Zahraničné Spoločnosť Top

Miesto posledného odpočinku Karla Gotta je konečne známe. Splnilo sa mu tým posledné želanie

Zdroj: karelgott.com / Martin Kubica

BRATISLAVA – Maestro Karel Gott zostal už iba v spomienkach. Od smrti legendy ubehol už takmer mesiac, no verejnosť za ním stále veľmi smúti. Nečudo, veď hudobný velikán si získal srdcia nejedného z nás. Od verejnej rozlúčky so svetoznámym spevákom už mnohí fanúšikovia netrpezlivo čakali na oznam, kde bude Gott pochovaný. Jeho manželka Ivana preto zverejnila miesto jeho posledného odpočinku. Odpočívať bude tam, kde prežil veľkú časť svojho života. Jeho najmilovanejšia ale musí riešiť aj ďalší problém. Ľudia ešte stále chodia zapaľovať sviečky pred vilu na Bertramke. Tie však musia byť odpratané.

 

Ivana Gottová napriek obdobiu, ktoré ich rodina prežíva, nezabúda ani na verejnosť a fanúšikov svojho manžela – hudobného velikána. Na oficiálnej stránke Karla Gotta sa preto poďakovala za vyjadrenia sústrasti, ktoré v uplynulých týždňoch od verejnosti dostali. ,,Vaše slová podpory sú pre našu rodinu v týchto nesmierne ťažkých časoch veľkým povzbudením,‘‘ napísala Ivana Gottová.

Zároveň oznámila, že na prianie jej manžela bude miesto jeho posledného odpočinku cintorín na pražských Malvazinkách. ,,Prial si odpočívať tam, kde prežil veľkú časť svojho života, kde to mal rád, a kde sa cítil doma. Verím, že vy, ktorí ste ho mali radi, si cestu k nemu vždy nájdete.‘‘ Manželka Karla Gotta dodala, že ak to bude aktuálne, oznámi aj konkrétne miesto.

 

Karel Gott bude odpočívať na mieste, ktoré mu bolo blízke. Zdroj: SITA / AP

Blízko domu

Cintorínu Malvazinky sa hovorí aj Smíchovský hřbitov. Patrí medzi najväčšie cintoríny v Prahe. Leží na západnom okraji Smíchova, asi kilometer od Gottovej vily na Bertramke. Na tomto cintoríne sú pochované mnohé známe osobnosti, napríklad prezident Antonín Novotný, divadelný režisér Petr Lébl, spisovatelia Jakub Arbes či Egon Bondy, herci Ferenc Futurista a Eman Fiala, herečky Milada Gampeová a Antonie Nedošinská, hudobný skladateľ Karel Weis, či hudobník zo skupiny The Plastic People of the Universe Milan Hlavsa.

 

Karel Gott stihol ešte naspievať s jednou zo svojich dcér pieseň Srdce nehasnou. Zdroj: karelgott.com / Martin Kubica

Problém pred Gottovou vilou

Karel Gott bojoval s rakovinou, neskôr trpel akútnou leukémiou. Zomrel 1.10. v kruhu svojich najbližších. Po oznámení tejto smutnej správy sa okamžite začali schádzať jeho fanúšikovia pred vilou na Bertramke, kde Gott so svojou rodinou býval. Ľudia tam vo veľkom nosili kvety a zapaľovali sviečky, čo spôsobilo dopravný problém. Keďže ide o verejnú komunikáciu, všetky spomienkové predmety musia byť vypratané. Gottova rodina sa preto dohodla s Magistrátom hlavného mesta Prahy na čo najskoršom odvezení kvetín. ,,Odkazy a darčeky si rodina nechá ako pamiatku, rovnako ako sviečky a časť kvetín, a zvažuje niekoľko možností, ako ich ešte využiť, aby niesli spomienku na odchod Karla Gotta,‘‘ uviedla Gottova hovorkyňa Aneta Stolzová.

 

Potlesk na rozlúčku

Verejná rozlúčka s Karlom Gottom sa konala 11. októbra v Paláci Žofín na Slovanskom ostrove v Prahe. Do Prahy sa zišli jeho fanúšikovia zo všetkých kútov Českej republiky i zo zahraničia. Truhla bola vystavená so štátnymi poctami vo Veľkej sále, za účasti čestnej stráže Armády Českej republiky. Zúčastnení do kondolenčných kníh zapisovali rôzne spomienky na Zlatého slávika Gotta.

O deň neskôr sa konal Gottov pohreb so štátnymi poctami v katedrále svätého Víta na Pražskom hrade. Ten bol určený iba pre pozvaných hostí. V tento deň splnili Gottovi niekoľko prianí. Omšu slúžil kardinál Dominik Duka a Lucie Bílá zaspievala pieseň, ktorú si vyžiadal samotný Gott. Počas rozlúčky prehovorila pred hosťami herečka Jiřina Bohdalová. Verejnosť sledovala priebeh omše na III. nádvorí Pražského hradu prostredníctvom veľkoplošnej obrazovky. Po pohrebe previezli truhlu s jeho pozostatkami do motolského krematória. Keď auto s Karlom Gottom odchádzalo z katedrály, obrovský dav ľudí mu naposledy zatlieskal. Česká republika bola v tento deň zahalená do čiernej farby, vyhlásený bol štátny smútok.

 

Galéria
Gottovi naposledy zatlieskali jeho fanúšikovia počas pohrebu so štátnymi poctami. Zdroj: TASR / AP
Ľudia sledovali pohreb priamo na mieste. Zdroj: TASR / AP
Fanúšikovia počas verejnej rozlúčky neustále prinášali kvety. Zdroj: TASR / AP
Ľudia sa zapisovali do kondolenčných kníh. Zdroj: TASR / Bohdan Kopčák
Verejnosť sa lúčila s Gottom. Prišli desaťtisíce ľudí. Zdroj: SITA / AP
Ivana Gottová musela riešiť príživníkov. Zdroj: TASR / Bohdan Kopčák
Gott bol spevákom s obrovskou pokorou. Zdroj: SITA / Marek Mrvišš
navigate_before
navigate_next