Regióny Žilina

MIMORIADNA situácia kvôli POŽIARU: V tejto bytovke opäť HORELO! Ľudí museli EVAKUOVAŤ

ŽILINA – Mesto Žilina vyhlásilo včera v súvislosti s požiarom bytového domu na Hájiku mimoriadnu situáciu. K požiaru podkrovného bytu na ulici Juraja Hronca došlo v piatok predpoludním, jeho príčiny sú predmetom vyšetrovania. Ďalším postupom sa bude zaoberať krízový štáb. Informovala o tom hovorkyňa mesta Barbora Zigová.
“Plamene sa v bytovke v správe mesta rozhoreli v jednom z podkrovných bytov pred 12.00 h. K požiaru privolali profesionálnych hasičov zo Žiliny, ktorí ho počas niekoľkých minút lokalizovali a následne zlikvidovali,” spomenula Zigová.
Z bytového domu podľa nej evakuovali do bezpečia na voľné priestranstvo desať obyvateľov, väčšina nájomníkov nebola v čase požiaru doma. “Pri udalosti sa nikto nezranil, vznikli však materiálne škody. Na miesto privolali statika, ktorý nezistil zásadné porušenie nosných konštrukcií bytového domu ani strechy,” ozrejmila.
Na mieste boli i pracovníčky komunitného centra z Hájika a pracovníci správcovskej spoločnosti ŽILBYT, ktorí preverovali u evakuovaných nájomníkov potrebu zabezpečenia dočasného ubytovania. “V prípade, že by nájomcovia potrebovali náhradné bývanie do doby návratu do pôvodných bytov, mesto má k dispozícii dočasné nájomné byty, prípadne možnosť hromadného dočasného ubytovania,” priblížila Zigová.
Pri požiari podľa nej došlo v byte k prasknutiu stúpačky teplovodného kúrenia a k úniku veľkého množstva vody a následnému vytopeniu bytu a znečisteniu schodiska. Unikajúca voda vytopila tiež stúpačky rozvodov, poškodila stavebné a podhľadové konštrukcie a zatiekla až do prízemia susedného vchodu, kde sa nachádza výmenníková stanica. Uniknutú vodu v byte a na schodisku odsávali jednotky Hasičského a záchranného zboru.
“Zatečené rozvody a stúpačky mali za následok znefunkčnenie elektrických rozvodov. Vzhľadom na to, že ich bude treba opraviť, byty budú niekoľko dní bez elektriky a rovnako i bez plynu. Z tohto dôvodu bude bytový dom istú dobu neobývateľný. Požiarom poškodený byt je v súčasnosti neobývateľný a bude zabezpečený voči vzniku ďalších škôd. Spoločné priestory vchodu sú poškodené zadymením a zatečením vodou,”opísala hovorkyňa mesta.