Spoločnosť Zahraničné

Migranti narazia na tvrdý odpor: Na hraniciach USA ich budú čakať tisíce vojakov

SITA/AP Photo/Evan Vucci

WASHINGTON – Americké ministerstvo obrany v pondelok oznámilo, že vysiela 5200 vojakov v aktívnej službe k hranici s Mexikom, aby bola “odolnejšia” pred očakávaným náporom migrantov zo Strednej Ameriky. Informovala o tom tlačová agentúra AP.

Generál Terrence O’Shaughnessy podľa nej povedal novinárom, že 800 vojakov bolo už v pondelok na ceste k juhozápadnej hranici s Mexikom, zatiaľ čo zvyšní majú doraziť na miesto určenia do konca tohto týždňa. Na hranici už teraz pôsobí okrem pohraničnej stráže aj zhruba 2000 príslušníkov Národnej gardy. Podľa oficiálnych zdrojov, na ktoré sa odvoláva AP, budú nasadení vojaci ozbrojení.

Americký prezident Donald Trump opísal v pondelok konanie migrantov presúvajúcich sa na sever cez Mexiko ako “inváziu” a odkázal im, že na hranici “na nich čaká armáda”. Zároveň varoval, že v tzv. karaváne sú aj “členovia gangov a istí veľmi zlí ľudia”.

Na juhu Mexika sa momentálne nachádza už 3500-7000 migrantov pochádzajúcich prevažne z Hondurasu, ktorí sa vydali na cestu v polovici októbra. Americké ministerstvo obrany minulý týždeň schválilo žiadosť o vyslanie dodatočných vojakov k južnej hranici, zatiaľ čo Biely dom zvažuje aj ďalšie bezpečnostné opatrenia.