Domáce Politika Koronavírus Top

Mikas udeľoval výnimky. Teraz by privítal, keby boli zrušené

Ján Mikas. Zdroj: TASR / Jaroslav Novák

BRATISLAVA – Prísne pravidlá, zákazy, testovanie aj karanténa. Od marca minulého roku sa rovnako ako inde na svete musíme prispôsobovať väčším či menším obmedzeniam v snahe zamedziť šíreniu koronavírusu. Zhruba rovnako dlho je však tiež možné dostať individuálne výnimky, kedy pre vás niektoré z povinností neplatia. Hlavný hygienik Ján Mikas takúto udelil aj podpredsedovi vlády pre legislatívu Štefanovi Holému (Sme rodina). Po medializácii prípadu tvrdí, že by privítal ich obmedzenie či dokonca zrušenie.

 

Úrad verejného zdravotníctva uviedol, že výnimky sú možné od apríla 2020, a to na základe záverov Ústredného krízového štábu. „Sú potrebné najmä preto, že žiadna právna norma nedokáže obsiahnuť všetky životné situácie,” argumentujú. Do dnešného dňa boli vraj vydané pre tisíce občanov.

Podpredseda vlády Holý si výnimku začal uplatňovať od 20. novembra 2020. Umožnilo mu to cestovať z Veľkej Británie bez toho, aby musel absolvovať 10-dňovú karanténu či PCR test. V decembri sa po návrate z britských ostrovov zúčastnil rokovania vlády a vystúpil aj na dôležitom tlačovom brífingu k vianočným opatreniam. Následne bol, rovnako ako ďalší členovia vlády, pozitívne testovaný na COVID-19. Po medializovaní informácií o Holého návšteve Británie sa objavili špekulácie, že nákazu medzi ministrami mohol spôsobiť práve on. Tie sa však nikdy nepotvrdili. Vynorili sa však otázky o tom, či absolvoval pri návrate na Slovensko PCR test s negatívnym výsledkom, načo Holý priamo neodpovedal. Na to, že mal udelenú výnimku, ktorá ho od tejto povinnosti oslobodzovala, upozornila TV Markíza až včera. „ÚVZ SR nemôže nikomu dať výnimku sám z vlastnej iniciatívy. Na jej udelenie akejkoľvek osobe je potrebná žiadosť člena vlády SR,“ vysvetľujú dnes od Mikasa.

 

Štefan Holý. Zdroj: TASR / Jaroslav Novák

Úrad navyše podľa nich nie je kompetentný preverovať závažnosť každého zo stoviek dôvodov, ktoré sa uvádzajú v žiadostiach. To má patriť do pôsobnosti jednotlivých členov vlády. Zároveň vyzvali všetkých, ktorým bola na základe žiadosti člena vlády výnimka udelená, aby sa správali maximálne ostražito a využívali ju iba v nevyhnutnej miere. Holého cesty neboli pritom pracovné, ale súkromné, keď cestoval na britské ostrovy za rodinou.

Predseda vlády Igor Matovič (OĽaNO) dnes v diskusnej relácii Sobotné dialógy tvrdil, že Holý si výnimku uplatnil iba raz a to 13. decembra 2020. “Zároveň mi povedal, že Úrad verejného zdravotníctva takýchto výnimiek vydal viac ako 500,” povedal Matovič. Podľa vlastných slov ho však mrzí Holého naťahovanie novinárov. “Čo by sa stalo, ak by povedal pravdu pred dvomi týždňami? Podľa mňa nič,” uviedol.

Úrad verejného zdravotníctva dnes tvrdí, že chápe, že občania môžu akékoľvek výnimky vnímať citlivo. Problematiku chcú preto otvoriť na najbližšom rokovaní Ústredného krízového štábu. „Ak by boli obmedzené alebo zrušené, privítame to,“ uviedli.

Podľa aktuálneho znenia vyhlášky úrad udelí osobe výnimku len v nevyhnutných prípadoch na základe “odôvodnenej písomnej žiadosti člena vlády Slovenskej republiky, do ktorého pôsobnosti dôvod prekročenia hranice patrí.” Osoba, ktorej bola výnimka udelená, sa však po príchode na Slovensko musí preukázať PCR testom nie starším ako 72 hodín. Avšak aj v prípade výnimky platí ešte ďalšia výnimka. „V odôvodnených prípadoch môže úrad udeliť výnimku bez povinnosti,“ píše sa v dokumente.