Politika Zahraničné Top

Migranti berú grécke hranice útokom. Je to organizovaná akcia, tvrdí minister

Migranti prekračujú turecko-grécku hranicu. Zdroj: SITA / AP

ATÉNY – Tisíce utečencov sa momentálne snažia dostať z Turecka do Grécka a to cez pohraničnú rieku a tiež cez Stredozemné more, upozorňuje na to grécka televízia prostredníctvom záberov, ktoré odvysielala. Grécka vláda je preto v pohotovosti.

 

Grécka televízia odvysielala zábery, ako každú chvíľu na grécky ostrov Lesbos a na ďalšie ostrovy v Egejskom mori priplávajú gumové člny. Sú to nafukovacie člny, na ktorých pred pár hodinami opustili utečenci turecké pobrežie. Turecká pobrežná stráž im v tom nebráni. More je teraz pokojné, preto sa na ostrovy dostali už stovky utečencov.

Situácia na gréckej pevnine je podobná. Rieka Evros oddeľuje Turecko a Grécko na dĺžke viac ako sto kilometrov. Rieka je pomerne široká, ale nie príliš hlboká. Niektorým sa ju podarí prebrodiť, iným preplávať.

Migranti prekonali rieku Evros na člne. Zdroj: SITA / AP

Iní si zaobstarali člny. Ale tí, ktorí sa takto dostanú do Grécka, riskujú, že skončia vo väzení. “Tí, ktorí takto vstúpili na grécke územie, boli zadržaní a uväznení,” uviedol počas svojej návštevy hranice minister obrany Nikos Panagiotópoulos.

Grécke úrady v piatok a sobotu zadržali 136 migrantov. Súd už vyslovil tresty pre 17 Afgancov. Za nelegálne prekročenie hraníc dostali trest 3 a pol roka väzenia. Niektorým utečencom sa však napriek tomu podarí prekonať všetky kontroly. “Dali sme peniaze, aby sme mohli nasadnúť na loď,” uviedol pre médiá mladý Afganec Mustafa. Teraz má namierené peši do Atén.

Migranti vyliezajú z nafukovacieho člna na breh. Zdroj: SITA / AP

Útok na hraničný priechod

Do gréckej metropoly je to odtiaľ 950 kilometrov. Nevedno povedať, či sa im to podarí, alebo ich bude zadržiavať polícia. Stovky migrantov sa pritom v nedeľu malo pokúsiť zaútočiť na uzavretý hraničný priechod Kastanies v blízkosti tureckého mesta Edirne. Grécka polícia mala použiť slzný plyn a dokonca aj vodné delá – cez hranicu sa tak nikto nedostal.

Turecké mesto Edirne, pri ktorom sa nachádza hranica s Gréckom. Zdroj: Mapy Google

Minister obrany Panagiotópoulos pochválil políciu aj vojakov: “Naše hranice sú perfektne zabezpečené. Naši ľudia sú tam a jednotky budú posilnené. Robia to, čo robiť musia, chránia grécke hranice.”

Organizovaná akcia

Minister potom vyslovil obvinenie, ktoré malo byť namierené proti tureckej vláde, nakoľko to práve ona mala vyzvať migrantov k “pochodu” k hraniciam: “Nepochybujem o tom, že ide o organizovanú akciu proti našim hraniciam. My si však robíme svoju prácu.”

Grécka vláda v nedeľu večer po krízovom zasadnutí vyhlásila najvyšší poplach pre políciu a armádu a požiadala európsku agentúru na ochranu hraníc Frontex o ďalšiu podporu.

Migranti riskujú, že za nelegálne prekročenie hranice poputujú do väzenia. Zdroj: SITA / AP

Desaťtisíce na ceste k hranici

Je ťažké povedať, koľko migrantov sa už dostalo do Grécka. Určite niekoľko stoviek, možno tisíc. Určite však nie 76-tisíc, ako to v nedeľu prezentoval turecký minister vnútra Süleyman Soylu. Je však pravda, že desiatky tisíc migrantov by mali byť na ceste z celého Turecka na hranicu.

Erdogan: Európa sa musí podeliť o “bremeno” spojené s migrantmi

Európa bude musieť prevziať svoju časť “bremena” spojeného s migrantmi, vyhlásil v pondelok turecký prezident Recep Tayyip Erdogan. Povedal tiež, že Turecko bude aj naďalej umožňovať utečencom opúšťať územie krajiny.

“Po tom, ako sme otvorili dvere, objavili sa mnohé výzvy ‘uzavrite dvere’,” uviedol Erdogan v televíziou prenášanom prejave. “Povedal som im ‘už stačilo. Už to skončilo. Dvere sú teraz otvorené. Teraz budete vy musieť prevziať svoj diel bremena’,” dodal podľa TASR turecký prezident.

Odpor na ostrove Lesbos

Na gréckom ostrove Lesbos sa podľa niektorých správ tamojší obyvatelia mali pokúsiť zabrániť migrantom z Turecka pristaviť ich nafukovací čln na breh. K incidentu malo dôjsť v prístave Thermi. Popudení miestni obyvatelia mali na migrantov kričať “Vráťte sa do Turecka” a mali vraj napadnúť humanitárnych pracovníkov a novinárov – informovali o tom miestne médiá. Nakoniec migrantov ubytovali v hale prístavu v hlavnom meste ostrova Mytilini.

Mohlo by vás zaujímať