Politika Domáce Parlamentné voľby Top

Mimoriadna situácia v SaS. Sulík čelí vzbure kvôli voľbe predsedu, protikandidáta však nemá

BRATISLAVA – Len pár dní pred mimoriadnym kongresom čelí šéf SaS vnútrostraníckej roztržke. Podľa informácií Glob.sk sa do Richarda Sulíka otvorene pustila poslankyňa Natália Blahová. Tá “kope” v strane za krídlo, ktoré reprezentuje Ľubomír Galko. Svojmu straníckemu šéfovi adresovala list, v ktorom kritizujú jeho posledné kroky. Pod vyhlásením sú podpísaní viacerí členovia strany. Sulík im však ustúpiť nemieni.

 

Predseda SaS Richard Sulík nečakane zvolal mimoriadny kongres strany. Ako predsedovi mu stanovy SaS umožňujú urobiť takýto krok. Na sneme sa má, okrem iného, voliť líder strany. Sulík tento krok zdôvodňuje tým, že si chce potvrdiť svoj mandát do parlamentných volieb. Riadne by mu vypršal v júni 2020 – teda tri mesiace po voľbách. Podľa stanov strany je totiž líder volený na štyri roky. Posledná voľba sa uskutočnila v apríli 2016, teda krátko po posledných parlamentných voľbách. Vtedy sa Sulíkovi postavil dnes už bývalý kolega Jozef Mihál.

Vyzerá to však tak, že na budúcotýždňovom kongrese Sulík súpera mať nebude. Aj keď sa v kuloároch dlho hovorilo o tom, že na čelo strany sa chce postaviť Ľubomír Galko, kandidatúru neohlásil. Bývalý minister obrany totiž nesúhlasí s tým, že predseda zvolal snem na poslednú chvíľu bez predošlej konzultácie. V strane sa v rámci internej komunikácie spustilo vzájomné osočovanie. Na čele kritiky Richarda Sulíka tentokrát stojí Natália Blahová, predsedníčka poslaneckého klubu. Tá iniciovala výzvu na zrušenie mimoriadneho kongresu.

Voči svojmu šéfovi sa vyhranila aj v rámci internej komunikácie, ktorú má Glob.sk k dispozícii. “Nevysloveným, ale zjavne skutočným dôvodom mimoriadneho kongresu a predčasnej voľby predsedu je totiž minimalizovanie budúcich kandidátov po dobu nasledujúcich štyroch rokov a likvidácia ľudí, ktorí nemajú vo všetkom identický názor ako predseda,” píše sa v dokumente. Jeho konanie považuje za nedemokratické. Na strane Blahovej stojí spomínaný Galko, ako aj poslanec Jozef Rajtár, či Jana Kiššová. Všetko ľudia, ktorých na kandidátku dostal práve Sulík.

Natália Blahová reprezentuje krídlo okolo Ľubomíra Galka. Zdroj: SITA/Martin Medňanský

Podľa našich informácií predsedova odpoveď na výzvu na seba nenechala dlho čakať. Blahovej vytkol, že osobné stretnutie zrušila, namiesto toho napísala spomínaný list. Kritikov vyzval, aby sa mu na sneme reálne postavili. “Prečo nikto z vás nenastúpi proti mne do volieb?” – uvádza v reakcii, ktorú máme tiež k dispozícii. Šéf SaS naznačuje, že dôvodom ich rozhorčenia je, že chcú jeho osobu iba využiť do volieb ako bránu do parlamentu a následne sa ho zbaviť. Faktom je, že Sulík patrí z hľadiska prieskumov dôveryhodnosti k tým obľúbenejším politikom. Z SaS zároveň k tým najvýraznejším.

Napriek tomu, že Blahová a spol. žiadajú Sulíka, aby kongres zrušil, on to nemá v pláne  urobiť. Svoju stranu považuje naďalej za demokratickú. “Nečakám, že ma budú všetci vždy len chváliť a čičíkať. Nie je tajomstvom, že sa objavila kritika, čo je síce legitímne, ale nechcem ju nechať pred voľbami vyeskalovať až do stavu, kedy sa v médiách objavujú iracionálne úvahy o nedemokracii. Rozhodol som sa zvolať kongres členov, na ktorom môže za predsedu kandidovať ktorýkoľvek z nich,” uviedol v reakcii na situáciu pre Glob.sk samotný Sulík. Do boja proti nemu sa totiž chcel v júni postaviť Ľubomír Galko. Podľa našich informácií si bývalý minister chcel dovtedy posilniť svoju pozíciu v strane. Nakoľko Sulík zvolal kongres nečakane, Galko sa na voľbu pripraviť nestihol. Kandidovať tak podľa vlastných slov nebude.

Keďže Sulík napokon protikandidáta nemá, kritiku vníma ako nekonštruktívnu. “Kongres preto využijem na stretnutie kandidátov do volieb, aby sme sa pripravili na odštartovanie skvelej kampane, potvrdili lídra a postavili sa za ním v jednom šíku. Už teraz sa na všetkých teším,” dodal bývalý predseda parlamentu a europoslanec.

Aktualizované o stanovisko Ľ.Galka

Na aktuálnu situáciu v strane sme sa pýtali aj Ľubomíra Galka. “Nevidím dôvod komentovať internú komunikáciu medzi pánom Sulíkom a pani Blahovou. Môj názor na mimoriadny kongres pán Sulík aj pani Blahová a aj všetci členovia SaS dobre poznajú,” reagoval pre Glob.sk podpredseda strany.