Domáce Politika

Mimoparlamentný Hlas-SD podá trestné oznámenie na premiéra i členov vlády

Zdroj: Glob.sk / Peter Korček

BRATISLAVA – Mimoparlamentná strana Hlas-SD podá v najbližších dňoch trestné oznámenie na premiéra Igora Matoviča (OĽANO) a členov vlády. Na utorkovej tlačovej konferencii o tom informoval predseda strany Peter Pellegrini. Strana má podozrenie zo spáchania trestného činu zneužívania právomoci verejného činiteľa i trestného činu šírenia nebezpečnej nákazlivej choroby. Premiér podľa Pellegriniho nerešpektuje a mení odporúčania iných orgánov, a preto mohol tiež porušiť paragraf Trestného zákona, ktorý hovorí o marení úlohy verejným činiteľom.

 

Zneužívanie právomoci verejného činiteľa spája Pellegrini s tým, že z otvorených lyžiarskych stredísk benefitoval podľa neho predseda parlamentu Boris Kollár (Sme rodina). Hovoril o podozrení z účelového upravovania opatrení v prospech ľudí, ktorým ostali otvorené prevádzky.

Členovia vlády mohli podľa Hlasu-SD spáchať aj trestný čin šírenia nebezpečnej nákazlivej choroby. Ohrozením mohol byť podľa Pellegriniho vicepremiér pre legislatívu Štefan Holý (Sme rodina), ktorý po návrate z Veľkej Británie nedostatočne vysvetlil, či dodržal opatrenia a či sa testoval na ochorenie COVID-19. Následne potvrdili nákazu viacerí členovia vlády.

Pellegrini sa tiež v utorok pýtal, prečo premiér a členovia vlády nereagujú na kritickú situáciu v súvislosti s rastom hospitalizácií v nemocniciach a rastúcimi úmrtiami na ochorenie COVID-19 či situáciou v Nitre. Pellegrini kritizoval, že nezasadá ústredný krízový štáb. Očakával by okamžité reakcie kompetentných. Matovič sa podľa neho nemôže vyhovárať na vicepremiéra Richarda Sulíka (SaS) ani na žiadneho člena vlády.

Premiér v reakcii uviedol, že ho názory Pellegriniho nezaujímajú. Zopakoval, že za vlád Smeru-SD, ktorého bol Pellegrini súčasťou, sa systematicky rozkrádalo zdravotníctvo. Dodal tiež, že ľudia okolo Pellegriniho kritizovali opatrenia. “Moralizovanie” z ich strany preto považuje Matovič za absurdné.

Predložia zákon o skrátení volebného obdobia

Poslanci Národnej rady (NR) SR pôsobiaci v strane Hlas-SD predložia na najbližšiu schôdzu parlamentu návrh ústavného zákona o skrátení volebného obdobia parlamentu, ktorého schválenie by viedlo k predčasným voľbám. Na utorkovej tlačovej konferencii o tom informoval predseda strany Peter Pellegrini. Poslanci by mali o návrhu zákona hlasovať na schôdzi, ktorá sa začína 26. januára. “Aby sme zbytočne nemuseli organizovať referendum, ale rovno v januári alebo začiatkom februára počas schôdze Národnej rady môžeme pokojne hlasovaním ukončiť toto trápenie a vyvolať predčasné voľby,” uviedol Pellegrini.

Poslanec Richard Raši zároveň uviedol, že požiadal o zvolanie mimoriadneho zdravotníckeho výboru, kde by mal minister zdravotníctva Marek Krajčí (OĽANO) vysvetliť konkrétne kroky na pomoc preťaženým nemocniciam. Podľa Rašiho chýba aktívne krízové riadenie, nemôže sa nechávať na kraje, mestá, či samotné nemocnice. “Musí to byť riadené z jedného centra,” apeloval Raši. Situácia v Nitre je podľa neho príkladom, že plošné otestovanie ohniska má význam.

Hlas-SD nebude bojovať proti očkovaniu na COVID-19, povedal Pellegrini. “Naša strana bude odporúčať očkovanie. Bude podporovať ľudí, aby tí, ktorí chcú, sa dali zaočkovať, aby sa zvýšilo percento akceptácie v spoločnosti,” doplnil s tým, že očkovanie musí byť na dobrovoľnom princípe. Strana však nebude nabádať ľudí, aby sa nešli očkovať.

