Domáce Šport Top

Miliárdári svetového športu. Aj počas pandémie dostávajú kráľovské platy, z ktorých sa vám zatočí hlava

Basketbaloví miliardári Bryant, Garnett, Duncan budú uvedení do Siene slávy NBA. Zdroj: pixabay.com

BRATISLAVA – Ak to preženieme, tak šport je v súčasnosti garážovou záležitosťou. Utlmený, zlikvidovaný, v režime spánku. No tém na rôzne analýzy, komentáre či zaujímavosti je stále dosť.

 

Aktuálne zaujala basketbalová NBA, ktorá vybrala nových členov do Siene slávy. Na jeseň sa pocty dostane trojici velikánov spod deravých košov, ktorí prepisovali históriu, určovali nový smer a výboj basketbalu nielen v zámorí, ale aj prepisovali finančné tabuľky NBA a svetového športu. Koby Bryant, Tim Duncan a Kevin Garnett. Tri mená, ktorých štatistiky nemajú konca kraja. Brynat odohral celú svoju kariéru, 20 sezón, za LA Lakers a je štvrtým najlepším strelcom NBA v histórii, päťnásobný šampión súťaže, dvojnásobný olympijský víťaz, štyrikrát bol najužitočnejším hráčom NBA. Jeho uvedenie do Siene slávy bude In memoriam, keďže 26. januára tohto roku zahynul pri páde helikoptéry.

Legenda NBA a svetového basketbalu Koby Bryant sa zabil pri páde vrtuľníka v Kalifornii. Zdroj: TASR / AP

Aj Tim Duncan bol verný iba jedinému tímu – San Antoniu Spurs. Strávil v ňom 19 sezón a 5-krát vyhral NBA, 2-krát bol zvolený za najlepšieho hráča súťaže a 2-krát bol tiež najlepším strelcom ligy. Kevin Garnett bol v NBA najdlhšie – 21 sezón. Odohral ich dokopy v troch kluboch – Minnesote, Bostone a v Brooklyne. Má jeden titul šampióna NBA, pričom je jediným basketbalistom v histórii NBA, ktorý nazbieral aspoň 25 000 bodov, 10 000 doskokov, 5 000 asistencií, 1 500 blokov a 1 500 ziskov. Duncan aj Granett boli 15-kráť vo výber All-stars NBA. No to je prvá časť ich mimoriadnej štatistiky, druhá je možno ešte zaujímavejšia. Všetci traja totiž počas kariéry zarobili 918 miliónov dolárov, čo ich v historickej tabuľke NBA zaraďuje do najlepšej desiatky. Duncan v San Antoniu súhlasil počas kariéry so znížením platu o 246 miliónov dolárov, len aby jeho klub finančne nevykrvácal.

Najlepšie platený hráči NBA v históri

1.Kevin Garnett – 343,9 milionu dolarů
2.Kobe Bryant – 328,2 milionu dolarů
3.Shaquille O´Neal – 292,2 milionu dolarů
4.LeBron James – 272,7 milionů dolarů
5.Dirk Nowitzki –  255,4 milionu dolarů
6.Tim Duncan 46 milionů dolarů
7.Chris Bosch – 242,1 milionu dolarů
8.Dwight Howard – 238,1 milionu dolarů
9.Carmelo Anthony – 233,5 milionu dolarů
10.Chris Paul – 220,3 milionu dolarů

Tabuľka najbohatších hráčov NBA sa bude v najbližších rokoch určite meniť, keďže dlhodobé kontrakty ďalších basketbalových multimilionároch budú na konci. Nad hranicu 300 miliónov dolárov sa dostane nielen LeBron James, ale aj James Harden, Stephen Curry, Russell Westbrook či Blake Griffin. Ak by ste hľadali v štatistikách pre mnohých najlepšieho basketbalistu všetkých čias, Michaela Jordana, alebo ďalších excelentných basketbalistov jeho generácie – Magica Johnsona, Larryho Birda, Karla Maloneho, Scottieho Pippena – tak by ste boli prekvapení, ako nízko sú v rebríčku zárobkov. Dokonca sa nenachádzajú ani v top 50.

Veď napríklad Jordan dostal počas kariéry “iba” 93 miliónov dolárov. No určite nemá žiadne finančné suchoty, keďže na reklamnej zmluve s Nike má garantovaných každý rok takmer 100 miliónov dolárov. No je otázne, či bude zlatá éra NBA pokračovať aj po pandémii koronavírusu, keď finančné trhy kolabujú, celosvetová ekonomika je v hlbokej recesii a šport bude mať existenčné problémy. A to aj v zámorí, kde v bejzbale, basketbale, americkom futbale, v hokeji či golfe lietali sumy vo výške desiatok či stoviek miliónov dolárov.

Kompetentní za veľkou mlákou sa už zamýšľajú nad znížením platov basketbalistov. Niektorí funkcionári sa časti svojich platov vzdali už v marci. Vedenie NBA neskôr uviedlo, že chce, aby k rovnakému kroku pristúpili aj hráči. V hre bol aj návrh, aby sa vzdali až 50 percent svojich zárobkov. Nakoniec to však vyzerá tak, že basketbalisti NBA dostanú v apríli svoju plnú mzdu napriek tomu, že od polovice marca sa pre pandémiu koronavírusu súťaž nehrá a jej budúcnosť je otázna. Hráčska asociácia sa totiž s klubmi nedokázala dohodnúť na redukcii platov. V NBA sú výplatné termíny 1. a 15. deň v mesiaci.

Mohlo by vás zaujímať