SLOVENSKO – Do našej oblasti sa valia extrémny zrážky, ktoré môžu spôsobiť najväčšie povodne za posledné roky. Na Slovensku zasadá krízový štáb, povodne u nás hrozia najmä na západe.
Aktualizované 20:13 – Na väčšine územia Slovenska treba v piatok (13. 9.) počítať s dažďom. Naďalej majú platiť výstrahy tretieho stupňa v okresoch Malacky, Senica, Skalica a Myjava. Slovenský hydrometeorologický ústav (SHMÚ) o tom informoval na svojom webe.
V Bratislavskom, Trenčianskom, Nitrianskom, Trnavskom a Žilinskom kraji budú v niektorých okresoch platiť výstrahy druhého stupňa pred dažďom a v niektorých prvého stupňa. V celom Banskobystrickom kraji platia v piatok výstrahy prvého stupňa, taktiež aj v okresoch Gelnica, Rožňava, Spišská Nová Ves, Kežmarok, Levoča, Poprad a Stará Ľubovňa.
Celý Bratislavský a Trnavský kraj spolu s okresmi Myjava, Komárno, Nitra, Nové Zámky a Šaľa potrápi podľa meteorológov v piatok aj vietor. Priebežne tam platí výstraha prvého stupňa.
15:57 – Najkritickejšia situácia v súvislosti s očakávaným množstvom zrážok by mala byť na toku Moravy, respektíve na jej prítokoch. Na hornom toku slovenského úseku nie je vylúčené prekročenie tretích stupňov povodňovej aktivity. O niečo pokojnejšia situácia by mala byť podľa Slovenského hydrometeorologického ústavu (SHMÚ) na jej dolnom toku, ako aj na slovenskom úseku Dunaja. Tam by mala hladina dosiahnuť prvé alebo druhé stupne povodňovej aktivity. Na štvrtkovom brífingu o tom informoval hydrológ Peter Smrtník.
15:54 – V okresoch Malacky, Myjava, Senica a Skalica platí vo štvrtok výstraha tretieho stupňa pred dažďom. Zároveň v nich platí aj tretí stupeň povodňovej aktivity. Slovenský hydrometeorologický ústav (SHMÚ) o tom informoval na svojom webe.
V okresoch Bratislavského, Trenčianskeho, Nitrianskeho, Trnavského a Žilinského kraja platia výstrahy druhého aj prvého stupňa pred dažďom, v okresoch Banská Bystrica, Banská Štiavnica, Krupina, Zvolen, Žarnovica a Žiar nad Hronom platí výstraha prvého stupňa.
Nepriaznivé počasie sa očakáva najmä počas víkendu
Predpokladané zrážky v strednej Európe a čiastočne na našom území povedú k závažnému zhoršeniu hydrologickej situácie predovšetkým v povodí Moravy, Dunaja a ostatných menších povodí, najmä na západe Slovenska. V ostatných povodiach smerom na východ je riziko vzostupov hladín na úrovni stupňov povodňovej aktivity (SPA) klesajúce, ale nie vylúčené. Slovenský hydrometeorologický ústav o tom informoval na sociálnej sieti.
„Najmä v dňoch od piatka do nedele (13. – 15. 9.) je nutné počítať s výraznými vzostupmi vodných hladín aj na úrovni SPA,“ uviedol SHMÚ. Podotkol, že vzhľadom na dlhodobé a plošné sucho počas uplynulých týždňoch sú súčasné hodnoty prietokov väčšinou pod úrovňou dlhodobých priemerných mesačných prietokov.
„Zrážková činnosť však bude v najzasiahnutejších regiónoch trvalého a výdatného charakteru, čo povedie k rýchlemu nasýteniu povodí,“ ozrejmil ústav. Podľa predpokladanej poveternostnej situácie očakáva SHMÚ v najbližších hodinách na tokoch západného Slovenska mierny vzostup až vzostup, na ostatných tokoch ustálenosť až mierny vzostup vodných hladín.
Zároveň s postupným rozvojom zrážkovej činnosti od piatka SHMÚ predpokladá ďalší vzostup, najmä na tokoch v západnej polovici Slovenska. „Ide najmä o toky v oblasti Malých Karpát, Nitry, Kysuce či stredného Váhu. Súčasne dôjde aj k výrazným vzostupom na slovenských úsekoch Dunaja a Moravy,“ doplnil s tým, že situácia bude závisieť najmä od diania v horných častiach povodí, čiže v Rakúsku a Česku.
Vzostupy majú podľa ústavu nastať v období od piatka do nedele, postupne na Morave s predpokladaným dosiahnutím a prekročením tretieho SPA, na Dunaji prvého až druhého SPA a na ostatných tokoch, predovšetkým západného Slovenska prvého až tretieho SPA. SHMÚ dodal, že vzhľadom na závažnosť situácie ju budú nepretržite monitorovať a aktualizovať predpovede a výstrahy.