Domáce Politika Koronavírus Top

Poslanci či ministri môžu do práce, aj keď sú pozitívni. Mikas na poslednú chvíľu zmenil pravidlá

Zdroj: TASR / Jaroslav Novák

BRATISLAVA – Do parlamentu môžu prísť aj poslanci, ktorí boli pozitívne testovaní na COVID-19. Vyplýva to z vyhlášky, ktorú včera vydal Úrad verejného zdravotníctva. Stalo sa tak iba pár hodín pred začiatkom mimoriadnej schôdze o novele ústavného zákona upravujúcej núdzový stav. Tú sa nakoniec zákonodarcom podarilo schváliť. 

 

Podľa aktuálne platnej legislatívy končí núdzový stav na Slovensku 29. decembra 2020. Ak by neprišlo k jeho predĺženiu, znamenalo by to, že zajtra by s jeho koncom skončil aj zákaz vychádzania či zhromažďovania sa.

Na dnes bola preto zvolaná mimoriadna schôdza Národnej rady, na ktorej chcela koalícia núdzový stav predĺžiť. Potrebovala na to 90 hlasov. Celkovo má 95 mandátov. V čase pandémie koronavírusu jej však situáciu komplikuje nedostatok poslancov z dôvodu ich pozitivity na COVID-19 alebo karantény. Pre nedostatok poslancov sa už muselo hlasovanie presúvať pred Vianocami, kedy bolo viacero zákonodarcov v karanténe.

 

Zdroj: Kancelária NR SR

Respirátor a rukavice

Pomôcť zachrániť situáciu mala nová vyhláška Úradu verejného zdravotníctva. Tá umožňuje prísť na hlasovanie aj poslancom, ktorí sú pozitívni na nový koronavírus alebo boli s osobou, ktorá je pozitívna, ale nemajú klinické príznaky.  “Môžu vykonávať prácu v prípade, ak by svojou absenciou na pracovisku mohol vážne ohroziť zabezpečenie chodu štátu alebo ak je výkon jeho práce nevyhnutný pri riešení mimoriadnych úloh.“ Podmienkou je použitie respirátora FFP2 bez výdychového ventilu, respektíve jeho prekrytie rúškom, dezinfekcia prostriedkami s plným virucídnym účinkom, použitie rukavíc, obmedzenie pohybu po pracovisku na najmenšiu možnú mieru a možnosť odpočinku a stravovania bez prítomnosti iných osôb alebo za prítomnosti iných osôb, ktoré sú však tiež osobami pozitívnymi na ochorenie, avšak nemajú klinické príznaky ochorenia. Výnimka sa vzťahuje nielen na poslancov, ale aj prezidentku, generálneho prokurátora, člena vlády, predsedu NKÚ, ombudsmanku a predsedu Ústavného súdu.

Úrad vysvetľuje

Po medializovaní celej veci Úrad verejného zdravotníctva SR uviedol, že už existujúci osobitný režim fungovania vybraných povolaní v čase pandémie bližšie vyšpecifikovali na základe opakovaných otázok a s tým súvisiacich nejasností z praxe. „Medzi osoby v osobitnom režime, ktorých činnosť je pre fungovanie štátu nevyhnutná, nezaraďujeme iba predstaviteľov výkonnej či zákonodarnej moci, čo pochopiteľne prilákalo najväčšiu mediálnu pozornosť. Ide aj o zdravotníkov, pracovníkov v oblasti energetiky, tepelnej energetiky a podporných služieb v elektroenergetike. Špeciálny režim majú aj hasiči, policajti, či cestári alebo osoby zabezpečujúce odvoz odpadu,“ tvrdia.

V stanovisku tiež uviedli, že k stanoveniu pravidiel fungovania pre osoby v osobitnom režime pristúpili v období početných hospitalizácii pacientov s COVID-19 a rekordných denných prírastkov pozitívne testovaných osôb, s ktorými vo vysokých počtoch zákonite pribúdajú aj úzke kontakty. „Vírus preniká do všetkých sfér života a vrstiev populácie, preto bolo absolútne nevyhnutné nájsť spôsob, ako s čo možno najnižším epidemiologickým rizikom zachovať chod štátu a zabrániť paralýze kritickej infraštruktúry,“ uzavreli.