Najväčší problém zdravotníctva

Najväčším problémom slovenského zdravotníctva v roku 2020 bola zmena vlády a nástup nového ministra zdravotníctva Mareka Krajčího (OĽANO). V bilancii stavu slovenského zdravotníctva počas minulého roka to pre TASR povedal nezaradený poslanec Richard Raši z mimoparlamentnej strany Hlas-SD. Člen Výboru Národnej rady (NR) SR pre zdravotníctvo tvrdí, že Krajčí sa ukázal ako absolútne nekompetentný manažér, ktorý nevie riadiť tento rezort. “V čase, keď by mala byť na čele rezortu jedna silná osobnosť, ktorá má jasný plán a dáva jasné pokyny a pravidlá, tak máme ministra, ktorý sa odmieta stretávať so všetkými relevantnými hráčmi na slovenskom zdravotníckom trhu. Nestretáva sa so zástupcami sestier, nemocníc, lekárov, ambulantného sektora,” komentoval s dôvetkom, že riešenie pandémie sa realizuje chaoticky z dôvodu, že Krajčí všetkých ignoruje.

Za najväčšie sklamanie Raši považuje personálne nominácie ministra zdravotníctva do Všeobecnej zdravotnej poisťovne a do jednotlivých nemocníc. “Nemôže sa stať že Transparency International Slovensko vyhlási, že výberové konanie do Všeobecnej zdravotnej poisťovne na generálneho riaditeľa bolo typickým príkladom, ako sa to robiť nemá,” povedal s tým, že práve personálne nominácie boli podľa jeho názoru najväčším sklamaním a zároveň najväčšou hanbou ministra zdravotníctva.

Kritizoval výmenu bývalého riaditeľa Národného ústavu detských chorôb Ladislava Kuželu za terajšieho šéfa nemocnice Petra Magáta, keď podľa slov Rašiho nahradil dlhoročného lekára a manažéra s obrovskými skúsenosťami v zdravotníctve lesník. “Nemôže sa stať, že v Košiciach nahradí lekárov manažérov človek, ktorý v živote nebol v zdravotníckom zariadení v inej pozícii ako pacient. Nemôže sa stať, že riaditeľom nemocnice v čase pandémie sa v Trenčíne stane výsadkár, a nemôže sa stať, že dajú tak neschopného riaditeľa do Popradu, že sa proti nemu vzbúrila nielen celá nemocnica, ale celé mesto,” zdôraznil.

Najpozitívnejšom zmenou v slovenskom zdravotníctve za minulý rok bolo podľa Rašiho to, že všetci lekári, sestry, ostatný zdravotnícky personál, ambulantní poskytovatelia, pracovníci v nemocniciach či na pracoviskách spoločných vyšetrovacích a liečebných zložiek sa zapojili do boja proti pandémii nového koronavírusu. “Túto pandémiu napriek tomu, že im Ministerstvo zdravotníctva (MZ) SR vôbec nepomáha, zvládajú. Naozaj nedostávajú pokyny, ktoré by dostávať mali. Nemajú podporu zo strany MZ SR,” dodal Raši s tým, že MZ SR podľa neho nedodržiava pandemický plán.

 

Najväčším problémom zdravotníctva bola podľa Rašiho zmena vlády a ministra. Zdroj: Glob.sk / David Duducz

Odmieta zásahy do opatrení

Predseda Národnej rady (NR) SR Boris Kollár (Sme rodina) vylučuje dohady, že by sa akékoľvek opatrenia zavádzali s ohľadom na jeho osobu. V reakcii na tvrdenia predsedu mimoparlamentnej strany Hlas-SD Petra Pellegriniho to pre TASR uviedla Kollárova hovorkyňa Michaela Jurcová. Pripomenula, že Kollár vlastní aj reštaurácie, ktoré sú dlhodobo uzavreté. Dodala, že v prípade lyžiarskych stredísk i reštaurácií Kollár rešpektuje nariadenia a riadi sa nimi. “Chceme znova zdôrazniť, že Boris Kollár vlastní aj sieť reštaurácií, ktoré sú pre nariadenia dlhodobo uzavreté, pričom niektoré z nich museli svoju prevádzku aj úplne ukončiť. Ako v prípade reštaurácií, tak aj pri lyžiarskych strediskách predseda Kollár plne rešpektuje a riadi sa nariadeniami hlavného hygienika,” uviedla Jurcová pre TASR.

Kollár podľa nej rešpektuje aj následné uzavretie lyžiarskych stredísk. “Predseda akceptoval každé jedno odporúčanie a žiaden zásah z jeho strany smerom k opatreniam nikdy nebol ani nebude,” doplnila.

 

Kollár odmieta, že by zasahoval do opatrení súvisiacich s fungovaním prevádzok. Zdroj: TASR / Pavol Zachar