Zahraničné

Migranti z lode Diciotti vystúpili na pevninu, časť z nich pôjde do Albánska

Ilustračná foto, zdroj : SITA/AP/Kenny Karpov/SOS Mediterranee

RÍM – Desať dní po tom, ako boli zachránení v Stredozemnom mori, Taliansko povolilo všetkým migrantom vystúpiť z lode Diciotti, kotviacej už niekoľko dní v sicílskej Catanii.

V nedeľu skoro ráno 137 migrantov opustilo plavidlo talianskej pobrežnej stráže a v doku ich polícia fotografovala s cieľom overiť ich identitu, čo je potrebné pre uchádzačov o azyl.

Agentúra AP pripomína, že talianska populistická vláda im nedovolia vystúpiť skôr a požadovala, aby ich prijali iné krajiny Európskej únie. Urobilo tak iba Írsko, ktoré prisľúbilo, že zoberie 20 migrantov. Albánsko, ktoré nie je v EÚ, prijme ďalších 20, zatiaľ čo talianski katolícki biskupi sa vyjadrili, že sa postarajú o približne 100 migrantov.

 

Posádka lode Diciotti zachránila 16. augusta 190 migrantov, väčšinou z Eritrey, z pašeráckej lode. Desiatkam migrantov, medzi ktorými boli chorí a deti, odvtedy už postupne povolili opustiť loď.

Komisár EÚ pre migráciu Dimitris Avramopulos privítal prelom umožňujúci migrantom, aby vystúpili na breh a znova apeloval na hľadanie dlhodobého riešenia problému s utečencami.