Zahraničné Politika Top

Milión ľudí je v Číne väznených bez súdnych procesov. Európska únia to nenechá len tak

Na archívnej fotke čínska polícia použila 7. júla 2009 slzotvorný plyn na rozohnanie znepriatelených skupín demonštrantov v Urumči, metropole Ujgurskej autonómnej oblasti Sin-ťiang. Zdroj: TASR/AP

PEKING/BRUSEL – Šialený zločin a kultúrna genocída: Čínska vláda uväznila v internačných táboroch viac ako milión ľudí z moslimskej menšiny Ujgurov. Tajné dokumenty z interných kruhov čínskeho vládneho aparátu nedokazujú len existenciu týchto táborov, ale odhaľujú aj ohromujúci rozmer represívneho aparátu v Číne.

 

Dokumenty čínskej komunistickej strany označené ako tajné prvýkrát podrobne popisujú, ako sa organizuje a vykonáva masová internácia náboženských menšín v ľudovej republike. V autonómnom regióne Sin-ťiang na severozápade Číny je podľa odhadov expertov v zajateckých táboroch držaných viac ako milión ľudí a to v drvivej väčšine bez súdnych procesov. Postihnutí sú väčšinou príslušníci moslimskej menšiny Ujgurov.

Z dokumentov, ktoré sa dostali do rúk Medzinárodnému konzorciu investigatívnych novinárov (ICIJ) vyplýva, že tábory označované vládou ako inštitúcie ďalšieho vzdelávania, sú v skutočnosti ohradené, prísne strážené reedukačné tábory. Ľudia sú tam zadržiavaní proti svojej vôli. Uniknuté vládne dokumenty sú teda zásadne v rozpore s oficiálnymi vyhláseniami čínskej vlády, podľa ktorých je pobyt v zariadeniach dobrovoľný. Aj mimo táborov sú Ujguri podľa dokumentov cielene sledovaní s cieľom zaregistrovať ich do databázy.

Dokumenty pochádzajú z rokov 2017 a 2018. Viac ako 75 novinárov zo 17 mediálnych partnerov z celého sveta ich preskúmalo a vyhodnotilo. Zverejnili ich pod označením “China Cables”.


Na mape je autonómny región Sin-ťiang.

Stráženie aj pri použití toalety

Tajné dokumenty okrem iného obsahujú podrobný pokyn podpísaný vtedajším najvyšším šéfom bezpečnosti v autonómnej oblasti Sin-ťiang. V ňom sa vysvetľuje, ako sa majú menšiny internované v táboroch monitorovať aj pri každodenných záležitostiach, ako napríklad pri použití záchoda, pri spaní a pri výučbe. Hovorí sa v ňom aj o telesných trestoch. Okrem toho bol zavedený bodový systém, pomocou ktorého sa môžu hodnotiť jednotliví internovaní a dokonca aj malé priestupky majú byť potrestané.

New York Times, ktorý je tiež súčasťou projektu China Cables, nedávno informoval o dokumentoch čínskej komunistickej strany, ktorých obsah hovorí o politickom pozadí potláčania náboženských menšín v Číne. Podľa nich prísny postup proti Ujgurom naradil sám prezident Si Ťin-pching. Postupovať sa podľa tohto nariadenia má úplne “bez milosti”, citovali noviny slová hlavy štátu z roku 2014.

“China Cables” umožňujú hlboký pohľad do mechanizmov útlaku, ktorý Komunistická strana Číny v autonómnej oblasti Sin-ťiang zaviedla. Experti hovoria o systematickej internácii celej etnicko-kultúrnej menšiny a o kultúrnej genocíde.

Prísny postup proti Ujgurom mal naradiť sám prezident Si Ťin-pching. Zdroj: TASR/AP

Databáza pre všetky menšiny

Dokumenty tiež ukazujú, ako Čína postupuje aj proti náboženským menšinám, ktoré nie sú internované v táboroch. Existuje databáza – tzv. integračná platforma – na sledovanie a pozorovanie jednotlivých príslušníkov náboženských menšín v samotnej Číne, ale aj v zahraničí. Na naplnenie databázy sa neidentifikujú len občianske preukazy, ale aj služobné cesty. Dokonca sú do ujgurských dedín čínskou vládou vysielaní zamestnanci, niektorí dokonca priamo do rodín, aby zistili, čo si ľudia myslia o komunistickej strane.

Šéfka Európskej komisie chce v prvý deň nástupu do funkcie telefonovať s čínskym vedením. Zdroj: SITA/AP

Čína mlčí, Európska komisia chce konať

Mediálni partneri z ICIJ zaslali čínskej vláde spoločnú žiadosť o reakciu a konfrontovali ju s informáciami z uniknutých tajných dokumentov. Čína na to nereagovala.

Po prevalení tajných informácií o zadržiavaných Ujguroch chce konať aj Európska únia. Podľa Welt.de plánuje šéfka Európskej komisie Ursula von der Leyenová hneď prvý deň v úrade 1. decembra telefonát s čínskou vládou.

V polovici decembra sa podľa nemeckého portálu plánuje návšteva čínskeho ministra zahraničia Wanga I v Bruseli. Okrem toho boli veľvyslanci zastupujúci v Číne členské štáty Európskej únie pozvaní začiatkom budúceho roka do provincie Sin-ťiang, kde žije väčšina Ujgurov.

Predseda Výboru pre zahraničné veci Európskeho parlamentu David McAllister (CDU) medzitým oznámil, že „Európsky parlament bude diskutovať o situácii Ujgurov na nasledujúcom plenárnom zasadnutí od 16. do 19. decembra“.

McAllister tiež vyzval ministrov zahraničných vecí EÚ, aby zaradili situáciu Ujgurov do programu svojej nasledujúcej schôdzi 9. decembra. „Aby bolo možné v plnom rozsahu zhodnotiť okolnosti na mieste, musia mať zástupcovia OSN okamžitý a neobmedzený prístup k čínskej provincii Sin-ťiang,“ dodal šéf výboru.

Mohlo by vás zaujímať: