Miesto stretnutia Trumpa a Putin je známe: Summit sa uskutoční v Helsinkách

BRATISLAVA – Summit prezidentov Ruska a USA, Vladimira Putina a Donalda Trumpa, sa uskutoční 16. júla vo fínskych Helsinkách. S odvolaním sa na oznámenie Kremľa o tom vo štvrtok informovala agentúra AP. Správu následne potvrdil aj Biely dom. Trump má na 11. a 12. júla naplánovanú účasť na summite Severoatlantickej aliancie v Bruseli, 13. júla bude na svojej prvej oficiálnej prezidentskej návšteve Británie, kde sa stretne i s kráľovnou Alžbetou II.

Oznámenie o termíne a mieste konania summitu bolo zverejnené deň po stredajšom stretnutí Putina s Trumpovým národnobezpečnostným poradcom Johnom Boltonom v Moskve, s ktorým rokoval práve aj o prípravách už dávnejšie ohlásenej schôdzky prezidentov.

Šéf Kremľa pri tejto príležitosti konštatoval, že vzťahy medzi Ruskom a Spojenými štátmi sú momentálne na zlej úrovni, čo je podľa neho najmä dôsledkom amerického politikárčenia. Vyjadril tiež nádej, že návšteva Boltona vyústi do prvých krokov k ich zlepšeniu.

Putin sa vyjadril, že Rusko si nikdy neželalo konfrontáciu so Spojenými štátmi, a ponúkol debatu o tom, čo je možné urobiť pre „obnovenie plnohodnotných vzťahov založených na rovnosti a vzájomnej úcte“. Bolton zase povedal, že sa teší na rozhovory o tom, „ako zlepšiť rusko-americké vzťahy a nájsť oblasti, kde sa môžu (Moskva a Washington) zhodnúť a dosiahnuť spoločne pokrok“.

Trump a Putin sa stretli dosiaľ dvakrát popri medzinárodných summitoch a najmenej deväťkrát spolu telefonovali. Šéf Bieleho domu v marci povedal, že sa s Putinom stretne čoskoro, avšak vzťahy medzi Moskvou a Washingtonom sa medzitým zhoršili ohľadom sýrskeho konfliktu a kauzy otrávenia bývalého ruského špióna Sergeja Skripaľa v Británii.

Viac o téme: Donald Trump, Vladimir Putin

Súvisiace články