 

Do parlamentu môžu prísť aj pozitívne testovaní poslanci. Zdroj: TASR / František Iván

Hlavou krútia aj poslanci

Voči vyhláške sa začali ozývať kritické hlasy. Spokojní s jej prijatím nie sú ani niektorí koaliční poslanci. “Proti zákonu ani zámeru nemám výhrady. Ale spôsob akým má byť dnes tento zákon prijatý, z môjho pohľadu popiera jeho ciele,” uviedla poslankyňa strany Za ľudí Vladimíra Marcinková. Pripomenula, že núdzovým stavom chcú zachraňovať ľudské životy, účelovou zmenou vyhlášky, ktorá aj pozitívnych poslancov naženie do verejného priestoru, ich však ohrozujú. “Mám veľký vnútorný problém byť tohto súčasťou, komunikovala som to mojim kolegom poslancom, dvom našim ministerkám a chcem to povedať aj takto verejne. Ak prídem, tak len preto, aby bolo toto hlasovanie úspešné, už nikdy sa nemuselo opakovať a ohrozenie pozitívnymi ľuďmi mimo karantény nebolo násobené. Poslanci nie sú nadľudia. Majú pre nás platiť rovnaké pravidlá ako pre všetkých,” dodala. Ak sa dnešnej schôdze zúčastní, plánuje ísť následne do karantény a absolvovať aj PCR test.

Predseda opozičnej strany Smer-SD Robert Fico pozitívne testovaných poslancov vyzval, aby do parlamentu nechodili. “Je to obrovská nehoráznosť a fašistické správanie sa vlády I. Matoviča. Upozorňujem, že každý poslanec NR SR, ktorý príde dnes do národnej rady a je pozitívny na COVID-19, sa dopúšťa trestného činu šírenia nebezpečnej a nákazlivej ľudskej choroby, za ktorý mu hrozí 4 až 10 rokov,” uviedol.

Nezaradený poslanec a predseda mimoparlamentnej strany Hlas-SD Peter Pellegrini uviedol, že hlavný hygienik Ján Mikas má zvážiť svoj odchod z funkcie. Prekročil totiž podľa neho čiaru, ktorá delí odborníkov od politikov. “Ako chcú vládni politici, aby ľudia rešpektovali ich nariadenia, ak ich sami okázalo rad radom porušujú? Akým príkladom idú, ak si papalášsky umožnia výnimky, o ktorých sa iným nemôže ani snívať?,” pýta sa.

Matovič zareagoval

Matovič reagoval na kritiku narýchlo prijatej vyhlášky útočným statusom na sociálnej sieti Facebook. “Chápem, máte naložené v gatiach zo strachu, že spravodlivosť aj vám na dvere zaklope a potrebujete preto do posledného dychu štvať ľudí proti vláde, proti opatreniam či očkovaniu. Nejde vám o zdravie ľudí, nejde vám o ich životy. Sú vám ukradnutí. Chcete sa len sebecky zachrániť pred ťažkou rukou spravodlivosti … ale netešte sa predčasne, ľudia nie sú hlúpi,” napísal.

Špeciálne opatrenia

Dopoludnia Kancelária NR SR informovala, že dnešnú schôdzu sprevádzajú špeciálne opatrenia. Pre poslancov, na ktorých sa vzťahuje podľa vyhlášky osobitný režim, je zabezpečený samostatný vchod, fóliou oddelené hlasovacie miesta v pléne, v parlamente budú taktiež nainštalované germicídne žiariče. „V rámci tejto skupiny budú ešte samostatne oddelení poslanci, ktorí sú v karanténe iba z dôvodu kontaktu s pozitívnou osobou,“ uviedli z tlačového odboru parlamentu. „Pre týchto poslancov národná rada zabezpečila aj respirátory s certifikáciou FFP3, ktoré budú mať prekryté rúškom. Pre zvyšných poslancov sú zabezpečené respirátory FFP2,“ dodali. Do rokovacej sály budú okrem toho mať umožnený vstup iba poslanci a pracovníci kancelárie.

Zákon tesne prešiel

Schôdza nakoniec mohla byť otvorená a poslanci novelu ústavného zákona o bezpečnosti štátu schválili. Núdzový stav tak bude možné predĺžiť. Za zmenu hlasovalo 91 z 94 prítomných poslancov. Novelu podporila celá koalícia s výnimkou poslanca hnutia OĽaNO Martin Čepček, ktorý bol proti a Kataríny Hatrákovej (OĽaNO), ktorá sa zdržala. Ján Kerekréti, tiež z klubu OĽaNO, nehlasoval.

V sále nebol žiaden poslanec opozičných strán Smer-SD a ĽS Naše Slovensko. Prítomní neboli ani nezaradení poslanci.