa Lesov SR Mariana Staníka. Ten už v minulosti čelil množstvu kritiky, či už za zvláštne machinácie v štátnom podniku ale aj za vysoké odmeny, ktoré si nadeľoval. 

 

Staníka do čela podniku vymenovala bývalá ministerka pôdohospodárstva Gabriela Matečná. Vo výberovom konaní sa o miesto na čele štátneho podniku uchádzal aj Ján Mičovský – dnes minister, ktorý Staníka odvolal.

Staník v minulosti pôsobil na Ministerstve vnútra SR, v Slovenskej sporiteľni, Komerčnej banke Bratislava, Slovenských telekomunikáciách, Priemyselnej Banke Košice, RM – S-Market, či v Železniciach Slovenskej republiky a ďalších spoločnostiach súkromného sektoru – najmä v riadiacich funkciách v ekonomických a finančných odboroch.

Aj v Lesoch SR bol pred vymenovaním do najvyššej funkcie v ekonomickom manažmente. Firme sa počas jeho vedenia darilo, problém mali skôr ochranári a aktivisti. Tí štátnemu podniku vyčítajú slabú ochranu lesov ale aj zastaraný pôsob hospodárenia. Minulý rok v máji skritizoval Lesy SR aj Najvyšší kontrolný úrad (NKÚ), ktorý im vyčítal nevýhodné zmluvy, nájmy ale aj výber auditórskych firiem šitý na mieru. Problémy videli aj v zlej evidencii dreva a neuplatňovaní si finančných náhrad za omeškané platby. Lesy však na kritiku reagovali svojsky, tvrdia, že mnohé veci boli prekrútené a že je všetko v poriadku.

Prišiel si na pekné peniaze

Týždenník Plus 7 dní navyše pred časom upozornil, že v roku 2019 si riaditeľ vyplatil veľké odmeny ešte za rok 2016.Ing. Marianovi Staníkovi, generálnemu riaditeľovi Lesov SR, bola za rok 2017 priznaná odmena, ako podiel na zisku spoločnosti po zdanení, vo výške 30 089 eur, plus odmena za plnenie úloh vo výške 6 478 eur. Obe odmeny boli vyplatené až v máji 2018,“ uviedol vtedy pre týždenník hovorca podniku.

Na snímke zľava generálny riaditeľ LESY SR š. p. Marian Staník, podpredsedníčka vlády a ministerka pôdohospodárstva SR Gabriela Matečná a
predseda Združenia miest a obcí Slovenska Branislav Tréger. Zdroj: TASR / František Iván

Medzi najväčších kritikov vedenia podniku patril práve Ján Mičovský, ktorý v súčasnosti sedí na ministerskej stoličke. Už v minulosti bol poslancom NR SR za hnutie OĽaNO. Je tiež držiteľom ceny Biela vrana a to práve za kritiku podmienok v štátnom podniku. Podľa neho viacerí rádoví zamestnanci, ktorí upozornili na prešľapy vedenia, čelili šikane od nadriadených. Médiami preletel najmä prípad lesníka Matúša Hríbika, ktorý upozorňoval na prideľovanie zalesňovacích prác nekvalitným dodávateľom. Nadriadení sa mu mali následne vyhrážať, že ak chce reformovať lesníctvo, môže, ale z Úradu práce.

Mičovský tiež podnik kritizoval za neúmerne drahú mediálnu kampaň, ktorá mala vylepšiť mediálny obraz štátneho podniku. Takúto investíciu kritizoval aj NKÚ. Na kampaň minuli viac ako pol milióna, zaplatili si PR články, kde obhajovali svoje kauzy ale aj reklamné spoty.

Kto bude ďalší?

Mičovský už tesne po svojom vymenovaní povedal, že trvá na zmene vo vedení podniku. Svoje slovo dodržal a Staníka odvolal. Na jeho stoličku sa dočasne posadil Matej Vigoda, ktorý doteraz pôsobil len v nižšom manažmente podniku. Nový generálny riaditeľ vzíde z riadneho výberového konania.

Štátne lesy spravujú približne polovicu územia lesov. Správa lesov sa však delí medzi viaceré podniky. Dominantný je štátny podnik Lesy SR, potom sú tu Štátne lesy TANAP-u ako samostatný subjekt, Lesopoľnohospodársky podnik Ulič a Vojenské lesy a majetky SR. Okrem toho existuje viacero foriem podielového vlastníctva – urbariáty, komposesoráty, obecné a mestské lesy (najväčšie v strednej Európe sú Mestské lesy Košice), cirkevné lesy a, samozrejme, niektoré časti lesov vlastnia súkromní majitelia. Lesy SR zamestnávajú asi 3600 ľudí.

 

Mohlo by vás zaujímať: