Domáce Politika

Milióny eur nič neriešia. Spoločnosť všeobecných lekárov hovorí o finančnom kolapse

Ilustračné foto. Zdroj: archív

BRATISLAVA – Uvoľnenie 90 miliónov eur do zdravotníctva podľa Spoločnosti všeobecných lekárov Slovenska (SVLS) nič nerieši. Ako spoločnosť uviedla vo svojom vyhlásení, rezortu chýba vízia riešenia personálneho a finančného marazmu slovenského zdravotníctva a jeho vedenie úplne rezignovalo na akékoľvek systémové nastavenie jeho fungovania. “Necháva sa unášať prúdom udalostí a pasívne čaká, ako to všetko dopadne,” uviedla SVLS.

 

Ministerka zdravotníctva Andrea Kalavská po poslednom rokovaní vlády informovala, že rezort zdravotníctva má byť dofinancovaný sumou 90 mil.eur. “Päťdesiat miliónov uvoľní ministerstvo financií v najbližších dňoch a 40 miliónov formou pozmeňujúceho návrhu vo štvrtok v pléne,“ priblížila zámer ministerka.

Primárna zdravotná starostlivosti je podľa SVLS na hranici personálneho aj finančného kolapsu. Ako ďalej uviedla, dlhodobo upozorňuje na nedofinancovanie ambulancií všeobecných lekárov pre dospelých. “Salámová metóda dolievania peňazí do systému iba vtedy, keď sa niektorá jeho časť vzbúri a hasenie požiaru, keď je dom v plameňoch, je prejavom úplného diletantizmu a hazardu zo strany Ministerstva zdravotníctva SR. Výška platieb za poistencov štátu je bezprecedentným útokom na štátom garantovanú zdravotnú starostlivosť, tvorba ďalších astronomických dlhov nemocníc devastuje kvalitu starostlivosti o zdravie populácie, pokračuje exodus zdravotníckych pracovníkov z krajiny, ambulancie reálne stoja pred kolapsom,” konštatovala SVLS.

Spoločnosť všeobecných lekárov vyzvala ministerku zdravotníctva Andreu Kalavskú, aby predložila krízový plán financovania rezortu zdravotníctva do konca roku 2019. “Občanom, poskytovateľom aj zdravotným poisťovniam je treba otvorene povedať, čo je možné v zdravotníctve do konca roka finančne kryť a čo nie a za akých okolností,” upozornila SVLS.

“Slovenské zdravotníctvo sa ocitlo vinou amaterizmu a nezodpovednosti štátu voči vlastným občanom v stave klinickej smrti – možno pacienta zresuscitujeme, ale zostanú mu trvalé následky,” upozornila SVLS.