Regióny Liptovský Hrádok Poprad Vysoké Tatry

Mierna lavínová hrozba platí vo Vysokých a Západných Tatrách, upozorňuje Horská záchranná služba

Zdroj: pixabay.com

LIPTOVSKÝ HRÁDOK – V najvyšších polohách Vysokých a Západných Tatier platí vo štvrtok mierne lavínové nebezpečenstvo, druhý stupeň z päťdielnej medzinárodnej stupnice. Malá lavínová hrozba (prvý stupeň) prevláda v najvyšších polohách Nízkych Tatier. Vo Veľkej a Malej Fatre je už len nesúvislá snehová pokrývka.

 

Martin Buliak zo Strediska lavínovej prevencie Horskej záchrannej služby informoval, že nový sneh nie je dostatočne zviazaný s podkladovou firnovou vrstvou a na strmých svahoch ho možno uvoľniť. „V žľaboch, terénnych depresiách a záveterných stranách silný vietor v predchádzajúcich dňoch vytvoril nestabilné snehové vankúše a na hrebeňoch preveje, ktoré sú potenciálnou odtrhovou zónou stredne veľkých lavín. S príchodom oteplenia je možné uvoľnenie spontánnych kĺzavých lavín na strmých svahoch,“ upozornil.

Ráno bolo na horách zamračené počasie s prehánkami, od 1300 metrov nad morom snehovými. Fúkal silný južný až juhozápadný vietor. Teplota vzduchu sa o 7.00 h pohybovala v rozpätí od mínus päť do plus tri stupne Celzia. Za poslednú periódu sneženia pripadlo do 20 centimetrov nového prachového snehu prevažne na severných orientáciách Vysokých Tatier a Západných Tatier.